Portal TFL

STA novice / Mediacija med Adrio Airways v stečaju in nekdanjim poslovodstvom neuspešna

četrtek, 17.4.2025

Kranj, 17. aprila (STA) - Mediacija glede 78 milijonov evrov vredne odškodninske tožbe Adrie Airways v stečaju proti nekdanjima vodilnima v podjetju ni bila uspešna. Na kranjskem okrožnem sodišču je zato stekla glavna obravnava, na kateri je tožnik vložil nekatere nove dokaze. Obravnava se bo z zaslišanji strank predvidoma nadaljevala 2. julija.

Oktobra lani sta se na kranjskem okrožnem sodišču obe strani v pravdnem postopku dogovorili za mediacijo. Izmenjali sta si poravnalni ponudbi, vendar do sklenitve poravnave ni prišlo. Zato je tričlanski sodni senat pod vodstvom sodnice Jasne Levc Uršič danes začel glavno obravnavo.

Na sodišču tudi danes ni bilo ne vlagatelja tožbe, stečajnega upravitelja Adrie Airways Janeza Pustatičnika, ne toženih Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha, ki sta vodila slovenskega letalskega prevoznika pred njegovim propadom, ko je bil lastnik nemški sklad K4 Invest.

Zastopnik tožeče stranke Blaž Štumpfl je na obravnavi vložil dodatne dokumente oziroma dokazne predloge. Z njimi se je odzval tudi na trditve toženih, da je insolventnost nastala šele septembra 2019. "Pridobili smo določene dokumente, ki kažejo, da je insolventnost nastala bistveno prej, kot ugotavljata tudi revizor in sodna izvedenka," je dejal Štumpfl.

V sodni spis je vložil tudi knjigo sklepov vodilnega družbenika, ki je pomembna zaradi trditve tožencev, da je bila Adria tik pred tem, da izboljša svoje finančno stanje z vstopom strateškega partnerja, ruskega podjetja Suhoj. O kakšnem strateškem povezovanju z omenjenim partnerjem v knjigi ni nobenega sklepa in če bi se Adria res povezovala, bi zagotovo bil, je prepričan Štumpfl.

Dodal je, da prav tako ni nobenega dokaza, da bi Suhoj zahteval, da Adria pridobi nazaj blagovne znamke. V knjigi je namreč sklep, da se blagovne znamke odprodajo, ni pa nobenega sklepa, da se pridobijo nazaj. Štumpfl je dodal tudi izpisek iz poslovnega registra iz Luksemburga, iz katerega izhaja, da je en od direktorjev družbe K4 Invest z nakupom blagovne znamke in prevrednotenjem pridobil večinski delež v Adrii.

Odvetnika tožencev medtem želita razjasniti podrobnosti glede sredstev, povezanih z najemanjem in vzdrževanjem letal. Borut Leskovec je ocenil, da je bil stečajni upravitelj preveč popustljiv do lizingodajalcev in je dopuščal pobote. Tako naj bi bile priznane terjatve previsoke. Tožena stran zato želi pregledati stečajno dokumentacijo.

Nadaljevanje glavne obravnave predvidoma sledi 2. julija. Takrat bosta zaslišani tudi obe strani, torej stečajni upravitelj in oba tožena, če bosta prišla na sodišče. Sodišče bo, kot bo tožeča stranka plačala predujem, imenovalo tudi sodnega izvedenca.

Stečajni upravitelj zadnje poslovodstvo Adrie pred njenim stečajem oktobra 2019 toži, ker meni, da ni izvedlo opravil, ki bi jih v skladu z insolvenčno zakonodajo moralo in tako je povzročilo škodo upnikom. Tožena stran očitke stečajnega upravitelja zavrača in trdi, da ni bilo nobenih prepovedanih ali opuščenih dejanj.

V stečajnem postopku je bilo priznanih za 88 milijonov terjatev, unovčene stečajne mase pa je le za 9,5 milijona evrov. Kot v svojem rednem poročilu s konca januarja navaja Pustatičnik, knjigovodske neunovčene stečajne mase ni več, saj je bila vsa stečajna masa iz otvoritvene bilance v celoti prodana. Neunovčeno stečajno maso predstavljajo le še neizterjane terjatve, za katere se nadaljujejo postopki sodne in izvensodne izterjave.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window