Portal TFL

Poslovodno računovodstvo - številka 4, letnik 2024

Poslovodno računovodstvo

Poslovodno računovodstvo je revija s strokovno poglobljenimi prispevki z računovodenja, financ in revizije ter preprečevanja prevar. Zbirka obsega arhiv od leta 2011 dalje. Izhaja 4 x letno.

Strokovna revija
Visoka šola za računovodstvo

Želite dostop do člankov revije?

Brezplačna registracija
dr. Branko Mayr

dr. Branko Mayr

Uvodnik

Pred vami je zadnja letošnja številka naše revije. Glede na obseg je dvojna (3 in 4 – 2024).

Mojca Gornjak

Mojca Gornjak

MRSP 9 – finančni instrumenti in pričakovane kreditne izgube: sistematični pregled literature

V tej študiji je sistematično pregledana literatura o računovodenju finančnih instrumentov v skladu z MSRP 9. V prispevku so preučeni različni pogledi na pričakovano kreditno izgubo in pričakovano kreditno izgubo – ECL. Študija obravnava članke, objavljene po 14. juliju 2014, ko je EU uvedla MSRP 9. Pregledali smo literaturo in povzeli smo pomembne dele za izračun pričakovanih kreditnih izgub in njihov vpliv na poslovni izid in kapitalske zahteve. Ker posojila predstavljajo 80 odstotkov bančnih sredstev, smo pregledali literaturo o posojilih z nihajočim vrednotenjem in vplivu modela oslabitev ECL na kapital bank. Čeprav je literatura obsežna, je težko sklepati, ali je novi MSRP 9 povečal učinkovitost pristopa k vrednotenju finančnih instrumentov s popravki vrednosti zaradi izgub, saj se standard uporablja od 1. januarja 2018, hkrati pa so lahko zavarovalnice uveljavile odlog implementacije do uvedbe MSRP 17 – Zavarovalne pogodbe, to je do 1. januarja 2023.

Darinka Kamenšek, Mojca Gornjak in Mateja Gorenc

Darinka Kamenšek, Mojca Gornjak in Mateja Gorenc

Koncentracija trga revizijskih storitev v obdobju 2012–2020 in njen vpliv na oblikovanje neodvisnih revizorskih mnenj

Od začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja se je revizijski trg koncentriral. Od leta 2002 dalje poznamo štiri velike revizijske družbe, imenovane BIG 4, ki obvladujejo trg revizijskih storitev tako v svetovnem merilu kot tudi v Evropski uniji. V Sloveniji so vse srednje in velike gospodarske družbe po Zakonu o gospodarskih družbah zavezane k reviziji računovodskih izkazov. Namen revizije računovodskih izkazov je povečati stopnjo zaupanja predvidenih uporabnikov v računovodske izkaze. Pomembno je, da je revizor, ki izvaja revizijo računovodskih izkazov, pri svojem delu neodvisen in nepristranski, kajti revizorjevo poročilo je predvsem namenjeno lastnikom in drugim zunanjim uporabnikom računovodskih informacij, kot so investitorji, finančne institucije, bonitetne agencije in podobno. Revizijo računovodskih izkazov podjetij lahko opravljajo samo revizorji z veljavno licenco za delo in zaposleni v revizijskih družbah. V članku smo analizirali koncentracijo revizijskega trga v Sloveniji med letoma 2012 in 2020. Cilj raziskave je ugotoviti, ali menjava revizijske družbe ali pooblaščenega revizorja vpliva na obliko mnenja, ki ga izda revizor. Trg revizijskih družb v Sloveniji se je od leta 2012 do 2020 koncentriral. Delež opravljenih revizij s strani največjih štirih revizijskih družb (BIG 4) je upadel v letu 2020 glede na leto 2012, medtem ko se je povečal delež manjših, lokalnih revizijskih družb. Ugotovili smo, da podjetja redko menjajo revizijsko družbo ter da podjetja večinoma ostajajo pri isti revizijski družbi in običajno ohranjajo istega pooblaščenega revizorja. Analiza je pokazala, da je revizorjevo mnenje o računovodskih izkazih običajno neprilagojeno ter da se sprememba mnenja pogosto zgodi, kadar novi revizor ne soglaša z obstoječimi računovodskimi usmeritvami podjetja.

Živko Bergant

Živko Bergant

Primerjava izkazov denarnih tokov, izdelanih po neposredni in posredni metodi

Avtor obravnava aktualne probleme izrazne moči in uporabe izkaza finančnega izida kot informacije za odločanje. Pri tem izpostavlja njegovo pomanjkljivost standardiziranih tokov v pogledu upoštevanja ročnosti vključenih kategorij ter njihovem vzročno posledičnem izkazovanju. Posebej poda primerjavo izrazne moči denarnega toka po neposredni in posredni metodi.

Miha Robežnik , Vladimir Bukvič

Miha Robežnik , Vladimir Bukvič

Finančna analiza poslovanja Pošte Slovenije d.o.o. in primerjava z uspešnostjo nekaterih evropskih poštnih operaterjev

Avtorja v svojem prispevku ocenjujeta uspešnost poslovanja podjetja Pošta Slovenije d. o. o. v obdobju 2018–2022 s pomočjo finančne analize, ki zajema najbolj razširjene finančne kazalce in kazalnike (7), analizo obratnega kapitala ter oceno kreditnega tveganja in verjetnosti stečaja po Altmanovem Z-obrazcu. Njuna raziskava vključuje primerjalno finančno analizo z nekaterimi poštnimi operaterji v tujini in dotakne se tudi trajnostnega poslovanja Pošte Slovenije d. o. o., ki si prizadeva za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida, uvajanje okolju prijaznih tehnologij in krepitev vezi z lokalnimi skupnostmi. Takšen način poslovanja podjetju omogoča izboljšanje okoljske odgovornosti in utrjuje njegov položaj na trgu. Poleg tega avtorja poudarjata pomen kakovostnih poštnih storitev, ki so ključne za povezovanje ljudi in podjetij ter prispevajo k razvoju regij in družbeni povezanosti. Njune ugotovitve kažejo, da je podjetje kljub izzivom, kot so na primer naraščajoči stroški, uspešno ohranjalo finančno stabilnost in visoko raven storitev. Med predlaganimi ukrepi za izboljšanje finančnega položaja avtorja navajata zmanjšanje stroškov in prilagoditev poslovnih strategij. Podjetje bi moralo dati večji poudarek inovacijam, digitalizaciji in trajnostnemu razvoju ter ohranjanju kakovostnih storitev, ki so bistvenega pomena za izpolnjevanje družbenega poslanstva Pošte Slovenije d. o. o.

Metka Vehovec, Franc Brcar

Metka Vehovec, Franc Brcar

Zasnova informacijskega sistema v domu starejših občanov – informacijska povezava kuhinje in računovodstva

Raziskovalno vprašanje je, kako lahko poenostavimo oziroma informatiziramo prenos podatkov iz kuhinje v računovodstvo v domu starejših občanov? Namen raziskovanja je zasnovati tak projekt, ki bo izvedljiv in uspešen. S tem bomo zmanjšali možnost napak in pohitrili bomo prenos podatkov. V raziskavi smo uporabili kvalitativno metodo. Za zbiranje podatkov smo uporabili umetno inteligenco ChatGPT in za analizo projekta program ProjectLibre. Uporabili smo tudi znanje o informatiki, projektnem managementu in vodenju informacijskih projektov. Rezultat raziskave je dobro zasnovan projekt, katerega bomo testirali in implementirali v domu starejših občanov. Z raziskavo bomo dobili dober informacijski sistem, kateri bo omogočal hiter in natančen prenos podatkov iz enega oddelka v drugega. Omogočal bo hiter dostop do željenih informacij in podatkov. S tem se bodo zmanjšali stroški poslovanja.

Ema Peternel, Vladimir Bukvič

Ema Peternel, Vladimir Bukvič

Naložbene strategije nekaterih najuspešnejših vlagateljev svetovnih borz in primerjava njihove donosnosti s slovenskimi skladi

Avtorja prispevka predstavita naložbene filozofije in strategije treh globalno priznanih vlagateljev – warrena buffetta, billa ackmana in chamatha palihapitiye ter analizirata njihovo uspešnost v primerjavi s slovenskimi vzajemnimi skladi in kapitalskim trgom. Postavita več raziskovalnih hipotez (4), katere preverjata na treh študijah primerov z uporabo statističnih metod, sharpeovega modela, monte carlo simulacije ter capm modela. Njuna analiza naložbenih primerov potrjuje, da globoko razumevanje in pravilno ocenjevanje notranje vrednosti podjetja pripelje do nadpovprečnih donosov. Donosnost in tveganje sklada sta povezana z njegovo izbrano strategijo, pri čemer skladi, ki sprejemajo večje tveganje, dosegajo višje donose. Avtorja prispevka poudarjata pomembnost časa in potrpljenja pri investiranju. Ugotavljata, da borzni trg ne odraža vedno realne vrednosti posameznega podjetja, kar pomeni, da se vlagatelji ne morejo vedno zanašati samo na tržne signale.

Živko Bergant

Živko Bergant

Izkaz poslovnega izida kot informacija (vidik družbene odgovornosti)

Avtor obravnava izkaz poslovnega izida kot informacijo, ki je namenjena predvsem vlagateljem kapitala, s tem pa izgubi svojo verodostojnost nasproti drugim deležnikom podjetja, če ga proučujemo z vidika družbene odgovornosti podjetja.

Finančna funkcija v podjetju z vidika uveljavljanja družbene odgovornosti

Nova knjiga – mnenje recenzentov

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window