1. Vsaka pogodbenica izda navodila poveljnikom ali drugim osebam, odgovornim za ladje, ki plovejo pod njeno zastavo, in pilotom zrakoplovov, registriranih na njenem ozemlju, da glede na okoliščine na najhitrejši in najprimernejši način po postopku poročanja, v obsegu in v skladu z ustreznimi določbami ustreznih mednarodnih sporazumov obvestijo najbližjo obalno državo in to pogodbenico o:
(a)
vseh dogodkih, katerih posledica je ali bi lahko bil izpust nafte ali nevarnih in škodljivih snovi;
(b)
navzočnosti, lastnostih in obsegu razlitij nafte ali nevarnih in škodljivih snovi, vključno s pakiranimi nevarnimi in škodljivimi snovmi, opaženih na morju, ki ogrožajo ali bi lahko ogrožali morsko okolje ali obalo ali s tem povezane interese ene ali več pogodbenic.
2. Brez vpliva na določbe 20. člena protokola vsaka pogodbenica sprejme primerne ukrepe, da bi zagotovila, da poveljnik vsake ladje, ki plove v njenem teritorialnem morju, izpolnjuje obveznosti iz pododstavkov (a) in (b) prvega odstavka in lahko v tej zvezi zaprosi regionalni center za pomoč. O sprejetih ukrepih obvesti Mednarodno pomorsko organizacijo.
3. Vsaka pogodbenica izda tudi navodila osebam, odgovornim za morska pristanišča ali naprave za pretovarjanje pod njeno jurisdikcijo, da jo v skladu z ustrezno zakonodajo obveščajo o vseh dogodkih, katerih posledica je ali bi lahko bila izpust nafte ali nevarnih in škodljivih snovi.
4. V skladu z ustreznimi določbami Protokola o varstvu Sredozemskega morja pred onesnaževanjem zaradi raziskovanja in izkoriščanja epikontinentalnega pasu ter morskega dna in podzemlja vsaka pogodbenica izda navodila osebam, odgovornim za objekte in naprave na morju pod njeno jurisdikcijo, da jo po postopku poročanja, ki ga predpiše, glede na okoliščine na najhitrejši in najprimernejši način obveščajo o vseh dogodkih, katerih posledica je ali bi lahko bila izpust nafte ali nevarnih in škodljivih snovi.
5. V prvem, tretjem in četrtem odstavku tega člena izraz "dogodek" pomeni dogodek, ki izpolnjuje pogoje, opisane v teh odstavkih, ne glede na to, ali gre za onesnaženje ali ne.
6. Ob onesnaženju se informacije, zbrane v skladu s prvim, tretjim in četrtim odstavkom, sporočijo regionalnemu centru.
7. Informacije, zbrane v skladu s prvim, tretjim in četrtim odstavkom, takoj sporoči drugim pogodbenicam, ki bi jih onesnaženje lahko prizadelo:
(a)
pogodbenica, ki je prejela informacijo, po možnosti neposredno ali prek regionalnega centra, ali
Pri neposrednem obveščanju med pogodbenicami te obvestijo regionalni center o sprejetih ukrepih, center pa o njih obvešča druge pogodbenice.
8. Za poročanje o onesnaženju v skladu s šestim in sedmim odstavkom tega člena pogodbenice uporabljajo medsebojno dogovorjeni standardni obrazec, ki ga predlaga regionalni center.
9. Kadar pogodbenice uporabljajo določbe sedmega odstavka, jih ne zavezujejo obveznosti iz drugega odstavka 9. člena konvencije.