torek, 27.6.2017
Ljubljana, 27. junija (STA) - Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je na današnji seji soglasno podprl predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je v DZ vložila stranka Zavezništvo. Parlamentarno pot pa je končal predlog novele zakona o minimalni plači, ki so ga pripravili v Levici.
Bistvo predloga novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je po besedah poslanke Zavezništva Mirjam Bon Klanjšček vključitev predstavnika mladih v svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz). Kot je poudarila, mladi kljub temu, da prispevajo v pokojninsko blagajno, v svetu Zpiza nimajo svojega predstavnika, kar je po ocenah Zavezništva krivično.
Vlada po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za delo Petra Pogačarja predlog podpira, saj izvajanje sistema pokojninskega in invalidskega zavarovanja temelji na sodelovanju vseh deležnikov. Kot je poudaril, vključitev predstavnika mladih v svet zavoda predvideva že bela knjiga o pokojninah.
Kljub enotni podpori pa se je v razpravi pojavilo vprašanje, kako določiti organizacijo, ki ji bo pripadla pravica do članstva. Predlog o dopolnitvi zakona predvideva Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS), saj se po besedah Bon Klanjščkove v pokojninsko blagajno stekajo sredstva iz naslova dajatve od študentskega dela.
V SD in DeSUS so po besedah Jana Škoberneta (SD) predlagali tudi vključitev predstavnika Mladinskega sveta Slovenije (MSS) ter v ta namen pripravili tudi dopolnilo predlogu. Po Škobernetovih besedah MSS vključuje "zelo širok spekter mladih", vključitvi te organizacije pa ni nasprotovala niti Bon Klanjščkova. Odbor je dopolnilo na glasovanju kljub temu zavrnil.
Brez podpore je ostal tudi predlog novele zakona o minimalni plači, s katero bi po besedah Luke Mesca (Levica) iz definicije minimalne plače izvzeli vse dodatke. Kot je pojasnil Mesec, je osnovna plača namreč mnogokrat precej nižja od minimalne, delodajalci pa predpisani znesek nato dosegajo z različnimi dodatki, kar je po njegovih ocenah izkoriščanje delavcev.
Pogačar je predlogu nasprotoval z vladnim argumentom, da predlagatelji niso upoštevali učinkov sprememb na gospodarsko stanje Slovenije. Spremembe bi namreč pomenile dodatno finančno breme za delodajalce. Poleg tega gre pri minimalni plači za občutljivo vprašanje, ki zahteva socialni dialog, je poudaril Pogačar.
Mesec je navedbe zavrnil z besedami, da bi denar namenili najslabše plačanim, na katere vlada pogosto pozablja. "Gre za poklice, ki jih vsi potrebujemo, a nihče ne vidi," je bil kritičen. Poudaril je tudi, da javnofinančni kazalci kažejo na dobro gospodarsko stanje, zato je pravi čas za odpravo takšnih krivic.
Zelo odločno je proti predlogu Levice nastopil Škoberne, ki ji je očital načrtno iskanje nesoglasja v času, ko so socialni partnerji dosegli po njegovih besedah zelo pomemben dogovor glede zakona o inšpekciji dela in zakona o urejanju trga dela. V glasovanje je tako predlagal sklep, da predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo, ki so ga poslanci na glasovanju sprejeli.
Bo pa odbor vladi predlagal, da do konca septembra pripravi predlog formule za izračun višine minimalne plače, ki bi zagotovila, da so pri izračunu upoštevani vsi dejavniki, med njimi tudi javnofinančni kazalci.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki