četrtek, 22.6.2017
Ljubljana, 22. junija (STA) - Državni zbor je danes sprejel zakon o dodatku k pokojnini za delo in izjemne športne dosežke. Ta se obeta okrog 200 nekdanjim športnikom, a večina je še daleč od starosti, ko se bodo dejansko upokojili in bodo upravičeni do dodatka. Za zakon je glasovalo 54 poslancev, eden je bil proti.
Zakon je predlagala skupina poslancev s prvopodpisanim Petrom Vilfanom (DeSUS), sicer nekdanjim izjemnim košarkarjem. Skupina poslancev je opozorila, da je v Sloveniji 16.000 prejemnikov izjemnih pokojnin, ki jih prejemajo nekdanji borci in njihovi družinski člani, več kot 300 izjemnih pokojnin pa je podelilo tudi ministrstvo za kulturo. Športnikov oziroma njihovih družinskih članov s tovrstnim dodatkom pa je le 11, pri čemer so bile zadnje pokojnine dane pred desetletjem.
Trenutno izjemno pokojnino po aktualni zakonodaji med drugim prejemajo telovadca Miro Cerar in Tine Šrot, košarkarji Ivo Daneu, Aljoša Žorga, Borut Bassin, šahist Bruno Parma, smučarski skakalec Jože Šlibar, ter družinski člani že pokojnih atletov Drage Stamejčič in Stanka Lorgerja, kolesarja Zvoneta Zanoškarja in alpinista Janeza Jegliča.
Upravičenci za dodatek so po predlogu slovenski državljani, ki so z izjemnimi dosežki na področju športa trajno prispevali k razvoju družbe in ugledu Slovenije, s tem ko so nosilci olimpijske ali paraolimpijske medalje, medalje z olimpijade gluhih, šahovske olimpijade ali medalje svetovnih prvenstev v olimpijskih kolektivnih športnih panogah. Prav tako so upravičenci nosilci medalj iz olimpijskih disciplin v individualnih športnih panogah v članski konkurenci, dobitniki Bloudkove nagrade za življenjsko delo.
Po predlogu se dodatek odmeri v mesečnem znesku od razlike med starostno ali invalidsko pokojnino, ki jo prejema upravičenec, in zneskom starostne pokojnine moškega, odmerjene od najvišje pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe. Dodatek znaša najmanj 70 odstotkov in največ 100 odstotkov razlike.
Podrobnejše kriterije za odmero in določitev odstotka določi minister, pristojen za šport. Do dodatka niso upravičeni tisti športniki ali športnice, ki so bili v svoji karieri kaznovani z dvema ali več leti prepovedi nastopanja zaradi dopinga, je opozoril Vilfan.
Predlagatelji zakona zagotavljajo, da vsaj v prvih letih število upravičencev do izjemnega dodatka k pokojnini ne bo zelo naraslo, zato ne predstavlja obremenitve za proračun. Kandidati za izjemne pokojnine bodo v skladu s predlogom namreč le nosilci medalj z olimpijskih in paraolimpijskih iger, olimpijade gluhih in šahovske olimpijade, nosilci medalj s svetovnih prvenstev v olimpijskih športih ter športni delavci in športniki prejemniki Bloudkovih nagrad.
Slovenija s tovrstnim nagrajevanjem ne bo edinstven primer v Evropi. Poljska trenutno svojim nosilcem olimpijskih odličij, ki so dopolnili 35 let in niso več aktivni, plačuje po 720 evrov mesečne rente. V Srbiji nosilci medalj po 35. letu starosti prejemajo rento v višini med 700 in 1200 evri. Podoben predlog je imel za Slovenijo pred leti tudi nekdanji olimpijski prvak Primož Kozmus, a je naletel na gluha ušesa. Velika Britanija in Francija pa denimo poznata premostitveno zavarovanje in različne sklade, v katere se nalaga del sredstev, ki so jih športniki zaslužili med kariero.
To je že tretji zakon letos, ki ureja področje športa. DZ je že potrdil novi zakon o športu, poslanci pa so nedavno podprli tudi novelo zakona o omejevanju porabe alkohola, ki bo ponovno omogočila točenje alkohola na športnih prireditvah.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki