Portal TFL

STA novice / Za obdelavo odpadne embalaže največ 153 evrov na tono

četrtek, 7.5.2020

Ljubljana, 07. maja (STA) - Ministrstvo za okolje je objavilo pojasnilo glede nove zakonodaje, v skladu s katero lahko komunale nakopičeno odpadno embalažo predajajo neposredno izvajalcem obdelave. Med drugim v njih navaja, da je najvišja dovoljena cena obdelave embalaže pri 153 evrih na tono brez DDV, k temu pa bo država primaknila še največ 1,4 evra na kilometer prevoza.

Na podlagi novele prvega protikoronskega zakona, ki je začela veljati 1. maja, imajo izvajalci javne službe zbiranja komunalne odpadne embalaže možnost, da odpadno embalažo, ki je niso prevzele družbe za ravnanje z odpadno embalažo, sami oddajo v nadaljnjo obdelavo izvajalcem obdelave. Stroške ravnanja z odpadno embalažo bo prevzela država.

Ministrstvo je v zvezi s tem objavilo pojasnilo tako za izvajalce javne službe kot tudi za izvajalce obdelave odpadkov. Med drugim pojasnjuje, da izvajalec javne službe odpadne embalaže ne sme neposredno oddati izvajalcu obdelave, če je zmogljivost njegovega skladiščnega prostora zapolnjena manj kot 80-odstotno.

Če je njegovo skladišče zapolnjeno, pa mora pred dodajo embalaže obvestiti okoljski inšpektorat in družbo za ravnanje s komunalno embalažo. Ta družba ima dva delovna dni časa, da se na obvestilo odzove in odpelje embalažo. Šele po preteku tega roka lahko komunala išče izvajalca odvoza in obdelave s skladu s pravili javnega naročanja.

Država bo sicer v skladu z zakonom v primeru neposredne oddaje krila stroške prevzemanja odpadne embalaže pri izvajalcu javne službe, stroške prevoza odpadne embalaže od kraja skladiščenja do kraja naprave za obdelavo izbranega izvajalca obdelave ter stroške obdelave prevzete odpadne embalaže, vključno s stroški priprave te odpadne embalaže za nadaljnjo obdelavo.

Cene storitev v zakonu niso omejene z najvišjo dopustno ceno, a je skupna višina vseh stroškov, ki bodo kriti iz proračuna, omejena z razpoložljivimi finančnimi sredstvi države. Skladno s tem ministrstvo pričakuje, da cena obdelave brez DDV ne bo presegla 153 evrov na tono za prevzeto odpadno embalažo iz plastike, kovin in sestavljenih materialov.

Manjše cene so postavljene pri embalaži iz posamičnih materialov. Država je tako pripravljena plačati največ 10 evrov na tono za embalažo iz papirja in kartona, enako za embalažo iz plastike, embalažo iz kovin, embalažo iz lesa in tisto iz sestavljenih materialov. Največ 22 evrov za tono lahko stane obdelava embalaže iz stekla.

Prav tako je najvišja cena prevzema in transporta določena pri 1,4 evra na kilometer brez DDV. Posamezno vozilo mora biti opremljeno za prevoz najmanj 60 kubičnih metrov odpadne embalaže.

"V primeru preseganja zagotovljenih sredstev ministrstvo ne sme prevzemati obveznosti, saj ne bo moglo zagotoviti plačila teh obveznosti," so poudarili.

V navodilih izvajalcem obdelave pa ministrstvo med drugim poudarja, da mora izvajalec odpadno embalažo obdelati tako, da jo lahko v čim večjem deležu usmeri v recikliranje. Predobdelane komunalne embalaže ne sme prodati trgovcu. Izvajalec obdelave, ki odpadno embalažo prevzame v predobdelavo, jo mora ob tem oddati v nadaljnjo obdelavo najpozneje v treh mesecih od prevzema pošiljke.

Izvajalec obdelave mora sicer ministrstvu za okolje poslati račun za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo skupaj z vso potrebno dokumentacijo. Če postavljene zahteve ne bodo izpolnjene, bo ministrstvo račun zavrnilo, v tem primeru pa stroške ravnanja z odpadno embalažo nosi izvajalec obdelave, še poudarja ministrstvo.

Država je strošek za prevzem in obdelavo za skupaj 41.925 ton komunalne odpadne embalaže ocenila na 7,8 milijona evrov za čas veljavnosti prvega protikoronskega zakona oziroma dodaten milijon evrov za vsak naslednji mesec v letu 2020. Zaradi neustrezne sistemske ureditve in epidemije covida-19 bi se lahko po oceni ministrstva od januarja do konca maja po Sloveniji nabralo dodatnih 29.725 ton odpadne komunalne embalaže, pri komunalah je leži tudi še več kot 12.000 ton iz let 2018 in 2019.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window