četrtek, 15.5.2025
Ljubljana, 15. maja (STA) - Evropska komisija bi morala ob prihodnji prenovi skupne kmetijske politike upoštevati tudi glas potrošnikov, so pozvali v Evropski potrošniški organizaciji (BEUC). Ob trenutnih izzivih, kot so visoke cene hrane in okoljske spremembe, je po njihovih besedah pravi čas za preobrat k pravičnejši in bolj trajnostni prehranski politiki.
Raziskava, ki jo je BEUC izvedla v osmih državah EU, tudi Sloveniji, kaže, da potrošniki od prihodnje skupne kmetijske politike pričakujejo večje upoštevanje njihovih vrednot in pričakovanj, so danes sporočili iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS), ki je del BEUC.
Večina anketiranih na splošno podpira evropske kmete in kmetijstvo, a hkrati meni, da skupna kmetijska politika premalo sledi družbenim in okoljskim izzivom današnjega časa, so izpostavili.
Prihodnja skupna kmetijska politika bi morala tako po mnenju sodelujočih v raziskavi bolj upoštevati stališče potrošnikov glede evropskih kmetijskih subvencij. Da so sredstva skupne kmetijske politike porazdeljena pravično, jih meni manj kot četrtina.
Velik delež potrošnikov poleg tega meni, da skupni kmetijski politiki ni uspelo doseči pomembnih družbenih in okoljskih ciljev, kot sta zagotavljanje dostopnih cen hrane ter zmanjšanje uporabe antibiotikov in pesticidov, so izpostavili v ZPS.
Slovenski potrošniki so v raziskavi med drugim pokazali podpovprečno poznavanje podrobnosti skupne kmetijske politike, manj kot v drugih državah jih ima tudi pozitivno mnenje o domačem kmetijskem sektorju.
Nakup osnovnih živil si jih s težavo privošči četrtina, kar je najmanjši delež med sodelujočimi državami. Več kot tretjina pa meni, da trenutna skupna kmetijska politika sploh ni dosegla cilja zagotavljanja razumnih cen hrane za potrošnike.
Podobno kot v drugih državah več kot 60 odstotkov Slovencev meni, da bi morale biti subvencije namenjene izključno pridelavi zdrave in trajnostne hrane. Z nedavnimi protesti kmetov je seznanjenih skoraj tri četrtine Slovencev, manj kot četrtina pa jih pozna njihove glavne zahteve.
Na vprašanje, kdo je po njihovem mnenju najbolj odgovoren za težave, s katerimi se soočajo kmetje, so slovenski potrošniki v nasprotju z drugimi, kjer je večinoma prednjačila EU, najpogosteje izpostavili trgovske verige.
Podobno kot v drugih državah Slovenci večinoma menijo, da si kmetijske subvencije najbolj zaslužijo mladi kmetje ter male in srednje velike kmetije.
Kot je poudaril vodja prehranskega oddelka v ZPS Matjaž Pirc, so potrošniki bistven člen prehranske verige, saj so s svojimi nakupnimi odločitvami in prispevki v proračun tisti, ki ta sistem omogočajo in vzdržujejo. "A pogosto so njihova stališča in želje spregledani. Prav zato je pomembno, da se njihov glas v prihodnji skupni kmetijski politiki ne le upošteva, temveč postane eno izmed osrednjih izhodišč pri oblikovanju ukrepov," je dejal.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki