ponedeljek, 21.4.2025
Ljubljana, 21. aprila (STA) - Vlado Roberta Goloba leto pred parlamentarnimi volitvami čaka že drugi zagovor v DZ. SDS je interpelacijo zahtevala zaradi Golobovih izjav o pokojninski reformi druge vlade Janeza Janše. Predlagatelji doslej niso predlagali nobenega sklepa, zato je v sredo pričakovati predvsem razpravo o položaju upokojencev ter sprejetih ukrepih na tem področju.
Sredina razprava, za katero bodo imeli, glede na predviden potek seje DZ, poslanci na voljo dobrih 14 ur, naj bi po mnenju predlagateljev dala odgovor na vprašanje, kako je pokojninska reforma iz leta 2012 prispevala k zaustavitvi nadaljnjega padanja pokojnin, ki je bila posledica zniževanja odmernega odstotka v skladu z zakonodajo, ki je veljala pred letom 2012.
Glavni očitek vladi "namerne laži in manipulacije" premierja o pokojninski reformi druge Janševe vlade
Predlagatelji, poslanci največje opozicijske stranke SDS, so namreč interpelacijo vložili po izjavah predsednika vlade Goloba, da je Janševa vlada leta 2012 ob izpeljavi tedanje pokojninske reforme pomembno znižala odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za skoraj 20 odstotkov. Iz tega po njegovih besedah izhaja problem zdajšnjih upokojencev, saj jim je takratna vlada v resnici poslabšala položaj.
V SDS so tedaj zahtevali opravičilo predsednika vlade, a ga niso dobili, zato so v DZ konec februarja vložili besedilo interpelacije zoper celotno vlado. Kot so zapisali, interpelacijo vlagajo zaradi "namernega in zavestnega širjenja laži o oškodovanju slovenskih upokojenk ter upokojencev", kar je v nasprotju z zavezami iz koalicijske pogodbe. Posledica tega pa je izgubljeno zaupanje v institucije pravne države, so navedli.
V interpelaciji sicer med drugim izpostavljajo, da navedbe predsednika vlade ne držijo. Spomnili so, da je decembra 2012 zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki je "dejansko zaustavil dotedanje padanje pokojnin" tedanja sestava DZ sprejela s 76 glasovi za, brez vzdržanih glasov ali glasu proti.
SDS pri vlaganju interpelacije ni iskala podpore pri drugih poslancih opozicije, so pa podporo napovedali v NSi kot tudi poslanski skupini nepovezanih poslancev, ki jo sestavljajo člani stranke Demokratov pod vodstvom Anžeta Logarja.
Vlada vztraja pri premierjevi izjavi in v interpelaciji vidi zlorabo sicer legitimnega instrumenta
Vladna koalicija v interpelaciji celotne ministrske ekipe vidi predvsem predvolilno kampanjo pred prihodnjimi parlamentarnimi volitvami.
V odgovoru, ki so ga poslali v DZ, je vlada zavrnila vse očitke iz interpelacije, ki da je "politično motivirana in vsebinsko neutemeljena". Obenem je vlada ocenila, da gre za zlorabo sicer legitimnega parlamentarnega instrumenta, kar zmanjšuje njegovo resnost in kredibilnost. Tudi v odgovoru na interpelacijo vlada vztraja pri premierjevih navedbah o slabšanju položaja upokojencev z reformo iz leta 2012. "To lahko najbolje potrdijo upokojenci sami, ki so posledice teh ukrepov neposredno občutili pri svojih pokojninah," piše v odgovoru.
V nadaljevanju so nanizali argumente, ki po njihovi oceni pritrjujejo premierjevim navedbam. Tako so denimo navedli, da je omenjeni zakon prinesel vrsto sprememb, ki so "postopno zaostrovale pogoje za upokojitev in posledično socialni položaj bodočih upokojencev, tako z zvišanjem starostnih meril kot z omejitvijo izjem".
"Dejstva ne puščajo dvoma: položaj slovenskih upokojencev se je v času druge vlade Janeza Janše realno poslabšal - zaradi zamrznitve uskladitev, znižanja realne vrednosti pokojnin in zaostritve pogojev za pridobitev pravic," je vlada zapisala v odgovoru. Po njihovem mnenju pa ni naloga politikov, da ocenjujejo, katera reforma ali ukrepi so bili boljši, pač pa o tem najbolje presojajo državljani, predvsem tisti, ki so posledice teh ukrepov neposredno občutili, je prepričana vlada.
Ta je sicer v odgovoru ob prizadevanjih za izpeljavo pokojninske reforme nanizala še vrsto ukrepov, ki jih je sprejela z namenom izboljšanja položaja upokojencev. Med drugim so izpostavili dvig pokojnin leta 2022 zaradi energetske krize in naraščajočih življenjskih stroškov in letne uskladitve v prihodnjih letih, enkratno pomoč v višini 200 evrov za preprečevanje energetske revščine za posamezne skupine upokojencev ter regulacijo cen energentov, ki je razbremenila tudi upokojence.
Pokojnine odvisne od pokojninske osnove in dopolnjene pokojninske dobe
Višina pokojnin je sicer odvisna od pokojninske osnove in dopolnjene pokojninske dobe. Po pojasnilu Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) se je odmerni odstotek z reformo iz leta 2012 matematično preračunal. Matematični preračun je bil po njihovih besedah potreben, ker je nova reforma prinesla nov način izračunavanja valorizacijskega količnika, ki se upošteva pri izračunu pokojninske osnove.
Skladno s pokojninsko reformo iz leta 1999 bi odmerni odstotek za moške za 40 let pokojninske dobe leta 2013 znašal 78 odstotkov. Po pokojninski reformi, ki so jo v DZ leta 2012 sprejeli brez glasu proti, pa je bil odstotek za odmero pokojnine določen precej nižje, pri 57,25 odstotka. A ker se je spremenil valorizacijski količnik, je po reformi 2012 izračunani odmerni odstotek ustrezal dejanskemu odstotku iz reforme pred tem, izhaja iz pojasnil Zpiza.
Tudi druga interpelacija Golobove vlade za zdaj brez predvidenega sklepa
Tokratna interpelacija vlade bo sicer že druga, ki jo je zoper Golobovo vladno ekipo vložila SDS. Tudi tokrat pa predlagatelji, vsaj za zdaj, niso predlagali nobenega predloga sklepa oz. konstruktivne nezaupnice, o kateri bi DZ ob koncu razprave lahko glasoval. Predlagatelji lahko morebitni sklep sicer še predlagajo do konca razprave.
Interpelacije o delu vlad v zgodovini samostojne Slovenije niso pogoste, Golobova vlada pa je prva, ki sta jo doleteli kar dve. Pred njo so interpelacijo prestale še vlade Janeza Drnovška, Antona Ropa in Mira Cerarja. Vse je v parlamentarni postopek vložila SDS.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki