STA novice / Opozicija za uvedbo preferenčnega glasu, a zaenkrat brez zadostne podpore (zbirno)
sreda, 10.6.2026
Ljubljana, 10. junija (STA) - Opozicija je vložila predlog za začetek postopka spremembe ustave, s katero bi volitve poslancev v DZ izvedli v 18 volilnih enotah, v katerih bi volili po pet poslancev, uvedli bi tudi preferenčni glas. V SDS so proti preferenčnemu glasu, v Resnici načeloma za, po mnenju NSi pa je za spremembo volilne zakonodaje še čas.
Lucija Tacer Perlin iz Svobode, Meira Hot iz SD in Tina Brecelj iz Levice in Vesne so danes pojasnile, da predlagajo začetek postopka spremembe 80. člena ustave, ki opredeljuje sestavo in volitve v DZ. Na ravni Slovenije bi oblikovali 18 volilnih enot in v vsaki od teh volilnih enot bi volivci volili po pet predstavnikov v DZ, pri čemer bi imeli možnost preferenčnega glasu.
Odločili so se za uvedbo relativnega preferenčnega glasu, kar pomeni, da bo posameznik lahko glasoval za konkretno kandidatko ali kandidata na listi, s čimer bo njegov glas hkrati štel tudi za listo, lahko pa bo še vedno glasoval tudi samo za listo.
Kot je spomnila Tacer, gre za predlog, ki ga je v minulem mandatu predstavila NSi, a nato glasovala proti svojemu predlogu.
Za spremembo ustave je potrebna dvotretjinska večina DZ oziroma 60 glasov poslancev, predlog sprememb pa mora na poti do končne potrditve in uveljavitve uspešno prestati več korakov v parlamentarnem postopku. Stranke predlagateljice imajo v DZ skupaj 40 glasov.
V koalicijski SDS menijo, da bi uvedba preferenčnega glasu pri volitvah poslancev v DZ in ukinitev okrajev pomenili centralizacijo države, je v izjavi v DZ dejal poslanec SDS Žan Mahnič. Glede na politično sliko parlamenta pa tudi dvomi, da bo v tem mandatu sprejeta ta ali kakršna koli sprememba volilnega sistema.
Spomnil je, da v SDS zagovarjajo kombinirani volilni sistem. Uvedba preferenčnega volilnega glasu in ukinitev okrajev, kar predlagajo v opoziciji, pa po njegovi oceni pomeni, da "tudi kratkoročno, ne samo dolgoročno, poslanke in poslanci s podeželja ne bodo več izvoljeni v DZ".
V koalicijski NSi ugotavljajo, da je za spremembo volilne zakonodaje še čas. V tem trenutku se ukvarjajo predvsem s ključnimi problemi države, ki so pretočnost prometa, previsoki davki, dostopnost do zdravstvenih storitev in skoraj 800-milijonski minus v državnem proračunu, so navedli za STA.
V koalicijskih Demokratih pa se zaenkrat niso želeli odzvati.
V Resnici medtem načeloma podpirajo uvedbo preferenčnega glasu pri volitvah poslancev v DZ. Kot je danes spomnil njihov poslanec Nedeljko Todorović, so prizadevanja za preferenčni glas zapisali tudi v program stranke. Konkretnega predloga spremembe ustave, ki so ga pripravili v trojici opozicijskih strank, pa še ne pozna, zato ga konkretno ni komentiral.
"Če bo predlog dober, ga bomo podprli," je bil jasen. Izpostavil je, da zanje ni noben problem dejstvo, da so ga pripravili v opoziciji. Napovedal je, da so pripravljeni tudi na usklajevanje ali morebitne dopolnitve podrobnosti, s katerimi se morda ne bi strinjali.
Uvedbo preferenčnega glasu na volitvah poslancev v DZ je junija 2024 na posvetovalnem referendumu ob nekaj več kot 41-odstotni udeležbi podprlo skoraj 71 odstotkov volivcev, proti pa jih je glasovalo dobrih 29 odstotkov.
Zadnje novice
-
V opoziciji brez navdušenja nad ponujenim partnerstvom za uspešno Slovenijo (zbirno)
10.6.2026 -
Poslanka Kokot: Veterinarska zbornica je bila seznanjena s predlogom novele (dopolnjeno)
10.6.2026 -
Tožilstvo za obtožene v zadevi Kavaški klan predlaga od pet do petnajst let zapora (dopolnjeno)
10.6.2026 -
Opozicija za uvedbo preferenčnega glasu, a zaenkrat brez zadostne podpore (zbirno)
10.6.2026 -
Poslanka Kokot: Veterinarska zbornica je bila seznanjena s predlogom novele
10.6.2026 -
V opoziciji brez navdušenja nad ponujenim partnerstvom za uspešno Slovenijo (zbirno)
10.6.2026 -
Na odboru večinska podpora spremembam zakona o lokalnih volitvah
10.6.2026 -
Poslanci po posvetu o vodenju sej poudarili pomen spoštljive komunikacije
10.6.2026 -
Objavljen kodeks o označevanju z umetno inteligenco ustvarjenih vsebin
10.6.2026 -
Bruselj za 2027 predlaga proračun EU v višini okoli 200 milijard evrov
10.6.2026 -
Knovs bo opravil nadzor na policiji v zvezi s podatki v zadevi Black Cube
10.6.2026 -
Cigler Kralj: Ministrstvo z vladne spletne strani umaknilo nove prehranske smernice (daljše)
10.6.2026