Portal TFL

TFL Glasnik - številka 25, leto 2024, 10.9.2024

TFL Glasnik je brezplačni e-tednik s strokovnimi članki z davčnega, računovodsko-finančnega in pravnega področja ter intervjuji s priznanimi slovenskimi strokovnjaki in podjetniki.

Strokovna revija
Tax-Fin-Lex
2350-5753
Zlata Tavčar
odv. Vesna Cukrov
dr. Rok Čeferin
dr. Miha Juhart
asist. Boštjan Koritnik
dr. Nataša Pirc Musar
odv. Andrej Razdrih
dr. Vasilka Sancin
dr. Grega Strban
dr. Metka Tekavčič

Želite dostop do člankov TFL Glasnika?

Brezplačna registracija
Zlata Tavčar

INTERVJU

Zlata Tavčar

Dr. Maja Brkan: Prva Slovenka, ki bo na Splošnem sodišču EU opravljala funkcijo generalne pravobranilke

Če pogledamo statistiko tožb komisije proti Sloveniji zaradi neizpolnjevanja prava EU, je bilo teh tožb do zdaj v dvajsetih letih članstva nekaj več kot 25, a je v skoraj polovici zadev komisija tožbo umaknila.

Toni Perić

TEMA TEDNA

Toni Perić

Zakoni za Rome – ali res?

Na internetnem portalu, ki mu sicer vsakodnevno zaupam, sem bil začuden zaradi objave obskurne novice o vozniku, ki ni upošteval znakov policistov in ni ustavil.

Mag. Miha Šipec

ČLANKI

Mag. Miha Šipec

Plurimae leges coruptissima republica – drugi del trilogije o pobijanju pravnikov

Tudi po objavi eseja »Pobijmo vse pravnike« se slovenska pravna logoreja bohoti še naprej in vedno bolj. Zakonodaja o graditvi objektov (že v prvem delu trilogije označena za »zakonodajni blodnjak«) se je zgolj v zadnjem letu dni obogatila za nič manj kot 23 novih podzakonskih aktov, in sicer v obliki dveh uredb, petnajstih pravilnikov in šestih t. i. tehničnih smernic. Kakofonija in entropija tega »pravnega sistema« se zdi že popolna.

Urška Nerat, dr. Mojca Gornjak

ČLANKI

Urška Nerat, dr. Mojca Gornjak

Bonitetne ocene podjetja: metodologija in izračuni

Bonitetna ocena je sprva veljala le za namen ugotavljanja kreditne sposobnosti podjetja, danes pa predstavlja veliko več. Gre za podatek o kakovosti poslovanja, zanesljivosti podjetja, javnem ugledu in tudi nadzorovanju poslovnih partnerjev. Bonitetna ocena se običajno dodeli s strani bonitetne agencije, finančne institucije ali kreditne institucije. Skozi čas se je razvijalo mnogo metodologij izračunov bonitetnih ocen, kar je posledica različnih dejavnikov in potreb na trgu. Bonitetna oziroma finančna ocena podjetja temelji na analizi podjetja v preteklem poslovnem letu. Namenjena je oceni poslovanja in prikazuje uspešnost ter učinkovitost podjetja. Višje, kot je podjetje bonitetno razvrščeno (ocenjeno), manjše je tveganje pri poslovanju s takšnim podjetjem. Analiza poslovanja, ki je temelj bonitetne ocene, se pripravlja na podlagi računovodskih podatkov, kateri se črpa iz računovodskih izkazov. Vsaka bonitetna hiša ima določena svoja merila oziroma kazalnike za določanje bonitetne ocene.

Mag. Matjaž Pušnik

ČLANKI

Mag. Matjaž Pušnik

Umetna inteligenca v reviziji

Napredne informacijske tehnologije, kot je umetna inteligenca, v sodobni reviziji pomembno vplivajo na vlogo in delo revizije danes, še večji pa bo njihov vpliv v prihodnosti. Revizijske družbe k uporabi sodobnih tehnologij usmerjata tako digitalizacija poslovanja revidirancev kot tudi digitalizacija samega poslovanja revizije. Pri tem so ključne predvsem sodobne informacijske tehnologije, kot so umetna inteligenca, strojno učenje in avtomatizacija, ki omogočajo izboljšanje procesov in učinkovitosti revizije kot poslovne funkcije. Revizijske družbe tako lahko z uvedbo in uporabo informacijskih tehnologij še bolj optimizirajo svoje postopke, pohitrijo revidiranje, izvajajo večji obseg revizij in izboljšujejo kakovost revizijskih storitev. Umetna inteligenca postaja ena ključnih tehnologij, ki že vplivajo na razvoj revizije. Omogoča boljše razumevanje podatkov in informacij ter odkrivanje različnih vzorcev, kar je ključno pri prepoznavanju tveganj, goljufij in analizi obnašanja strank ter drugih deležnikov. Tako pomaga pri planiranju revizij, analizah velikih količin podatkov in pripravi poročil. Za uspešno in učinkovito uporabo umetne inteligence v reviziji so ključni usposobljeni in izkušeni zaposleni, ki razumejo prednosti in tveganja, povezana z uporabo umetne inteligence. Umetna inteligenca kot ključni del digitalizacije omogoča večjo učinkovitost revizije in večjo natančnost, kar revidirancem lahko koristi že danes, pa tudi v prihodnje.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window