Portal TFL

STA novice / Prihodnji teden v parlamentu: Pred počitnicami predvidoma še ena seja (ozadje)

nedelja, 12.7.2026

Ljubljana, 12. julija (STA) - Pred parlamentarnimi počitnicami se bodo poslanci v sredo predvidoma zbrali še na eni izredni seji DZ. Na njej bodo med drugim predvidoma obravnavali predlog novele zakona o gospodarskih družbah ter predloga za imenovanje Barbare Zupančič za zagovornico načela enakosti in Jožeta Ruparčiča za namestnika varuha človekovih pravic.

Poslanci se bodo 15. julija odpravili na mesec in pol dolge parlamentarne počitnice, v času katerih pa so še vedno lahko sklicane izredne seje. Prva redna seja po počitnicah bo predvidoma 21. septembra. Še pred počitnicami pa se bodo poslanci v sredo predvidoma sestali na izredni seji DZ. O njenem sklicu bo v ponedeljek odločal kolegij predsednika DZ.

Z novelo zakona o gospodarskih družbah prenos zadnjih sprememb zakonodaje EU na področju pravnega okvira za poslovanje podjetij

Predlog novele zakona o gospodarskih družbah v nacionalno zakonodajo prenaša direktivo EU o delniških strukturah z delnicami z večkratno glasovalno pravico. Z uvedbo možnosti izdaje delnic z večkratno glasovalno pravico naj bi podjetjem omogočili lažji dostop do lastniškega kapitala ob hkratnem ohranjanju dolgoročne razvojne usmeritve in stabilnosti upravljanja. Rešitev naj bi bila namenjena predvsem družinskim, zagonskim ter hitro rastočim podjetjem, ki želijo pridobiti sredstva na kapitalskih trgih.

Predlog hkrati prenaša evropsko direktivo, ki v sklopu prizadevanj za administrativne poenostavitve in večjo konkurenčnost spreminja pravila glede poročanja podjetij o trajnostnosti. Manj podjetij bo tako zavezanih k trajnostnemu poročanju, poenostavljene bodo tudi zahteve glede poročanja. S tem naj bi olajšali poslovanje predvsem malim in srednjim podjetjem, ki bodo tudi bolje zaščitena pred nesorazmernimi zahtevami velikih podjetij po posredovanju informacij o trajnostnosti.

Če bo pristojni odbor besedilo pripravil za plenarno sejo, naj bi poslanci sprejemali tudi predlog nove novele zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranju terorizma. Ta širi krog uporabnikov, ki imajo dostop do podatkov o dejanskih lastnikih podjetij. Ureja tudi dostop do teh podatkov za fizične in pravne osebe, ki niso zavezanci po zakonu, izkazujejo pa pravni interes, povezan s preprečevanjem pranja denarja in financiranja terorizma. Določa npr. kategorije oseb, za katere se šteje, da pravni interes izkazujejo na podlagi svoje funkcije ali poklica. Mednje sodijo tudi novinarji.

Predvidoma bodo obravnavali tudi predlog novele zakona o javnih uslužbencih, ki predvideva ukinitev uradniškega sveta. Izvedba izbirnih postopkov v posebnih javnih natečajih za najvišje uradniške položaje bi po novem potekala neposredno pri organu. Predlog mora pred tem prestati še sito matičnega odbora DZ.

DZ o zagovornici načela enakosti

Predsednica republike Nataša Pirc Musar za imenovanje zagovornice načela enakosti predlaga Barbaro Zupančič. Če bo DZ psihologinjo in direktorico Listine raznolikosti Slovenija Zupančič imenoval za zagovornico, ji bo petletni mandat začel teči 26. oktobra po izteku že drugega mandata aktualnemu zagovorniku Mihi Lobniku. Na torkovi seji mandatno-volilne komisije DZ, ki je Zupančič sicer prižgala zeleno luč, se je razvila razprava o smiselnosti samostojne institucije Zagovornika.

DZ bo glasoval tudi o imenovanju namestnika varuha človekovih pravic. Varuhinja Simona Drenik je na to mesto predlagala Jožeta Ruparčiča, ki je to funkcijo že opravljal. V predlogu je zapisala, da je s svojim dozdajšnjim delom in strokovnim znanjem dokazal, da je primeren za opravljanje funkcije namestnika. Če ga bo DZ potrdil, se bo pridružil trem namestnikom, ki so Ivan Šelih, Miha Horvat in Dijana Možina Zupanc. Mandat namestnika traja šest let, po njegovem poteku pa je lahko znova imenovan.

Časovnica dogajanja v parlamentu

PONEDELJEK, 13. 7.

10.00 seja kolegija predsednika DZ, na kateri bodo obravnavali predlog za obravnavo predlogov zakonov po skrajšanem postopku in se dogovorili o sklicu izredne seje DZ, ki se bo začela predvidoma v sredo; 15 minut po končani 2. točki dnevnega reda bodo za zaprtimi vrati obravnavali predlog v zvezi z etičnim kodeksom; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qU1DDI

14.00 seja odbora DZ za gospodarstvo, delo in šport, na kateri bodo obravnavali predlog novele zakona o gospodarskih družbah; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qVnKaH

14.00 seja odbora DZ za izobraževanje, mladino in znanost, na kateri bodo obravnavali predlog zakona o izvajanju uredbe EU o ustanovitvi skupnega podjetja za evropsko visoko zmogljivostno računalništvo po nujnem postopku; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qcGnFL

TOREK, 14. 7.

9.30 zaprta seja komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri se bodo seznanili z zapisnikom o izvedenem nadzoru na sedežu Generalne policijske uprave dne 11. 6. 2026; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qPO9gM

pet minut po koncu zaprta seja komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri bodo imenovali pooblačeno skupino; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qJopOz

SREDA, 15. 7.

8.00 seja odbora DZ za zunanjo politiko, na kateri bodo obravnavali predlog za sklenitev sporazuma o vzajemni obravnavi neporočenih vzdrževanih otrok članov diplomatskih predstavništev in konzulatov RS in ZDA ter mednarodno dejavnost DZ; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qjBYV4

10.00 predvidoma izredna seja DZ

ČETRTEK, 16. 7.

14.00 seja odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehransko suverenost, na kateri bodo obravnavali umik javnega razpisa ciljnega raziskovalnega programa Naša hrana, podeželje in naravni viri v letu 2026; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qwks6M