Zbornik sodobno stvarno pravo je revija, s strokovnimi pravnimi članki s področja stvarnega prava, ki izhaja 1x letno.
Želite dostop do člankov revije?
Brezplačna registracijadr. Nina Plavšak
Samostojnost pravice je tipična značilnost pravice. Zato velja splošno pravilo, po katerem je vsaka pravica samostojna. Nesamostojnost (akcesornost) pravice je izjema od splošnega pravila o samostojnosti pravice. Zato lahko stvarne pravice nastanejo in obstajajo kot odvisne ali vključene akcesorne pravice samo pri položajih, ki jih določa zakon (SPZ).
Andrej Breznik
V uvodnem delu obrazložitve zakonodajnega predloga ZVEtL-1 je med drugim zapisano, da sta postopek za vzpostavitev etažne lastnine in postopek za ugotovitev pripadajočega zemljišča »(...) poudarjeno namenjena le uskladitvi zemljiške knjige z dejanskim pravnim stanjem za primere, ki so nastali pred 1. januarjem 2003, kar pomeni pomembno spremembo v pravno-sistemskih in nomotehničnih pristopih, ki so vodili zakonodajalca pri oblikovanju tedaj veljavnega zakona (ZVEtL).
dr. Nina Plavšak
Ureditev pravnih učinkov (posledic) komasacije v ZKZ in ZUreP-3 za lastninsko pravico ter izvedene in varovalne stvarne pravice, ki omejujejo lastninsko pravico na nepremičninah v komasacijskem območju, je izrazito pomanjkljiva in vsaj deloma nedosledna. Zato moramo te pravne praznine zapolniti s smiselno uporabo splošnih pravil stvarnega prava nepremičnin, ki jih urejata SPZ in ZZK-1.
mag. Marijana Vugrin
S 4. aprilom 2022 se je začel uporabljati Zakon o katastru nepremičnin – ZKN. Le ta v svojih določilih podaja novosti, ki se bistveno razlikujejo od določil Zakona o evidentiranju nepremičnin – ZEN, ki je v preteklosti urejal področje evidentiranja nepremičnin.
prof. dr. Renato Vrenčur, dr. Nina Plavšak
Zakon o katastru nepremičnin (ZKN) je uvedel nov institut evidentiranja območja stavbne pravice ter območja pozitivne (prave in neprave) stvarne služnosti. Gre za katastrski postopek natančne določitve prostorskih mej izvrševanja dveh stvarnih pravic na nepremičninah oziroma za lokacijski podatek območja teh stvarnih pravic, ki se lahko po novem vodi v katastru nepremičnin (glej 15. točko 3. člena ZKN v zvezi s 5. in 6. točko prvega odstavka 11. člena ZKN in 18. člen ZKN).
Tomaž Pavčnik
Izhodišče problema korenini v položaju, ko je dejanski razlastitvi (precej kasneje) sledila tudi pravna razlastitev. Razlastitveni upravičenec je za to obdobje zahteval plačilo zakonskih zamudnih obresti od denarne odmene za razlastitev, ki bi jo moral prejeti že davno. V zvezi s tem se je zastavilo vprašanje, kdaj začne teči zastaranje obrestnega zahtevka. Obenem se (ob ekscesnem razkoraku med dejansko in pravno razlastitvijo) lahko zastavi tudi vprašanje omejitve teka obresti.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanj o zakonodajnih novostih
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik