Portal TFL

STA novice / Komisija DZ o težavah poplavljencev pri dodelitvi predplačil za obnovo hiš po poplavah

petek, 11.4.2025

Ljubljana, 11. aprila (STA) - Komisija DZ za peticije je na današnji seji na pobudo državljanke obravnavala težave ljudi pri postopkih dodeljevanja predplačil za obnovo hiš po poplavah 2023, pri tem pa razpravljala tudi o očitkih pomanjkljivega in nejasnega obveščanja o upravičenosti do pomoči. Opozicija je vladi znova očitala tudi prepočasen potek popoplavne obnove.

Pobudnica za sejo komisije je bila državljanka Barbara Popit iz okolice Žalca, ki je na komisijo naslovila vlogo za peticijo z namenom zaščite žrtev v avgustovskih poplavah leta 2023. V njej opozarja na nepravilnosti, ki so nastale v okviru obvestila o dodelitvi predplačil za obnovo stanovanj in poziva k predložitvi dokazil za prejeta predplačila za obnovo poškodovanih stanovanj.

Med več očitanimi nepravilnostmi je med drugim opozorila na pomanjkljivo vsebino obvestila o upravičenosti do prejema predplačil. "Ministrstvo nas ni obvestilo, kako lahko prejeto plačilo uporabimo. Obveščeni smo bili, da smo do sredstev upravičeni in da naj hranimo račune, kar smo tudi storili. Nikoli nismo oporekali, da prejetih sredstev ne bi dokazovali z računi. Težava je samo v tem, da bi se upoštevala tudi oprema in pohištvo," je dejala.

Podrobnejše pravila za dodelitev predplačil za obnovo domov iz državnega proračuna so po njenih besedah prejeli šele 16 mesecev po poplavah, kar se ji zdi prepozno. Ministrstvo za naravne vire in prostor je namreč s pozivanjem lastnikov v poplavah avgusta 2023 poškodovanih stavb, ki so prejeli omenjena predplačila, naj predložijo dokazila za dodelitev sredstev, začelo lani avgusta.

Zaradi nejasnosti obvestil o upravičenosti do predplačil je Popit opozorila tudi na težavo pomanjkanja dokazil, ki jih morajo predložiti ministrstvu. Kot je dejala, se v času odpravljanja posledic poplav niso mogli posvečati zbiranju slikovnega materiala. "Vsi imamo nekaj fotografij, ampak to ni dokumentirano, kot bi si vi želeli," je dodala pred zbranimi na seji.

Po njenih besedah bi morali na pristojnem ministrstvu kot dokazila o porabi sredstev upoštevati tudi stroške, nastale na vrtovih, pomožnih prostorih in okolici hiš, pri tem pa ovrednotiti tudi njihovo lastno delo, ki so ga vložili v obnovo.

Podobne očitke o nejasnem obveščanju je bilo mogoče na seji slišati tudi s strani drugih v poplavah prizadetih posameznikov. "Na začetku se poplavljenci nismo imeli možnosti seznaniti se z načinom uveljavljanja pomoči, saj smo bili kar nekaj časa brez elektrike, interneta in televizije. Ko smo te dobrine dobili nazaj, smo bili ves čas vpeti v odpravljanje posledic ter praktično od jutra do večera nismo imeli ne časa ne volje spremljati medijev," je povedala Urška Tavčar iz Mengša.

Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je povedal, da so bili prizadeti v naravni nesreči o različnih višinah pomoči za obnovo stanovanj in ne škode obveščeni prek različnih kanalov, pojasnila o tem pa da so dobili tudi na številki 114. Poudaril je, da se lahko državna sredstva glede na trenutno zakonodajo porabijo za obnovo primarnih domov, ne pa tudi pomožnih objektov.

Da je bilo prizadetim v poplavah podanih veliko število informacij prek številnih individualnih pogovorov, srečanj in sestankov, je poudaril tudi državni sekretar Boštjan Šefic. "Temu je treba prišteti še vse tiste aktivnosti, ki jih vodijo kolegi na ministrstvu za naravne vire. Ta intenzivnost se v ničemer ne zmanjšuje, se bo kvečjemu še nadgrajevala na tistih področjih, ki so najbolj pomembna in tam, kjer je potrebno največ informacij," je zagotovil.

Večje število pobud posameznikov glede postopkov dodelitve pomoči po poplavah avgusta 2023 so prejeli tudi v uradu varuha človekovih pravic. "Rdeča nit teh očitkov, ki smo jih prejeli in s katerimi se posamezniki obračajo na varuha, je pomanjkanje informacij oziroma njihovo neustrezno podajanje in pa seveda očitki o zapletenih, nerazumljivih postopkih dodeljevanja pomoči," je poudarila namestnica varuha Dijana Možina Zupanc.

Med konkretnimi primeri je izpostavila, da ljudje niso razumeli, da morajo upravičenost do prejema predplačil dodatno dokazovati. "Verjeli so, da so do pomoči upravičeni že na podlagi izračunov v sistemu Ajda," je povedala.

Z očitki, ki jih je predstavila Popit, sta se strinjala tudi poslanca Jožef Jelen iz SDS in Aleksander Reberšek iz NSi. "Predlagatelji so izpostavili dva problema, prvi je sistem predplačil, drugi pa ukrepi oziroma državni prostorski načrti, kateri bodo kakovostno oziroma trajno zaščitili vsa ta naselja in domove," je poudaril Jelen. Reberšek pa je vladi očital, da poplavna sanacija po avgustovskih poplavah 2023 traja predolgo, obenem pa se sooča vse od birokratskih zapletov do nejasnih pravil. Da država pri dodelitvi pomoči za obnovo ne more mimo pravnih postopkov in da ne zahteva dokazil, pa je opozorila Sara Žibret iz Svobode.

Člani komisije so zavrnili vseh 10 predlaganih sklepov, med drugim tudi tistega, s katerim bi vlado in ministrstvo za naravne vire pozvali, da se pri porabi sredstev iz naslova predplačil za obnovo poškodovanih stanovanj upoštevajo tudi računi za pohištvo, orodje in opremo, za sanacijo pomožnih objektov in okolice ter količina lastnega vloženega dela, ki ga ni mogoče izkazati z računi.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window