STA novice / Predlog za popravo krivic pri odmeri pokojnin končal zakonodajno pot
petek, 30.1.2026
Ljubljana, 30. januarja (STA) - Predlog zakona o popravi krivic pri odmeri pokojnin moškim in ženskam, ki so se upokojili v obdobju od januarja 2013 do decembra 2022, je danes končal zakonodajno pot. Predlog, vložen s podpisi volivk in volivcev, namreč na matičnem odboru DZ ni dobil zadostne podpore, tako da so poslanske skupine danes na seji DZ le predstavile svoja stališča.
Po predlogu zakona bi bilo treba glede na njegovo predstavitev, ki jo je na seji odbora DZ za delo 14. januarja podal predsednik zunajparlamentarne stranke Glas upokojencev Pavel Rupar, popraviti krivico, ki se je v omenjenem obdobju zgodila moškim. Odmerni odstotek za izračun njihove pokojninske osnove je bil namreč nižji od odmernega odstotka za ženske,
V okviru današnjih predstavitev stališč poslanskih skupin so v Levici opozorili, da je Rupar nekdanji poslanec SDS, s to stranko pa še vedno sodeluje. Krivico, ki bi jo rad odpravil, je uvedla pokojninska reforma iz leta 2012, ki jo je pripravila takratna vlada pod vodstvom predsednika SDS Janeza Janše. Takrat je bil Rupar še vedno aktiven član SDS, je bil kritičen poslanec Levice Milan Jakopovič.
V SDS so pri tem poudarili, da je bil predlog zakona v DZ vložen s podporo podpisov več kot 5000 volivk in volivcev. Torej po besedah poslanca SDS Antona Šturbeja ne gre le za politično pobudo, ampak za vprašanje, ki zadeva širši del javnosti.
V SD so izrazili mnenje, da je treba vprašanja neenakosti v pokojninskem sistemu obravnavati na podlagi strokovnih analiz in v okviru socialnega dialoga. Parcialni in retroaktivni posegi medtem po oceni poslanca SD Soniboja Knežaka niso na mestu.
Poslanec Svobode Dean Premik pa je dejal, da v Svobodi zagovarjajo pravičen in zaupanja vreden pokojninski sistem, v katerem se pravice uveljavljajo po predpisih, veljavnih v času nastanka zavarovalnega primera.
Po predlogu bi se vsem upokojenim med januarjem 2013 in decembrom 2022, katerim se je pokojninska osnova odmerila po nižjem odmernem odstotku od 63,5 odstotka, ta znova odmerila v višini 63,5 odstotka, je v imenu NSi povedal poslanec NSi Aleksander Reberšek.
V poslanski skupini nepovezanih poslancev medtem po besedah njihove poslanke Eve Irgl menijo, da gre pri obravnavi omenjenega predloga zakona za širšo razpravo o tem, kakšno družbo želimo in ali znamo starejše vključevati vanjo.
Zadnje novice
-
Katarina Bervar Sternad - prva ženska na položaju predsednice KPK (biografija)
18.2.2026 -
Koalicija s predlogom za podaljšanje sklepanja pogodb za nenujne reševalne prevoze z zasebniki
18.2.2026 -
DZ sprejel zakon o skladu za financiranje zdravljenja redkih bolezni (dopolnjeno)
18.2.2026 -
Pomurski poslanci s predlogom za boljšo regulacijo naprav, ki obremenjujejo okolje
18.2.2026 -
Nova predsednica sveta Agencije za energijo bo Maja Guštin
18.2.2026 -
Po incidentih novela za večjo varnost na železnicah
18.2.2026 -
DZ sprejel novi zakon o vinu
18.2.2026 -
Z novelo boljša zaščita pravic potnikov v železniškem prometu
18.2.2026 -
DZ zvišal starostno mejo za uporabo lahkih motornih vozil z 12 na 15 let
18.2.2026 -
Katarina Bervar Sternad bo mandat na mestu predsednice KPK prevzela 1. aprila (dopolnjeno)
18.2.2026 -
V veljavi zakon za pomoč energetsko intenzivnim podjetjem
18.2.2026 -
Vlada v Posavje s sklepom o pripravi DPN za umestitev Jek 2 (zbirno)
17.2.2026