Portal TFL

STA novice / OZS ostro proti načrtovanim spremembam pri pavšalni odločitvi

torek, 27.6.2017

Ljubljana, 27. junija (STA) - V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ostro nasprotujejo spremembam na področju obdavčevanja v sistemu normiranih odhodkov, ki jih pripravljajo na ministrstvu za finance. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, zavračajo vsako spremembo zakonodaje, ki bi negativno vplivala na poslovanje in konkurenčnost malega gospodarstva.

V zbornici so namreč prepričani, da bodo ob uveljavitvi sprememb pri pavšalni obdavčitvi številni samostojni podjetniki na slabšem.

S spremembo sistema naj bi po navedbah ministrstva za finance sicer dosegli večjo učinkovitost in pravičnost sistema ter zmanjšali obseg zlorab sistema, a v OZS menijo, da bo sprememba ugodno vplivala le na proračun.

"Sprašujem se, zakaj vnovič spreminjamo sistem, ki je za male podjetnike ugoden in stimulativen. Država z obstoječim sistemom omogoča, da lahko mala podjetja sčasoma prerasejo v velika, kar je pozitivno tudi za državo," je prepričan predsednik OZS Branko Meh.

V zbornici priznavajo, da je po trenutno veljavni zakonodaji obdavčitev t. i. normirancev dokaj nizka in dosega le štiri odstotke prihodkov, vendar pa ima država po njihovih navedbah zagotovljen prihodek. Ne glede na dejansko poslovanje normiranega samostojnega podjetnika ali normiranega podjetja mora namreč normiranec državi plačati davek.

Sprememba sistema se bo po oceni OZS sprevrgla v množičen izstop iz sistema normirancev ter prehod iz normiranega s.p. v s.p., ki ugotavlja dohodek na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov, kjer imajo davčni zavezanci možnost uveljavljati dejanske stroške povezane s poslovanjem podjetja, prenašati morebitno davčno izgubo v prihodnja davčna obdobja in možnost uporabe olajšav.

Po predlogu ministrstva, ki ga je minuli teden na novinarski konferenci predstavila ministrica za finance Mateja Vraničar Erman in o katerem se ta teden začenja javna razprava, bi višino normiranih odhodkov znižali s sedanjih 80 odstotkov na 60 odstotkov, davek pa bi se izračunaval glede na zavezančevo uvrstitev v dohodninski razred.

"Po tem predlogu bi bilo 77 odstotkov sedanjih t.i. normirancev obremenjenih manj, če se za njih upošteva le splošna dohodninska olajšava, torej brez upoštevanja dodatnih olajšav, na primer za vzdrževane družinske člane," je ob predstavitvi zagotovila ministrica.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window