×

4. ČLEN

Zakon o ratifikaciji Chestrskega večstranskega usklajevalnega sporazuma iz leta 1997 o tehničnih merilih, načelih usklajevanja in postopkih za uvajanje prizemne digitalne videoradiodifuzije (DVB-T) (MCVUTV)

Uradni list RS (mednarodne) 12-43/2005 objava 28. 7. 2005

Veljavnost
velja od 12. 7. 2005 stanje na dan22. 8. 2026
Oznake
kraticaMCVUTV SOP2005-02-0043 EPA0277-IV EVA2004-1811-0087
Sprejel
Državni zbor Republike Slovenije
4. ČLEN
Postopki v zvezi z usklajevanjem
V naslednjih razdelkih so navedeni dodatni postopki k postopkom iz 4. člena Stockholmskega sporazuma iz leta 1961 za uporabo v zvezi s postajami DVB-T in omrežji SFN.
Ti postopki se nanašajo le na frekvenčne pasove, v katerih je predvidena DVB-T, to je med 174 in 230 MHz ter med 470 in 862 MHz. Za druge pasove veljajo postopki Stockholmskega sporazuma brez dodatnih postopkov.
Ta 1. razdelek je sestavljen iz treh delov: del A se nanaša na usklajevanje analognih televizijskih postaj, del B na usklajevanje postaj DVB-T ali omrežij SFN, del C pa na usklajevanje postaj za storitve, ki niso radiodifuzijske.
Kadar uprava pogodbenica predlaga spremembo značilnosti analogne televizijske radiodifuzijske postaje, ki je prikazana v načrtu ST61, ali jo je začela izvajati v skladu z določbami tega sporazuma ali kadar predlaga začetek obratovanja radiodifuzijske postaje, ki je ni v načrtu ST61, se ukrepa takole:
A.1.1.1
(a)
Če so razdalje od obravnavane postaje do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, manjše od omejitev, ki so v skladu s predlagano močjo postaje in drugimi značilnostmi, opredeljenimi v prilogi 7, se je treba o predlogu posvetovati z upravami iz teh držav.
(b)
Če je frekvenca predlagane postaje v pasovih od 216 do 230 MHz, od 582 do 606 MHz ali od 790 do 862 MHz ali če je dejanska višina antene več kot 1200 m ali v primerih, pri katerih so v razpredelnicah v prilogi 1 k Stockholmskemu sporazumu dodane zvezdice, se poleg postopka, navedenega v A.1.1.1(a), uporabi tudi postopek, naveden v odstavku 2.1 tega člena.
Pri izvajanju sklepov posvetovanja glede A.1.1.1(a) uprava, ki predlaga spremembo, predloži vse podatke, opredeljene v formatu konference CEPT (glej razpredelnico A 3.1 priloge 3), po možnosti v elektronski obliki. To vključuje podatke, ki so določeni v dodatku S4 k Pravilniku o radiokomunikacijah, skupaj z dejansko višino antene, kot je določena v prilogi 2 k Stockholmskemu sporazumu, njenimi smernimi značilnostmi in polarizacijo sevanja. Uprave, s katerimi poteka posvetovanje, lahko zahtevajo katerekoli druge podatke, potrebne za ocenitev verjetnosti škodljivega motenja njihovih lastnih storitev.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za postajo DVB-T ali omrežje SFN, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka A priloge 4.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za analogno televizijsko postajo, ki se v prihodnosti lahko pretvori v digitalno, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka A priloge 4.
A.1.1.2.3
Če se ugotovi nezdružljivost, ki izhaja iz A.1.1.2.1 ali A.1.1.2.2, naj se zadevne uprave poskušajo sporazumeti.
Če se zadevne uprave sporazumejo, lahko uprava, ki predlaga spremembo, nadaljuje svoj projekt. Upravam, s katerimi so potekala posvetovanja v skladu z A.1.1.1(a) in ki niso odgovorile v desetih tednih, se pošlje nujni opomin. Za uprave, ki niso odgovorile v dveh tednih, potem ko je bil odposlan nujni opomin, se šteje, da se strinjajo s predlagano spremembo.
Če se zadevne uprave ne morejo sporazumeti, bo urad ITU-BR v skladu s Stockholmskim sporazumom opravil vsak tehnični pregled, ki bi ga lahko zahtevala uprava, ki predlaga spremembo, ali uprave, na katerih storitve bi lahko predlagana sprememba vplivala, in bo uprave obvestil o ugotovitvah takega pregleda. Če se zadevne uprave ne morejo sporazumeti in uprava, ki predloži predlog, želi predlog umakniti, mora uprava, ki predlaga spremembo, o tem obvestiti uprave, s katerimi so potekala posvetovanja.
Uprava, ki predlaga spremembo, lahko nadaljuje projekt brez posvetovanja z drugimi upravami, če:
(a)
je predlagana sprememba povezana z zmanjšanjem moči in z drugimi spremembami tehničnih značilnosti, ki bi zmanjšale verjetnost škodljivega motenja storitev drugih držav, ali
(b)
so razdalje od obravnavane postaje do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, enake ali večje kot omejitve, ki ustrezajo predlagani moči postaje ali drugim značilnostim, določenim v prilogi 7, in če je frekvenca predlagane postaje v pasovih od 174 do 216 MHz, od 470 do 582 MHz ali od 606 do 790 MHz.
V primerih iz pododstavka A.1.1.3 in odstavka A.1.2 uprava, ki predlaga spremembo, obvesti urad ITU-BR o podrobnostih, navedenih v pododstavku A.1.1.2, in kadar je primerno, tudi o imenih držav, s katerimi potekajo posvetovanja, ter obvesti urad ERO o dogovorjenih značilnostih postaje, in sicer v formatu konference CEPT v elektronski obliki (glej razpredelnico A3.1 priloge 3).
V skladu s Stockholmskim sporazumom bo urad ITU-BR objavil podatke v posebnem razdelku svoje tedenske okrožnice.
Kadar uprava pogodbenica predlaga spremembo značilnosti postaje DVB-T, ki je prikazana v načrtu ST61 ali je začela obratovati v skladu z določbami tega sporazuma, se sprejmejo ukrepi iz B.1.1.1(a).
Kadar uprava pogodbenica predlaga pretvorbo analogne televizijske radiodifuzijske postaje, ki je prikazana v načrtu ST61 ali je začela obratovati v skladu z določbami tega sporazuma, v postajo DVB-T ali omrežje SFN, se sprejmejo ukrepi iz B.1.1.1(b).
Kadar uprava pogodbenica predlaga, da začne obratovati postaja DVB-T ali omrežje SFN, ki ga ni v načrtu ST61, se ukrepa v skladu z B.1.1.1(b).
Kadar veljajo postopki iz priloge 6, veljajo v vseh zgornjih primerih pri predlagani pretvorbi analogne televizijske radiodifuzijske postaje v postajo DVB-T ali omrežje SFN določbe iz B.1.1.1(c) ter B.1.1.2 in njegovih podrazdelkov razen B.1.1.2.1, B.1.1.2.2 in B.1.1.2.3.
(a)
Če so razdalje od obravnavane postaje (ki je lahko sestavni del omrežja SFN) do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, manjše od omejitev, ki so v skladu s predlagano močjo postaje in drugimi značilnostmi, določenimi v prilogi 7, se je treba o predlogu posvetovati z upravami teh držav.
(b)
Če so razdalje od obravnavane postaje ali ene od postaj, ki sestavljajo omrežje SFN, do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, manjše od omejitev, ki so v skladu s predlagano močjo postaje in drugimi značilnostmi, opredeljenimi v prilogi 7, se je treba z upravami teh držav posvetovati glede postaje ali pri omrežju SFN glede vseh tistih postaj omrežja SFN, ki še niso bile usklajene.
Pri pretvorbi analogne postaje v eno samo postajo DVB-T ali omrežje SFN ravnajo uprave, s katerimi potekajo posvetovanja, po postopku iz priloge 6 in tako odločijo o sprejemljivosti predloga.
Pri pretvorbi analogne postaje v eno samo postajo DVB-T posvetovanje ni potrebno, če dejanska sevana moč (e.r.p) ni večja od analogne dejanske sevane moči, zmanjšane za 18 dB, in se druge tehnične značilnosti ne spremenijo oziroma bi zmanjšale verjetnosti škodljivega motenja.
(c)
Če je frekvenca predlagane postaje v pasovih od 216 do 230 MHz, od 582 do 606 MHz ali od 790 do 862 MHz ali če dejanska višina antene presega 1200 m ali kadar so v razpredelnicah v prilogi 1 Stockholmskega sporazuma dodane zvezdice, se poleg postopka iz B.1.1.1(a) uporabi še postopek iz odstavka 2.1 tega člena.
Pri izvajanju sklepov posvetovanja iz B.1.1.1(a) ali B.1.1.1(b) uprava, ki predlaga spremembo načrta ST 61, predloži vse podatke, navedene v formatu konference CEPT (glej razpredelnico A3.2 priloge 3), po možnosti v elektronski obliki. To vključuje podatke, določene v dodatku S4 k Pravilniku o radiokomunikacijah, skupaj z dejansko višino antene, kot je določena v prilogi 2 k Stockholmskemu sporazumu, njenimi smernimi značilnostmi in polarizacijo sevanja. Uprave, s katerimi potekajo posvetovanja, lahko zahtevajo katerekoli druge informacije, ki jih potrebujejo za ocenitev verjetnosti škodljivega motenja njihovih lastnih storitev.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za analogno televizijsko postajo, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka B priloge 4.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za analogno televizijsko postajo, ki se lahko v prihodnosti pretvori v digitalno, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka C priloge 4.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za postajo DVB-T ali omrežje SFN, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka C priloge 4.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za T-DAB, kot je to določeno v Wiesbadenskem posebnem sporazumu iz leta 1995, se ustrezne določbe tega posebnega sporazuma uporabijo z zaščitnimi merili iz razdelka 4.5 priloge 1.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za primarne storitve, ki niso radiodifuzijske, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka D priloge 4.
Če se ugotovi nezdružljivost, ki izhaja iz B.1.1.2.1, B.1.1.2.2, B.1.1.2.3, B.1.1.2.4 ali B.1.1.2.5, naj se zadevne uprave poskušajo sporazumeti.
Če se zadevne uprave sporazumejo, lahko uprava, ki predlaga spremembo, nadaljuje svoj projekt. Upravam, s katerimi so potekala posvetovanja v skladu z B.1.1.1(a) in B.1.1.1(b) in ki v desetih tednih niso odgovorile, se pošlje nujni opomin. Za uprave, ki niso odgovorile v dveh tednih, potem ko je bil odposlan nujni opomin, se šteje, da se s predlagano spremembo strinjajo.
Če se zadevne uprave ne sporazumejo, bo urad ITU-BR v skladu s Stockholmskim sporazumom opravil vsak tehnični pregled, ki ga lahko zahtevat uprava, ki predlaga spremembo, ali uprave, na katerih storitve lahko predlagana sprememba vpliva, in bo uprave obvestil o ugotovitvah takega pregleda. Če se zadevne uprave ne sporazumejo in uprava, ki predloži predlog, želi svoj predlog umakniti, mora uprava, ki predlaga spremembo, o tem obvestiti uprave, s katerimi so potekala posvetovanja.
Uprava, ki predlaga spremembo načrta, lahko nadaljuje svoj projekt brez posvetovanja z drugimi upravami, če:
(a)
je predlagana sprememba povezana z zmanjšanjem moči (vendar ne zaradi analogno/digitalne pretvorbe) ali z drugimi spremembami tehničnih značilnosti, ki bi zmanjšale verjetnost škodljivega motenja storitev drugih držav, ali
(b)
so razdalje od obravnavane postaje do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, enake ali večje od omejitev, ki so v skladu s predlagano močjo postaje ali drugimi značilnostmi, določenimi v prilogi 7, in če je frekvenca predlagane postaje v pasovih od 174 do 216 MHz, od 470 do 582 MHz ali od 606 do 790 MHz, ali
(c)
je predlagana sprememba povezana s pretvorbo analogne postaje v eno samo postajo DVB-T, če dejanska sevana moč (e.r.p.) ni večja od analogne dejanske sevane moči, zmanjšane za 18 dB, in se druge tehnične značilnosti ne spremenijo oziroma ne bi zmanjšale verjetnosti škodljivega motenja.
V primeru B.1.2(b) za postajo iz projekta ni mogoče zahtevati nobene zaščite, čeprav se lahko uprava, ki predlaga spremembo, odloči, da se bo posvetovala z drugimi upravami pogodbenicami, da bi dobila zaščito za tako postajo.
V primerih iz pododstavka B.1.1.3 in odstavka B.1.2 uprava, ki predlaga spremembo, obvesti urad ITU-BR o podrobnostih, določenih v pododstavku B.1.1.2, in kadar je primerno, o imenih držav, s katerimi potekajo posvetovanja, ter obvesti urad ERO o dogovorjenih značilnostih postaje v formatu konference CEPT v elektronski obliki (glej razpredelnico A3.2 priloge 3). Pri pretvorbi analogne postaje v postajo DVB-T ali omrežje SFN naj bo identifikacijska koda postaje DVB-T ali ene od postaj omrežja SFN enaka, kot je izvirna analogna identifikacijska koda.
V skladu s Stockholmskim sporazumom bo urad ITU-BR objavil podatke v posebnem razdelku svoje tedenske okrožnice.
Kadar uprava pogodbenica predlaga predhodno usklajeno spremembo značilnosti postaje za primarno storitev, ki ni radiodifuzijska, ali predlaga začetek obratovanja nove postaje s takšno storitvijo, se ukrepa takole:
Če so razdalje od obravnavane postaje do najbližjih točk na mejah drugih držav, katerih uprave so uprave pogodbenice, manjše od:
– 900 km pri letalskih radionavigacijskih storitvah ali
– omejitev, ki so v skladu s predlagano močjo postaje in drugimi značilnostmi, določenimi v prilogi 7 za vse druge primarne storitve,
se je treba o tem predlogu posvetovati z upravami iz teh držav.
Pri posvetovanju glede C.1.1.1 objavi uprava, ki predlaga spremembo, vse ustrezne podatke v formatu konference CEPT, po možnosti v elektronski obliki. Uprave, s katerimi potekajo posvetovanja, lahko zahtevajo katerekoli druge informacije, ki jih potrebujejo za ocenitev verjetnosti škodljivega motenja njihovih lastnih storitev.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za postajo DVB-T ali omrežje SFN, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka E priloge 4.
Če je uprava, s katero potekajo posvetovanja, odgovorna za analogno televizijsko postajo, ki se lahko v prihodnosti pretvori v digitalno, se uporabi metoda za ocenjevanje združljivosti iz razdelka E priloge 4.
Če se ugotovi nezdružljivost, ki izhaja iz C.1.1.2.1 ali C.1.1.2.2, naj se zadevne uprave poskušajo sporazumeti.
Če se zadevne uprave sporazumejo in je o določbah iz odstavka 2.2 tega člena dogovorjeno, lahko uprava, ki predlaga spremembo, nadaljuje projekt. Upravam, s katerimi so potekala posvetovanja v skladu s C.1.1.1 in ki v dveh tednih niso odgovorile, se pošlje nujni opomin. Za uprave, ki v dveh tednih, potem ko je bil poslan nujni opomin, niso odgovorile, se šteje, da soglašajo s predlagano spremembo.
Če se zadevne uprave ne sporazumejo in uprava, ki predloži predlog, želi svoj predlog umakniti, se o tem obvestijo uprave, s katerimi potekajo posvetovanja.
C.1.2
Uprava, ki predlaga spremembo, lahko nadaljuje projekt brez posvetovanja z drugimi upravami, če je predlagana sprememba povezana z zmanjšanjem moči ali z drugimi spremembami tehničnih značilnosti, ki bi zmanjšale verjetnost škodljivega motenja storitev drugih držav.
C.1.3
Po doseženem dogovoru uprava, ki predlaga spremembo, v vseh primerih obvesti urad ERO v formatu konference CEPT v elektronski obliki o dogovorjenih značilnostih postaje z navedbo imen držav, s katerimi se je posvetovala. Zaželeno je, da uprave priglasijo uradu ITU-BR svoje postaje za storitve, ki niso radiodifuzijske.
2.
1 Postopek za radiodifuzijske postaje
2.
1.1 Vsaka uprava pogodbenica, ki predlaga spremembo tehničnih značilnosti katerekoli svoje radiodifuzijske postaje, ki je v načrtu, ali obratovanje radiodifuzijskih postaj, ki niso v načrtu, najprej obvesti urad ITU-BR in mu predloži tehnične podatke, določene v pododstavku A.1.1.2 ali B.1.1.2.
2.
1.2 V skladu s Stockholmskim sporazumom bo urad ITU-BR objavil te podatke v posebnem razdelku svoje tedenske okrožnice z navedbo, naj se pripombe v zvezi s takšnimi podatki pošljejo neposredno upravi, ki je izdala predlog.
2.
1.3 Uprava, ki je izdala predlog, mora prejeti takšne pripombe v dvanajstih tednih po dnevu izdaje zadevne tedenske okrožnice. Za uprave, ki v tem roku niso predložile takšnih pripomb, se šteje, da soglašajo s predlagano spremembo.
2.
1.4 Če do izteka dvanajsttedenskega roka iz pododstavka 2.1.3 niso bile prejete nobene pripombe ali je bil z upravo, ki ima takšne pripombe, dosežen dogovor, uprava, ki predlaga spremembo, lahko nadaljuje projekt in obvesti urad ITU-BR na način, določen v odstavku A1.3 ali B.1.3.
2.
2 Postopek za postaje za storitve, ki niso radiodifuzijske
Za postaje za storitve, ki niso radiodifuzijske, veljajo določbe Pravilnika o radiokomunikacijah, upoštevajoč vrsto storitve in dodelitve, opredeljene v členu S5 tega pravilnika. Uprave pogodbenice, ki predlagajo spremembo tehničnih značilnosti takšnih postaj ali postavitev novih postaj za takšne storitve, upoštevajo radiodifuzijske postaje, ki so v načrtu ali so začele obratovati v skladu s tem sporazumom, to pa naj izvedejo po doseženem medsebojnem dogovoru z upravami, ki jih to lahko zadeva.
3.
1 Če sprememba, čeprav je izvedena v skladu z določbami razdelkov 1 in 2 tega člena, povzroči škodljivo motenje storitev drugih uprav pogodbenic, mora uprava, ki je izvedla spremembo, sprejeti predpisane ukrepe za odpravo takšnega motenja.
3.
2 Če se po uporabi postopka iz pododstavkov A A.1.1.1, A.1.1.2 in A.1.1.3 ali B.1.1.1, B.1.1.2 in B.1.1.3 ali C.1.1.1, C.1.1.2 in C.1.1.3 na eni strani in odstavkov 2.1 in 2.2 tega člena na drugi strani zadevne uprave ne sporazumejo, se lahko uporabijo postopki iz 56. člena ustave Mednarodne telekomunikacijske zveze "Reševanje sporov" ali 41. člena konvencije Mednarodne telekomunikacijske zveze "Postopek arbitraže".
BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
Dialog title
dialog window