Portal TFL

STA novice / Mesec: Z reformo do vzdržnosti sistema, njen enakovreden del tudi skrb za blaginjo upokojencev

četrtek, 15.5.2025

Ljubljana, 15. maja (STA) - Ukrepi iz predlagane pokojninske reforme, k črtanju katerih je poslance danes pozvalo več kot 20 sindikatov in civilnodružbenih organizacij, so nujni, da bo sistem vzdržen, je v odzivu na poziv poudaril minister za delo Luka Mesec. Obenem so po njegovih besedah podpisniki poziva spregledali del reforme, ki skrbi za blaginjo upokojencev.

Resorni minister in podpredsednik vlade Mesec je v izjavi po seji vlade dejal, da je prebral poziv in bo podpisnike povabil na sestanek, da se pogovorijo o predlagani reformi in jo pogledajo kot celoto.

Referenčno obdobje, indeksacija in podaljševanje upokojitvene starosti, kar so izpostavili podpisniki, so trije nujni ukrepi v pokojninski reformi, če hočemo, da bo sistem vzdržen. Vzdržnost pa je nujna zato, "da se na pokojninski sistem lahko zanesemo, da upokojenci lahko računajo, da pokojnine bodo. Če ni vzdržnosti, potem so pokojnine med krizo lahko zelo hitro pod vprašajem," je pojasnil Mesec.

Na podlagi njihovih izjav je ugotavljal, da pa na primer ne omenjajo, da se odmerni odstotek zvišuje na 70 odstotkov, da se rahljajo pogoji za varstveni dodatek in da se bistveno izboljšuje položaj upokojenih invalidov in kmetov. Ne omenjajo tudi, da se bistveno izboljšuje položaj vdov, da bodo vsi upokojenci prejeli božičnico in da letni dodatek postaja sistemska pravica, je še nanizal.

Poudaril je, da gre za elementaren del reforme, ki predvsem izboljšuje stanje med najrevnejšimi upokojenci in tistimi z najnižjimi plačami. Kot je ponazoril, bodo tisti z minimalnimi plačami zaradi višjega odmernega odstotka kljub ukrepom v prid vzdržnosti imeli 10 do 12 odstotkov boljše izhodiščne pokojnine, kot jih imajo danes.

Mesec je izpostavil, da so bila pogajanja med socialnimi partnerji povsem transparentna, trajala so sedem, osem mesecev. Na koncu sta obe strani, sindikalna in delodajalska, v socialnem dialogu dali soglasje. Tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZZZS), "iz katere prihaja glavni del teh, ki so se danes priglasili kot nasprotniki", je svojemu članstvu sproti poročala, kaj se na pogajanjih dogaja, kje so dileme in konec koncev pridobivala mandat zato, da so dali soglasje, je odgovoril na nekatere očitke.

Če bi se reformo, ki so jo izpogajali, zrušilo, ne verjame, da lahko v bližnji prihodnosti pride do boljšega dogovora, sploh glede na to, kaj se po svetu dogaja. S padcem te reforme bi bili upokojenci in bodoči upokojenci bistveno na slabšem, je prepričan.

Poziv je na novinarski konferenci po seji vlade komentiral tudi podpredsednik vlade Matej Arčon. "Težko razumem te pripombe, glede na to, da je ta pokojninska reforma bila sprejeta z zelo širokim konsenzom ključnih krovnih organizacij, delodajalcev, delojemalcev, socialnih partnerjev. Mislim, da tako širokega konsenza na Ekonomsko-socialnem svetu že dolgo ni bilo," je dejal. "Samo upam in si želim, da ni za tem kakšne politične igrice," je še dodal.

Sicer pa je po Arčonovih besedah dialog absolutno treba voditi še naprej, tudi v fazi parlamentarne procedure, "in če bo minister ocenil, da je določena pripomba smiselna, bo to skozi koalicijsko usklajevanje in parlamentarno proceduro tudi vpeljal".

Več kot 20 sindikatov in civilnodružbenih organizacij je poslanske skupine in vse poslance danes pozvalo, naj z dopolnili iz predlaganih spremembe pokojninske zakonodaje črtajo ukrepe, ki so po njihovi oceni škodljivi tako za delavce kot upokojence. Če ustreznega odziva ne bo, napovedujejo zbiranje podpisov za referendum.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

 
x - Dialog title
dialog window