Portal TFL

STA novice / Predlog resolucije o razglasitvi izrednih podnebnih razmer končal parlamentarno pot

torek, 26.5.2020

Ljubljana, 26. maja (STA) - DZ je na današnji redni seji ugotovil, da je postopek obravnave predloga resolucije o razglasitvi izrednih podnebnih in okoljskih razmer v Republiki Sloveniji končan. Predlog je v obravnavo predložila skupina 34 poslank in poslancev s prvopodpisanim Matjažem Nemcem iz SD, a mu je odbor za infrastrukturo, okolje in prostor prižgal rdečo luč.

"Kljub temu, da se okoljske in podnebne spremembe dogajajo vsak dan, kljub temu, da človeštvo vse bolj občuti globalno segrevanje in se okrog nas dogajajo dnevno, izredni, podnebni in okoljski pojavi, ki ogrožajo naša življenja in kvaliteto življenj, kljub temu, da predstavlja podnebna kriza največjo grožnjo sedanjim in prihodnjim generacijam, kljub vsemu naštetemu, imamo, kot kaže, pri nas koalicijo, ki pred vsem tem še vedno zatiska oči in ušesa," je bil danes kritičen Nemec.

"Kako se lahko zavrne priporočilo in izjava, da so podnebne spremembe tukaj in da je ukrepanje nujno? Kako se nam in vsem ljudem lahko mirno gleda v oči ter reče: saj bomo nekaj naredili?" je spraševal Robert Pavšič (SMC). "Nimamo več možnosti zanikati, da je treba za naravo, okolje in ljudi poskrbeti že danes," je poudaril.

"V Levici zahtevamo, da se bodo ta vlada in tudi vse naslednje vlade ne samo držale resolucije, kot je ta današnja, ampak se k reševanju tega problema tudi zakonsko, politično in moralno zavezale," je v imenu omenjene stranke dejal Boštjan Koražija. V SAB, kot je dejal Andrej Rajh, resolucijo vidijo kot poziv, usmeritev in priložnost za preobrazbo gospodarstva, za razvoj novih tehnologij in konkurenčnih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo ob upoštevanju ciljev varovanja in ohranjanja narave in njene pestrosti.

Dušana Šiška (SNS) "žalosti, da se zatečeno stanje nič kaj dosti ne premakne kljub retoriki svetovnih voditeljev, odločevalcev, ki vedo za problem že vsaj 30 let če ne več". "V SNS menimo, da se mora vsak odgovoren državljan in državljanka Slovenije sam pri sebi vprašati, kaj lahko on osebno narediti pri spopadanju s podnebno krizo, in ne kaže s prstom na drugega, je dodal.

V koalicijskih strankah so menili, da je resolucija neprimeren način za naslavljanje problema podnebnih sprememb. "Predlog resolucije, ki jo imamo danes na klopeh, je v resnici žal ponesrečen poskus, da se na ta izziv odzovemo," je dejal Gregor Perič (SMC). Dokument po njegovih besedah ni usklajen ne med strankami, ne z drugimi strateškimi dokumenti. "Bolj kot razglasitev podnebne krize so pomembna naša dejanja in konkretni koraki," je še dodal.

V NSi so po besedah Mihaela Prevca kritični do resolucije, ki ne odgovarja na vprašanje, kako zagotoviti delovanje gospodarstva ter s tem delovna mesta in preživetje ljudi. "Zagovarjamo namreč takšno gospodarstvo, ki skrbi za okolje," je poudaril.

Ivan Hršak iz DeSUS pa je spomnil, da po mnenju zakonodajno-pravne službe DZ ta ne more z resolucijo razglasiti izrednih podnebnih in okoljskih razmer, saj je resolucija pravno nezavezujoč akt. "V luči tega se zastavlja vprašanje kaj bi pravzaprav s sprejetjem resolucije dosegli," je izpostavil.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window