četrtek, 14.5.2020
Ljubljana, 14. maja (STA) - Mandatno-volilna komisija DZ se bo po treh mesecih premora prihodnji teden vrnila k obravnavi kandidatov za sodnike na Splošnem sodišču EU. Razpravo so konec februarja prekinili zaradi usklajevanja znotraj nove koalicije, ki se je tedaj ravno oblikovala. Končne odločitve v koaliciji še ni, naj bi pa v Luxembourg poslali vsaj enega kandidata.
Razprava o predlogu predsednika Boruta Pahorja, ki je za dve sodniški mesti predlagal tri kandidate, je bila prekinjena 27. februarja, ker nova koalicija strank SDS, NSi, SMC in DeSUS ni bila enotna glede tega, katerega od kandidatov podpreti. Nato je prišlo do epidemije koronavirusa in zadeva se pred poslance vrača šele zdaj.
Predsednik Borut Pahor je poslancem v potrditev za dve sodniški mesti predlagal Klemna Podobnika, Jureta Vidmarja in Nino Savin Bossiere. Podobnik je edini kandidat za eno od dveh sodniških mest, ki pripadata Sloveniji na Splošnem sodišču EU s sedežem v Luxembourgu. Za drugo mesto pa se potegujeta Vidmar in Savin Bossierjeva.
DZ bo moral dva kandidata za sodnika izbrati z večino vseh poslancev, torej s 46 glasovi, na seji mandatno-volilne komisije pa bo verjetno bolj jasno, komu bo to uspelo.
Še v prejšnji koaliciji je bila podpora Podobniku bolj ali manj že zagotovljena, medtem ko je bila tekma med Vidmarjem in Savin Bossierjevo še odprta. Vendar pa so bili glede morebitne podpore najmanj odločeni v največji SDS in v NSi, predvsem zaradi pomislekov glede postopka izbire, v katerem naj bi predvsem na Sodnem svetu prišlo do določenih nepravilnosti.
V Sodnem svetu so sicer očitke zavrnili. Glavno jabolko spora naj bi bilo vprašanje, ali je za zasedbo tega sodniškega mesta potreben pravosodni izpit v Sloveniji. Savin Bossierjeva ga namreč nima, kljub temu pa jo je Sodni svet uvrstil v ožji izbor treh izmed skupno osmih kandidatov, ki so se prijavili na dva ponovljena razpisa.
Za zasedbo sodniškega mesta na Sodišču EU je potrebno izpolnjevanje pogojev za vrhovnega ali ustavnega sodnika, pri čemer po slovenski zakonodaji za imenovanje slednjega pravosodni izpit ni potreben, so odločitev utemeljili na Sodnem svetu.
Vendar pa so predvsem v NSi vztrajali, da želijo pred končno odločitvijo razjasniti vse dileme. Pri tem še vedno vztrajajo, je za STA povedal vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat.
Čeprav so razpravo prekinili praktično že pred tremi meseci, da bi v novi koaliciji lahko dosegli enotno stališče, pa v vmesnem času praktično ni prišlo do nobenega napredka. Kot je povedal Horvat, so se vodje poslanskih skupin koalicijskih strank o tem pogovarjali v torek, a bolj neformalno in zaključnega usklajevanja v koaliciji še ni bilo.
Na načelni ravni so se sicer strinjali, da bi morali v Luxsembourg poslati vsaj enega kandidata, saj Slovenija na tem sodišču že od lanske jeseni nima nobenega svojega predstavnika, je še povedal Horvat. To je za STA potrdil tudi vodja poslanske DeSUS Franc Jurša.
To naj bi veljalo predvsem za Podobnika. Medtem ko se glede drugega kandidata Horvat celo nagiba k ponovitvi razpisa.
Končna stališča naj bi v poslanskih skupinah sprejeli v torek. To velja tudi za največjo SDS, je za STA povedala poslanka Alenka Jeraj, ki je tudi potrdila, da odločitev v stranki še ni sprejeta. Več pa se ni želela opredeljevati.
Prav tako se morajo predvsem glede dvoboja Vidmar - Savin Bossiere še odločiti v DeSUS, je še povedal Jurša. V SMC pa so že po posvetih pri Pahorju podprli Podobnika in Savin Bossierjevo. Zaenkrat stališča niso spreminjali, so za STA potrdili v stranki.
Podobnika so sicer že pri posvetih pri Pahorju podprli tudi v LMŠ in SAB. V teh dveh strankah so podprli tudi Vidmarja, medtem ko je zgolj slednjega izrecno podprla Levica. Izmed predlaganih kandidatov je Vidmarja podprla tudi SNS, v SD pa so bili tedaj neodločeni, so pa zatem podprli kandidate Sodnega sveta.
Na koncu bo moral vsak kandidat v DZ dobiti podporo večine vseh poslancev, torej najmanj 46 poslancev. Nato bo moral prestati še zaslišanje pred t. i. Odborom 255, ki po 255. členu pogodbe o delovanju EU ocenjuje primernost in strokovnost predlaganih kandidatov za sodnike Sodišča EU. Vsi trije kandidati so bili na javni predstavitvi sredi februarja samozavestni, da jim bo uspelo premagati tudi to oviro.
Ta se je sicer lani poleti izkazala kot previsoka za Marka Pavliho. Dosedanji sodnik na Splošnem sodišču EU Miro Prek pa zaradi afere ni dobil podpore že v DZ. Zato je bilo treba razpisa za obe sodniški mesti ponoviti.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki