STA novice / Na seji SNAV z izvoljenimi strankami o energetski varnosti in tujih vplivih na volitve
torek, 24.3.2026
Ljubljana, 24. marca (STA) - Predsednik vlade Robert Golob je za četrtek sklical sejo sveta za nacionalno varnost (SNAV). Na sejo je povabil predsednico republike Natašo Pirc Musar in predstavnike strank, ki so bile izvoljene v DZ. Obravnavali bodo krizne razmere v svetu in energetsko varnost ter tuje vplive na volitve v Sloveniji, so sporočili Ukoma.
Premier je na sejo SNAV poleg predsednice republike povabil predsednika SDS Janeza Janšo, prvaka NSi Jerneja Vrtovca kot predstavnika liste NSi, SLS in Fokus, predsednika SD Matjaža Hana, predsednika Demokratov Anžeta Logarja, sokoordinatorja Levice Luko Mesca kot predstavnika Levice in Vesne in predsednika stranke Resni.ca Zorana Stevanovića, izhaja iz sporočila vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
Da bo sklical sejo SNAV, na kateri bi obravnavali tuje vplive na volitve v Sloveniji, je Golob napovedal v zadnjem tednu pred volitvami, potem ko so kampanjo v sklepnem delu zaznamovale anonimna objava posnetkov in informacije Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) o obisku predstavnikov tuje obveščevalne službe Black Cube na sedežu SDS.
Dogajanje v minulih dneh pa je v Sloveniji zaznamovalo tudi pomanjkanje goriva na črpalkah in negotovost, ki jo povzroča zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu. V opoziciji so bili do vladnih ukrepov pri reševanju razmer v državi kritični, Janša pa je v soboto v objavi na omrežju X vladi tudi očital, da bi na to temo morala sklicati SNAV.
Svet za nacionalno varnost skladno z odlokom poleg predsednika vlade, ki mu predseduje, sestavljajo še ministri za obrambo, notranje in zunanje zadeve ter infrastrukturo in direktor Sove.
Ko gre za vprašanja nacionalne varnosti, ki zahtevajo usklajeno delo, predsednik SNAV na sejo povabi še predsednika republike, predsednika DZ, predstavnika največje opozicijske stranke v DZ, predstojnike drugih državnih organov ter predstavnike drugih organizacij.
Zadnje novice
-
Volilne komisije volilnih enot zavrnile ugovore SDS in pritožbo Demokratov (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Volilne komisije volilnih enot zavrnile ugovore SDS in pritožbo Demokratov
27.3.2026 -
Prvi povolilni sestanek brez odgovora o novi koaliciji, na mizi interventni ukrepi in boj proti korupciji (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Sodišče tri obtožene umora Danijela Božića obsodilo na visoke zaporne kazni (dopolnjeno)
27.3.2026 -
Pirc Musar: Kljub napredku pri pripravljenosti SV potrebna dodatna prizadevanja za izboljšanje (daljše)
27.3.2026 -
Zagovornik uvedel postopek ugotavljanja diskriminacije na podlagi kraja bivanja pri dostopu do predčasnega glasovanja
27.3.2026 -
Bruselj z dvema novima postopkoma proti Sloveniji
27.3.2026 -
V javni obravnavi osnutek zakona za odzivanje na krize
27.3.2026 -
Mandat ustavnih sodnikov začela Tamara Kek in Marko Starman
27.3.2026 -
Evropski poslanci za poenostavitev pravil o umetni inteligenci
26.3.2026 -
GaiaCell podjetju Izvorna celica ne dovoli prenosa vzorcev propadle Biobanke
26.3.2026 -
Nerešenih še 65 denacionalizacijskih zadev pri upravnih organih
26.3.2026