(1)
Nadzor nad delovanjem in vodenjem distribucijskega omrežja se izvaja s pomočjo procesne, merilne, registracijske, telemetrijske in programske opreme, ki omogoča:
-
distribucijo zemeljskega plina in vodenje distribucijskega omrežja,
-
simuliranje in napovedovanje pretočno-tlačnih razmer v distribucijskem omrežju,
-
ugotavljanje in javljanje kriznih stanj in neuravnoteženih obratovalnih razmer,
-
nadzor nad delovanjem ključnih objektov na distribucijskem omrežju kot na primer merilno-regulacijskih postaj ter drugih objektov,
-
nadzor nad prevzemom in predajo zemeljskega plina večjih uporabnikov,
-
napovedovanje odjema zemeljskega plina,
-
nadzor nad delovanjem in vodenjem distribucijskega omrežja, napovedovanje odjema zemeljskega plina in alociranje prevzetih količin zemeljskega plina.
(2)
Sistemski operater mora organizirati službo stalne pripravljenosti, ki izvaja 24-urni nadzor nad delovanjem distribucijskega omrežja.
(3)
Sistemski operater mora organizirati dispečersko službo, ki izvaja 24-urni nadzor nad delovanjem in vodenjem distribucijskega omrežja.
(4)
Dispečerski center sistemskega operaterja mora biti na primeren način povezan z dispečerskimi centri sistemskega operaterja prenosnega omrežja, sistemskih operaterjev distribucijskih omrežij v sosednjih občinah in večjih odjemalcev zemeljskega plina.