Portal TFL

TFL Vsebine / Odločbe Višjih sodišč

VSM Sklep II Kp 12533/2012 - krivdno povzročeni stroški kazenskega postopka - pomanjkanje razlogov o odločilnih dejstvih - bistvena kršitev določb kazenskega postopka

SODIŠČE
Višje sodišče v Mariboru
ODDELEK (*)
Kazenski oddelek
DATUM ODLOČBE (*)
25.2.2019
OPRAVILNA ŠTEVILKA
VSM Sklep II Kp 12533/2012
INTERNA OZNAKA (*)
VSM00020752
SENAT, SODNIK
Miro Lešnik (preds.), Melita Puhr (poroč.), Miroslav Pliberšek
INSTITUT VSRS
krivdno povzročeni stroški kazenskega postopka - pomanjkanje razlogov o odločilnih dejstvih - bistvena kršitev določb kazenskega postopka
PODROČJE VSRS
KAZENSKO PROCESNO PRAVO
IZREK
Pritožbama obdolženega D.R. in njegovega zagovornika se ugodi in sklep sodišča prve stopnje razveljavi ter zadeva vrne sodišču prve stopnje v novo odločanje.
JEDRO
Kdaj gre za stroške, ki jih je procesni udeleženec povzročil po svoji krivdi, je namreč dejansko vprašanje, ki ga sodišče presoja od primera do primera. Na splošno namreč velja, da stroški niso zakrivljeni, če je procesni udeleženec storil vse, kar je bil po zakonu dolžan storiti oziroma kadar so mu objektivne okoliščine, ki se jim ni bilo mogoče izogniti, preprečevale, da se izogne nastanku nepotrebnih stroškov. Zato mora sodišče s tehtnimi razlogi utemeljiti, zakaj šteje, da so določeni stroški nastali po krivdi procesnega udeleženca, kar pomeni, da mora navesti konkretne okoliščine, iz katerih je razvidno, da je moč krivdo za njihov nastanek pripisati procesnemu udeležencu.

Za ogled celotnega dokumenta je potrebna prijava v portal.

Začnite z najboljšim.
VSE NA ENEM MESTU.

PRIJAVA

Ste pozabili geslo?
ŠE NISTE UPORABNIK PORTALA TFL?

Dobra novice! Portal TFL je za nove uporabnike pripravil poseben brezplačen dostop do vsebin portala Tax-FinLex, da ga lahko preizkusite. Brezplačna registracija vam omogoča:

  • Vpogled v 7 dokumentov
  • Prejemanje e-dnevnika Lex-Novice
  • Prejemanje e-tednika TFL Glasnik