2806. Uredba o koncesiji za rabo vode v ribogojnicah za vzrejo salmonidnih vrst rib, za katere je bilo pridobljeno pravnomočno uporabno dovoljenje
Na podlagi 199. člena Zakona o vodah (Uradni list RS, št. 67/02, 110/02 – ZGO-1, 2/04 – ZZdrl-A, 10/04 – odl. US in 41/04 – ZVO-1) in 165. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 41/04) izdaja Vlada Republike Slovenije
U R E D B O
o koncesiji za rabo vode v ribogojnicah za vzrejo salmonidnih vrst rib, za katere je bilo pridobljeno pravnomočno uporabno dovoljenje
I. PREDMET IN OBSEG KONCESIJ
(1)
Ta uredba je koncesijski akt, na podlagi katerega se podeli koncesija na posameznih delih vodnih teles površinskih voda za rabo vode v ribogojnici za vzrejo salmonidnih vrst rib.
(2)
Koncesija iz prejšnjega odstavka se podeli pravnim ali fizičnim osebam, ki za uporabo obstoječih ribogojnic potrebujejo koncesijo ter so vložili vlogo za dodelitev koncesije, ki vsebuje opis obsega ter način rabe vodnega dobra in pravnomočno uporabno dovoljenje za objekt in napravo (ribogojnico), s katero rabijo vodo, če je bilo tako predpisano. Pravnim in fizičnim osebam iz prejšnjega stavka se podeli koncesija za rabo obstoječe ribogojnice na delih vodnih teles površinskih voda iz priloge, ki je sestavni del te uredbe.
II. POGOJI ZA PRIDOBITEV IN IZVAJANJE KONCESIJE
(1)
Deli vodnih teles površinskih voda, za katere se podeli koncesija, so deli vodnih teles med koordinato gorvodne meje in koordinato dolvodne meje na površinskih vodah iz priloge te uredbe.
(2)
Imetniki pravnomočnih uporabnih dovoljenj iz drugega odstavka 1. člena te uredbe pridobijo koncesijo za rabo vode za vzrejo salmonidnih vrst rib v ribogojnici, če:
-
gre za vzrejo vodnih organizmov za trg,
-
instalirani pretok vode skozi ribogojnico ne presega vrednosti, določene v prilogi, ki je sestavni del te uredbe.
(1)
Koncesija na delih vodnih teles iz priloge te uredbe se podeli za vzrejo salmonidnih vrst rib za 30 let.
(2)
Rok iz prejšnjega odstavka začne teči z dnem izdaje odločbe o določitvi koncesionarja.
(3)
Oseba, ki je za vzrejo salmonidnih vrst rib pridobila pravico za rabo dela vodnega telesa iz priloge te uredbe (v nadaljnjem besedilu: koncesionar), mora poleg predpisanih pogojev zagotoviti tudi naslednje ukrepe:
-
zavarovanja zemljišč, objektov, naprav in drugih dobrin pred škodljivimi posledicami delovanja ribogojnice,
-
omogočanja splošne rabe vode na območju koncesije,
-
ohranjanja biološke raznovrstnosti in varstva habitatov ter biološkega ravnotežja tam, kjer je to mogoče in dolgoročno stabilno,
-
ohranjanja naravne vrednote v največji možni meri, če je ta na območju koncesije, in
-
varstva prebivalcev in njihovega premoženja, ki bi nastala zaradi posledic rabe vode.
(4)
Ukrepi in pogoji iz prejšnjega odstavka se podrobneje določijo v koncesijski pogodbi.
(5)
Koncesionar sme odvzemati vodo le, ko je naravni pretok na delu vodnega telesa površinske vode večji od ekološko sprejemljivega pretoka (v nadaljnjem besedilu: Qes).