Portal TFL

STA novice / Parlamentarni odbor prestavil razpravo o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti (dopolnjeno)

torek, 27.6.2017

Ljubljana, 27. junija (STA) - Odbor DZ za zdravstvo je na današnji seji z devetimi glasovi za in sedmimi proti sprejel sklep, s katerim je razpravo in odločanje o vladni noveli zakona o zdravstveni dejavnosti prestavil na eno od naslednjih sej. Predlog za prestavitev je prišel iz opozicijskih vrst, kot kaže rezultat glasovanja, pa je naletel na podporo tudi v delu koalicije.

Prestavitev razprave o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti je predlagala Alenka Bratušek (NP). Kritična je bila do ravnanja ministrstva za zdravje, ki je poslancem predlog 30 dopolnil posredovalo šele na seji odbora. Po njenih besedah je v takšnih pogojih nemogoče odgovorno odločati o tako pomembni noveli.

S predlogom za prestavitev razprave na eno od naslednjih sej se je strinjal predsednik odbora Tomaž Gantar (DeSUS). Dejal je, da ga je še bolj kot dopolnila, ki so jih dobili šele na seji, zmotilo dejstvo, da ministrstvo ni pripravilo vseh dopolnil, ki bi jih moralo glede na pripombe in predloge zakonodajno-pravne službe (ZPS).

Nezadovoljni z novelo so v SDS. Po besedah Jelke Godec tudi 30 dopolnil, ki jih je ministrstvo pripravilo tik pred zdajci, ne spreminja njihovega stališča, da novela ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Predlagala je, naj odbor glasuje o takšnem sklepu, a jo je Gantar opozoril, da poslovnik DZ v drugi obravnavi tega ne dopušča.

Godčeva je tudi opozorila, da pomisleki ZPS kljub predlaganim dopolnilom še naprej ostajajo "zelo resni". Do njenega predloga, naj odbor glasuje o primernosti novele za nadaljnjo obravnavo, je bil kritičen Jani Möderndorfer (SMC). Po njegovih besedah parlamentarni odbor ne more glasovati o zadevi, o kateri sploh ni razpravljal.

Sicer so poslanci le prisluhnili stališčem predstavnikov zainteresirane javnosti do vladne novele. Iz zdravniških vrst je bilo brez izjeme slišati nasprotovanje noveli. Proti so se izrekli tako v zdravniški zbornici kot sindikatu Fides ter tudi nekateri zdravniki koncesionarji, ki so se udeležili seje. Naklonjeni pa ji ostajajo v združenju zdravstvenih zavodov.

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je na seji le povzela vsebino zakonskega predloga. Novela se poleg podeljevanja koncesij loteva tudi konkurenčne prepovedi v zdravstvu, nadzorov pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti in oglaševanja zdravstvenih storitev. Po mnenju ministrice rešitve prispevajo k urejenosti zdravstvenega sistema in h kakovosti storitev za bolnike.

Brez podpore odbora DZ za zdravstvo pa so na današnji seji ostale dopolnitve zakona o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter materialov, ki prihajajo v stik z živili, s katerimi je poslanska skupina Levica predlagala omejitev vsebnosti transmaščob v živilih na minimum. Popolne prepovedi pravni red EU namreč ne dopušča.

Prav tako je odbor zavrnil novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, pod katero sta se podpisali poslanki NP Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček. Po njej bi bil v skupščini zavoda za zdravstveno zavarovanje tudi predstavnik reprezentativne mladinske organizacije.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window