torek, 19.5.2020
Ljubljana, 19. maja (STA) - Levica je pripravila amandmaje k predlogu novele zakona o ohranjanju narave, s katerimi želi nevladnim organizacijam, ki delujejo v javnem interesu ohranjanja narave, še naprej omogočiti nemoteno delo. Amandma po navedbah te stranke podpirajo tudi v LMŠ in SD.
Sedanjemu okoljskemu ministru Andreju Vizjaku so "nevladne organizacije s področja varovanja narave in okolja že dolgo trn v peti, še iz časov, ko je bil vodja službe za investicije in razvoj v družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi in so te nevladne organizacije v sodnih postopkih pokazale na nepravilnosti in nezakonitosti pri gradnji teh elektrarn", je v izjavi za medije danes v DZ dejala poslanka Levice Nataša Sukič.
V protikoronsko zakonodajo je tako Vizjak "podtaknil ustavno sporen člen", ki omejuje sodelovanje nevladnih organizacij s področja varovanja okolja in narave v postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj. "Zgodba se sedaj nadaljuje," je Sukićeva spomnila na novelo zakona o ohranjanju narave, ko naj bi se enako strogi pogoji uvedli za sodelovanje v postopkih po tem zakonu. Tako rešitev je z amandmajem sicer predlagala SNS, ki jo je Sukičeva označila za "projanševsko".
V Levici omejevanju dela nevladnikov ostro nasprotujejo in želijo amandma SNS, ki je dobil podporo matičnega parlamentarnega odbora, izničiti. Nevladne organizacije morajo biti oz. ostati "varuhi narave in okolja, varuhi zakonitosti in varuhi ustavnosti", je poudarila poslanka.
Hkrati je ocenila, da so poteze, ki se nanašajo na nevladnike na področju varstva in okolje "le del strategije vlade Janeza Janše napram nevladnim organizacijam v celoti". Tako je denimo vladni urad za komunikacije od nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z begunci in trgovino z belim blagom, terjalo, da se odpovedo že pridobljenemu financiranju, je poudarila in ocenila, da je to le prvi korak v širši vojni proti nevladnim organizacijam nasploh.
Amandma Levice predlaga, da se nevladnim organizacijam v vseh statusnopravnih oblikah omogoči zastopanje interesov ohranjanja narave v upravnih in sodnih postopkih.
Odbor DZ za okolje je prejšnji teden sprejel novelo zakona o ohranjanju narave vključno z amandmajem poslancev SNS, ki zaostruje pogoje za pridobitev statusa delovanja v javnem interesu za nevladne organizacije na podlagi tega zakona - določa namreč minimalno število članov, število in profil zaposlenih oz. kapital, odvisno od pravnoorganizacijske oblike organizacije. Nevladne organizacije naj bi predpisane pogoje izpolnjevale tudi za dve leti nazaj.
SMC je sicer amandma dopolnil na način, da bi status lahko imele tudi organizacije, ki imajo z državo sklenjeno koncesijo za izvajanje trajnostnega gospodarjenja z naravnimi viri, pogodbo o upravljanju zavarovanih območij ali pa opravljajo naloge zaščite in reševanja.
DZ bo o noveli glasoval na majski seji.
So pa že pred sprejemom na seji odbora nevladne organizacije pripravile proteste. Gibanje Balkan River Defence je napovedalo tudi nadaljevanje akcij. "A tokrat bodo večje, še bolj udarne in vsekakor take, da jih ne bodo mogli preslišati," je napovedal Rok Rozman iz tega gibanja in opozoril, da je politika dregnila v osje gnezdo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki