Portal TFL

STA novice / Spremembe zakona o socialnem varstvu po zagotovilih ministrstva v javni obravnavi prihodnji teden

sreda, 16.4.2025

Ljubljana, 16. aprila (STA) - Na ministrstvu za solidarno prihodnost so zatrdili, da bodo spremembe zakona o socialnem varstvu v javni obravnavi v začetku prihodnjega tedna. Ob tem so začudeni nad pozivi predstavnikov delovne skupine ministrstva, ki so danes vlado pozvali, naj spremembe zakona pošlje v DZ po skrajšanem postopku, sicer spremembe ne bodo sprejete v tem mandatu.

Predstavniki delovne skupine za pripravo sprememb zakona o socialnem varstvu in Inštituta 8. marec so danes premierja Roberta Goloba in pristojne ministre na današnji novinarski konferenci pozvali k spremembi tega zakona. Delovna skupina je namreč svoje delo zaključila, če zakonskega predloga ne bo kmalu v javni obravnavi, pa se bojijo, da sprememb ne bo mogoče sprejeti v tem mandatu.

Na ministrstvu za solidarno prihodnost pa so ob teh pozivih začudeni, saj nekateri sodelujoči na novinarski konferenci "dobro poznajo predvideni načrt zakonodajnega postopka in vsebino rešitev". Na delovnem sestanku so se namreč sestali v torek. "Kot so sodelujoči deležniki že seznanjeni, na ministrstvu oblikujemo zadnje malenkosti v zvezi z besedilom novele zakona," so zapisali.

Zakon o socialnem varstvu trenutno ne prepoznava dovolj dobro vseh oblik bivanja in podpore, ki se že izvajajo na terenu, so zapisali na ministrstvu. V stanovanjskih skupinah danes živi približno 1000 oseb z različnimi ovirami, v prihodnjih desetih letih pa naj bi se v take oblike skupnostnega bivanja iz institucij preselilo še dodatnih 3500 ljudi.

Trenutno so stanovanjske skupine še vedno pravno obravnavane kot institucionalno varstvo, zato zanje veljajo pravila in standardi, ki so namenjeni večjim ustanovam. To povzroča številne težave, kot se je nedavno izkazalo v primeru Doma na Krasu, so pojasnili.

V zakon o socialnem varstvu bodo zato dodali novo storitev, to je podpora v skupnosti. Ta storitev bo omogočila, da se bivanje in podpora jasno ločita, zato bo oseba podpisala dve ločeni pogodbi, so navedli.

Podpora v skupnosti bo zajemala obstoječe elemente, kot so pomoč pri vsakdanjih opravilih, osebni skrbi, vključevanju v okolje, dodala pa bo tudi nove dele, kot sta podpora pri preselitvi iz institucije ter preprečevanje ponovne institucionalizacije. "Na ta način bo omogočeno, da bodo uporabniki živeli v skupnosti, ne da bi jih obravnavali kot institucionalizirane osebe, ter da bodo različne organizacije, tako javne kot nevladne, to storitev lahko zakonito izvajale," so pojasnili na ministrstvu.

Gre za skupen projekt, ki poteka v sodelovanju različnih deležnikov: ministrstva za solidarno prihodnost, ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstva za zdravje, Inštituta RS za socialno varstvo, Doma na Krasu, Mreže za deinstitucionalizacijo, Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, Zavoda RISA, Pravne mreže za varstvo demokracije, sodelujejo pa tudi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in drugimi, so še navedli na ministrstvu.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window