4536. Navodilo o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji
Na podlagi prvega odstavka 53. člena zakona o deviznem poslovanju (Uradni list RS, št. 23/99 in 76/03), 7. točke sklepa o obveznosti poročanja o poslovanju s tujino (Uradni list RS, št. 92/03) in tretjega odstavka 29. člena zakona o Banki Slovenije (Uradni list RS, št. 58/02 in 85/02) izdaja guverner Banke Slovenije
N A V O D I L O
o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji
1.
Guverner Banke Slovenije določi z navodili metodologijo, način in roke poročanja.
2.
Obvezniki poročanja po tem navodilu so pooblaščeni udeleženci trga vrednostnih papirjev, banke, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje, investicijske družbe, vzajemni skladi, vzajemni pokojninski skladi, Kapitalska družba in Slovenska odškodninska družba.
Obvezniki poročanja so tudi rezidenti, izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev v tujini.
3.
Predmet poročanja so posli z vrednostnimi papirji iz 10. in 11. člena zakona o deviznem poslovanju.
Pooblaščeni udeleženci trga vrednostnih papirjev, banke, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje, Slovenska odškodninska družba in Kapitalska družba poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1).
Pooblaščeni udeleženci trga vrednostnih papirjev poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) in v portfelju strank (vrsta poročila 2).
Zavarovalnice in pokojninske družbe poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) ter o naložbah kritnih skladov (vrsto poročila 2).
Družbe za upravljanje poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1), v portfelju vzajemnih skladov in investicijskih družb, ki jih upravljajo (vrsta poročila 2) ter o naložbah nerezidentov v točke vzajemnega sklada (vrsta poročila 2 in oblika posla SRN).
Upravljavci vzajemnih pokojninskih skladov (banke, zavarovalnice, pokojninske družbe, Kapitalska družba) poročajo o vrednostnih papirjih v lastnem portfelju (vrsta poročila 1) in v portfelju vzajemnih pokojninskih skladov, ki jih upravljajo (vrsta poročila 2).
Rezidenti, izdajatelji dolžniških vrednostnih papirjev v tujini, poročajo o stanjih, izdajah oziroma prodajah, zapadlostih in tokovih obresti dolžniških vrednostnih papirjev, izdanih v tujini (vrsta poročila 3).
4.
Obvezniki poročanja so dolžni poročati Banki Slovenije tudi v primeru, da trenutno ne opravljajo poslov, ki so predmet poročanja. Izpolnijo prazno poročilo (označijo polje 'v obdobju poročanja ni bilo trgovanja').
5.
Obvezniki poročanja poročajo v elektronski obliki preko aplikacije iBSRep, ki je dosegljiva na spletni strani Banke Slovenije skupaj z navodili za njeno uporabo.
6.
Obvezniki poročanja predložijo Banki Slovenije mesečna poročila do 10. v mesecu za pretekli mesec.
7.
Obvezniki poročanja so dolžni Banki Slovenije sporočiti kontaktne podatke in njihove spremembe.
8.
Obvezniki poročanja pri sestavi poročila uporabljajo šifrante, ki so sestavni del tega navodila. Poročilo mora biti izpolnjeno v tisoč tolarjih. Vrednosti v tujih valutah se preračunajo v tolarje po srednjem tečaju Banke Slovenije.
9.
Zapis v poročilu se nanaša na posamezen vrednostni papir posameznega imetnika. V primeru, da so imetniki vrednostnega papirja iz sektorja prebivalstva (S.14 ali S.24) ali neprofitnih organizacij (S.15 ali S.25), je potrebno za vse imetnike iz posameznega sektorja in iste države, ki imajo naložbe v istem vrednostnem papirju, pripraviti agregatni zapis.
10.
Rezidenti, ki izdajajo, prodajajo ali vpeljujejo vrednostne papirje v tujini in izdajatelji lastniških vrednostnih papirjev, na podlagi katerih so bila v tujini izdana globalna potrdila o lastništvu (GDR), so dolžni Banki Slovenije posredovati prospekt oziroma podrobnejše podatke.
Enako velja tudi za nerezidente, ki izdajajo, prodajajo ali vpeljujejo vrednostne papirje v Sloveniji.
II. IZPOLNJEVANJE POROČILA
(3)
PORTFELJ VREDNOSTNEGA PAPIRJA V MESECU NA KATEREGA SE NANAŠA POROČILO
(1.1.) Leto in mesec: Štirimestna oznaka leta in dvomestna oznaka meseca, na katera se nanaša poročilo (llllmm).
13.
Seznam šifrantov, potrebnih za izpolnitev navodila:
-
Šifrant držav: ISO 3166, uporaba trimestne črkovne kode (primer: SVN za Slovenijo)
-
Šifrant valut: ISO 4217, uporaba numerične kode (primer: 705 za slovenski tolar)
-
Šifrant vrednostnih papirjev vpisanih v KDD (kode določi KDD)
-
Šifrant vrste poročila:
15.
Z dnem, ko začne veljati to navodilo, preneha veljati navodilo za izvajanje sklepa o poročanju o poslih z vrednostnimi papirji (Uradni list RS, št. 36/03).
(1.2.) Matična številka obveznika poročanja: Matična številka obveznika poročanja iz Poslovnega registra Slovenije (AJPES).
16.
To navodilo začne veljati z dnem objave v Uradnem listu.
-
1 – poročilo pooblaščenega udeleženca, banke, zavarovalnice, pokojninske družbe, družbe za upravljanje ali drugega institucionalnega investitorja, za svoj račun;
-
2 – poročilo pooblaščenega udeleženca za stranke, poročilo zavarovalnice oziroma pokojninske družbe za kritne sklade, poročilo družbe za upravljanje za vzajemne sklade in investicijske družbe ter za naložbe nerezidentov v točke vzajemnih skladov in poročilo upravljavca vzajemnih pokojninskih skladov za vzajemne pokojninske sklade;
-
3 – poročilo izdajatelja dolžniškega vrednostnega papirja v tujini.