Portal TFL

STA novice / Državni svetniki pozdravljajo predlog sheme skrajšanega delovnega časa

sreda, 16.4.2025

Ljubljana, 16. aprila (STA) - Državni svetniki so soglasno podprli predlog zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas, so pa vlado pozvali, da shemo skrajšanega delovnega časa razširi tudi na nekatere druge subjekte. Ob nekaj lastnih predlogih so podprli tudi predlog novele zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev.

Cilj predloga zakona o uveljavljanju delnega povračila nadomestila plače za skrajšani delovni čas cilj je, kot so povzeli v državnem svetu, omogočiti podjetjem, da v času nepredvidenih šokov obdržijo delovna mesta in zaposlene delavce, s tem ko jim država zagotovi del kratkoročnih finančnih sredstev za izplačilo plač.

Ob podpori predlogu so sicer svetniki pozvali vlado, naj v luči izkušenj iz koronske krize shemo skrajšanega delovnega časa razširi tudi na samostojne podjetnike posameznike, kulturne delavce, ki samostojno opravljajo dejavnost, samostojne podjetnike posameznike registrirane za opravljanje dejavnosti v športu, zasebne športne delavce vpisane v razvid zasebnih športnih delavcev in samozaposlene v kmetijstvu.

Na današnji seji so odprli tudi dopolnjen predlog novele zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev ter o zapisovalni opremi v cestnih prevozih. Menijo, da bo predlagana zakonska ureditev pripomogla k zmanjšanju tveganj za varnost voznikov in s tem izboljšala tudi varnost drugih udeležencev v cestnem prometu.

Hkrati državni svet predlaga da se v nadaljevanju zakonodajnega postopka prouči opozorila združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije in sekciji za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije glede evidenc ter možnosti za poenostavitve pri vodenju evidenc o izrabi delovnega časa, kar bi pripomoglo k večji operativnosti in zmanjšanju obremenitve prevoznih podjetij.

Državni svet je sprejel tudi amandma k predlogu mnenja državnega sveta k dopolnjenemu predlogu zakona, ki ga je predlagal državni svetnik Aleš Pulko in se nanaša na evidence. Ocenjujejo namreč, da predpisan način ločenega razčlenjevanja evidenc po posameznih aktivnostih predstavlja pretirano administrativno obremenitev v primerjavi z ostalimi prevozniki v EU in da je trenutno veljavna dveletna hramba dokumentacije popolnoma ustrezna, zato ni razlogov za daljšo, petletno hrambo dokumentacije, kot jo predvideva novela.

Seznanili so se tudi z rednim letnim poročilom zagovornika načela enakosti za lani. Ob tem so ponovno opozorili na iztek dveh pomembnih rokov iz zakona o izenačevanju možnosti invalidov. Prvi se nanaša na rok za prilagoditev objektov v javni rabi, ki se izteče 11. decembra letos. Kot še bolj zaskrbljujoče državni svet prepoznava dostopnost medkrajevnega prometa za invalide, saj se je rok za prilagoditev javnih prevoznih sredstev iztekel že pred petimi leti, so zapisali v sporočilu.

Pristojna komisija državnega sveta je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ponovno pozvala, da naj se v javne razpise za koncesije na področju javnega avtobusnega prometa vključi zahtevo, da mora v določenem obdobju ponudnik prevoza v okviru svojega voznega parka zagotavljati določen delež prilagojenih avtobusov, a se to še ni zgodilo.

Na seji so obravnavali tudi dopolnjen predlog zakona o medijih, a mnenja o njem danes niso sprejeli.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window