sreda, 4.10.2017
Ljubljana, 04. oktobra (STA) - Zaporniki, ki v zaporu delajo, morajo imeti pravico do pokojninskega zavarovanja, kot je že veljalo, menijo v odvetniški družbi Maček. V pobudi za ustavno presojo, ki so jo vložili danes, so opozorili, da je del veljavne pokojninske reforme v nasprotju z ustavo. Po njihovem mnenju krši načeli varstva zaupanja v pravo in enakosti pred zakonom.
Varuh človekovih pravic je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost seznanil, da preučuje problematiko vključitve oseb na prestajanju kazni zapora v zavarovanje in prekinitve njihovega zavarovanja, so za STA pojasnili na ministrstvu. Na varuhov poziv so pripravili pojasnila z vidika pokojninskega in invalidskega zavarovanje, pojasnila z vidika dela oseb na prestajanju kazni zapora pa je posredovalo ministrstvo za pravosodje, so navedli na ministrstvu za delo.
Z vsebino ustavne pobude odvetniške družbe Maček niso seznanjeni, če pa bo postopek ustavne presoje 23. člena pokojninskega zakona stekel, se bodo do problematike opredelili, so zagotovili.
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 1999 je v 24. členu določal obvezno zavarovanje slovenskih državljanov, ki so med prestajanjem kazni delali s polnim delovnim časom. Takšno ureditev pa je s 1. julijem 2003 spremenil zakon o izvrševanju proračuna za leti 2003 in 2004, ki je omenjeni člen razveljavil, so za STA navedli na pravosodnem ministrstvu.
Veljavni pokojninski zakon pa je področje po njihovih besedah uredil tako, da se na podlagi 23. člena obvezno zavarovanje prekine v obdobju pripora in prestajanja kazni zapora.
Ministrstvo za pravosodje glede na to, da ima delo obsojencev veliko elementov, značilnih za delovno razmerje, ocenjuje, da bi bilo smiselno ureditev pokojninskega zavarovanja za obsojence znova preučiti.
Pač pa država obsojencem, ki med prestajanjem kazni delajo, plačuje zdravstveno zavarovanje za invalidnost in telesno okvaro, ki sta lahko posledici poklicne bolezni ali nesreče pri delu. Prispevek v višini 8,31 evra so avgusta plačali za 532 zaprtih oseb, so navedli na ministrstvu.
Novela zakona o izvrševanju proračuna za leti 2003 in 2004 je bila od januarja 2004 razveljavljena in država bi morala zapornike, ki so delali, po mnenju odvetniške družbe Maček znova pokojninsko zavarovati. Vendar pa tega ni storila, je danes ob vložitvi pobude dejal Luka Vlaović iz odvetniške družbe.
Tudi veljavni zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju iz leta 2012 jim odreka vključitev v pokojninski sistem, je opozoril. Ustavnemu sodišču predlagajo začasno zadržanje izvrševanja 23. člena tega zakona.
"Ker mi čas, ko sem v zaporu delal, ni priznan kot pokojninska doba, bom moral zdaj delati do 80. leta starosti," je dejal nekdanji zapornik, ki je v času prestajanja kazni zapora delal.
V odvetniški družbi ocenjujejo, da je vseh upravičencev, ki v obdobju od leta 2003 do danes niso bili oz. niso ustrezno pokojninsko zavarovani, približno 11.000.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki