5371. Pravilnik o pogojih izvajanja helikopterske nujne medicinske pomoči
Na podlagi četrtega odstavka 27.a člena Uredbe o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito reševanje in pomoč (Uradni list RS, št. 22/99, 99/99, 102/00, 33/02, 106/02, 21/05 in 110/05) izdaja minister za zdravje
P R A V I L N I K
o pogojih izvajanja helikopterske nujne medicinske pomoči
Ta pravilnik ureja organizacijske, kadrovske, tehnične in druge pogoje za nudenje nujne medicinske pomoči s pomočjo helikopterskih prevozov (v nadaljnjem besedilu: HNMP).
Za vsa vprašanja glede enot nujne medicinske pomoči (v nadaljnjem besedilu: NMP), oblačil in oznak zdravstvenega osebja, helikopterske posadke in helikopterja, organizacije in opreme v primeru posebnih pogojev, naravnih nesreč, financiranja ter za vsa vprašanja, ki niso urejena s tem pravilnikom se smiselno uporablja pravilnik, ki ureja službo NMP.
HNMP se uporablja v naslednjih primerih:
-
ko je helikopterski prevoz bolnika ali poškodovanca hitrejši in/ali primernejši od prevoza z nujnimi reševalnimi vozili,
-
ko je mesto dogodka težko dostopno ali oddaljeno od najbližje enote NMP,
-
ko dogodek presega zmogljivost, usposobljenost ali opremo drugih enot NMP in ob dogodkih z večjim številom poškodovanih ali obolelih.
HNMP se izvaja na celotnem območju Republike Slovenije.
HNMP opravljata enota helikopterske nujne medicinske pomoči (v nadaljnjem besedilu: enota HNMP) in helikopterski prevoznik, ki se organizirata in delujeta v skladu s predpisi in standardi Evropske unije za reševalne helikopterje, helikopterske posadke in operaterje (JAR –FCL-2 ali JAR-OPS-3).
HNMP lahko zahteva zdravnik iz pristojne enote NMP, ki je na mestu dogodka, zdravnik iz pristojne enote NMP, ki iz sporočila o dogodku oceni, da je potrebna intervencija HNMP, ali bolnišnični lečeči zdravnik. Odločitev o dejanskem aktiviranju HNMP pa sprejme zdravnik enote HNMP.
Indikacije za aktiviranje in posredovanje HNMP so natančneje opredeljene v prilogi 1 tega pravilnika.
Postopek aktiviranja HNMP poteka v skladu z določbami uredbe, ki ureja organiziranje, opremljanje in usposabljanje sil za zaščito in reševanje in pomoč (Uradni list RS, št. 22/99, 99/99, 102/00, 33/02, 106/02, 21/05 in 110/05) in prilogo 2 tega pravilnika.
Enota HNMP je sestavni del mreže javne zdravstvene službe, ki se organizira pri eni ali več od obstoječih prehospitalnih enot NMP, ki jih določi minister, pristojen za zdravje.
V enoti HNMP opravlja delo najmanj en zdravnik in najmanj en diplomiran zdravstvenik ali zdravstveni tehnik (v nadaljnjem besedilu: zdravstveno osebje), ki izpolnjujeta zahteve za delo v službi NMP in imata opravljen tečaj usposabljanja za delo s helikopterjem v skladu s programom usposabljanja helikopterskega prevoznika ter veljavno zdravniško spričevalo v skladu s predpisi, ki določajo zdravstvene zahteve za letalsko osebje in drugo strokovno osebje.
Zdravstveno osebje mora obnavljati in dopolnjevati znanje in veščine dela s helikopterjem v skladu s programom preverjanja helikopterskega prevoznika.
Ekipo za izvajanje NMP v enoti HNMP sestavljata en zdravnik in en diplomirani zdravstvenik ali zdravstveni tehnik.