torek, 22.4.2025
Ljubljana, 22. aprila (STA) - Poslanci so s 47 glasovi za in 33 proti sprejeli sklep, da bodo predlog novele zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnavali po skrajšanem postopku. Takšna je bila že odločitev kolegija predsednice DZ, a so v SDS predlagali, da DZ o tem še enkrat odloči, saj da gre za tako pomembno vprašanje, da bi ga morali obravnavati po rednem postopku.
Predlog novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo je v parlamentarni postopek 25. marca vložila koalicija. Z njim želijo odpraviti neustavnost, ki jo je oktobra lani ugotovilo ustavno sodišče, z novelo bi dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Vodje poslanskih skupin so na kolegiju predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič sredi aprila odločile, da bo DZ predlog novele obravnaval po skrajšanem postopku.
V SDS so zahtevali ponovno odločanje, saj menijo, da gre za tako pomemben zakon, da ni primerno, da ga DZ obravnava po skrajšanem postopku, je na današnji seji dejala poslanka SDS Alenka Jeraj.
Kot je navedla, je bil zakon o postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo sprejet leta 2000 v času vlade Andreja Bajuka. Vlada Janeza Drnovška pa je leta 2001 pripravila predlog novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, ki je med novostmi med drugim predvidela pravico do umetne oploditve tudi za ženske brez partnerja.
Na zahtevo tedanjih opozicijskih SDS, NSi, SNS in SMS ter vladne SLS+SKD so volivci o tem odločali na naknadnem zakonodajnem referendumu. Udeležba je bila 35-odstotna, večina volivcev, nekaj več kot 72 odstotkov, je glasovala proti potrditvi zakona.
V SDS menijo, da ne gre za manjše spremembe zakona, zato so predlagali, da se zakon obravnava po rednem postopku, s čimer bi zainteresiranim omogočili, da bi posredovali svoja mnenja in predloge. "Predvsem pa, da se glede na rezultate referenduma pred dvema desetletjema in voljo ljudi odpre javna razprava o omenjeni rešitvi, ki so ji nasprotovale skoraj tri četrtine volivcev," je navedla Jeraj. V SDS med drugim menijo tudi, da novela otrokom "jemlje pravico do očeta, kar lahko ima daljnosežne posledice".
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki