Portal TFL

STA novice / Vlada z interventnim zakonom ureja odpravo posledic pozebe (dopolnjeno)

sreda, 28.6.2017

Ljubljana, 28. junija (STA) - Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog interventnega zakona o ukrepih za odpravo posledic aprilske pozebe v kmetijstvu, ki ureja postopke ocene škode ter nujne ukrepe za odpravo posledic pozebe. Ukrepi so usmerjeni v neposredno finančno pomoč najbolj prizadetim in ogroženim kmetijskim gospodarstvom.

Kot je v izjavi za medije po seji vlade pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, so se za sprejem na dopisni seji odločili, da bo zakon na dnevni red državnega zbora po nujnem postopku lahko uvrščen že v naslednjem mesecu. "To je za nas pomembno, ker je nekatere ukrepe potrebno izvajati že konec avgusta," je poudaril minister.

Kot je dodal, pozebo, ki je državo prizadela 21. in 22. aprila, obravnavajo kot 100-letni pojav, po zelo pavšalni oceni pa je škoda približno tolikšna kot lani. Pozeba je namreč že drugo leto zapored prizadela slovensko kmetijstvo, največ škode pa je tokrat v trajnih nasadih.

Dokončni izračun bo sicer možen šele ob spravilu pridelka, vendar pa je po prvih grobih podatkih razvidno, da je bilo skupaj prizadetih okoli 41 hektarov površin.

Ukrepe po pozebi je oblikovala 21-članska delovna skupina, Židan pa je med drugim izrazil zadovoljstvo, da bo enkratna finančna pomoč za najbolj prizadete kmetije skoraj enkrat višja kot lani. Za ta namen bo namreč namenjenih sedem milijonov evrov, ki jih bo v prihodnjem letu državni proračun zagotovil prek proračunske rezerve.

"Če bomo zelo hitri, bodo izplačila maja prihodnje leto," je povedal Židan. Zakon namreč deloma temelji na statističnih podatkih, ki bodo za letošnje leto znani šele aprila 2018.

Zakon nadalje spreminja rok za vložitev zahteve za odpis ali zmanjšanje prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na 60 dni po uveljavitvi zakona. Daje tudi podlago za delni ali celotni odpis zakupnin pri Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov RS, kar bo sklad stalo slabih 380.000 evrov.

Z zakonom prihaja tudi podlaga za dokup grozdja za vinogradniške kmetije oziroma za dokup sadja z drugih kmetij za kmetije, ki opravljajo dopolnilno dejavnost predelave sadja.

Ministrstvo z namenom razbremenitve finančnih obveznosti kmetij ob tem napoveduje javni razpis za ugodna posojila Slovenskega regionalno razvojnega sklada za obratna sredstva v vrednosti okoli petih milijonov evrov ter posojila sklada za refinanciranje obstoječih kreditov v višini okoli treh milijonov evrov. Ministrstvo mora letos za sofinanciranje teh kreditov zagotoviti 180.000 evrov.

Prav tako bo popravljen program razvoja podeželja, tako da bo osnovna stopnja sofinanciranja namakalno-oroševalnih sistemov dvignjena na 50 odstotkov, najvišja pa na 70 oz. 75 odstotkov. Objavljen bo tudi poseben javni razpis za podnebne spremembe brez specialne mehanizacije. "Za ta razpis smo zagotovili 15 milijonov evrov," je pojasnil Židan.

Skupina je predlagala tudi dvig stopnje sofinanciranja zavarovalnih premij za vse trajne nasade na 50 odstotkov. To bo cilj v času priprave rebalansa proračuna za leto 2018 in priprave za 2019, je povedal minister.

Sprejeta pa je bila še odločitev, da se škoda oceni na sadju in vinogradih, medtem ko bo pomoč čebelarjem odvisna od ocene škode, ki bo lahko ocenjena konec poletja.

Da bi izboljšali natančnost ocene škode, bodo sicer letos pavšalni model iz lanskega leta dopolnili z individualno prijavo škode. Kmetje bodo tako že poleti od uprave za zaščito in reševanje prejeli vnaprej izpolnjen obrazec z oceno škode, ki ga bodo lahko bodisi potrdili bodisi spremenili oziroma dopolnili. Podpisan obrazec bo štel kot škoda.

"Regijske komisije bodo v primerih, ko se bodo individualne ocene bistveno razlikovale od predocen, s terenskimi pregledi preverile realnost ocen," je povedala državna sekretarka Tanja Strniša.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window