sreda, 9.4.2025
Ljubljana, 09. aprila (STA) - Odbor DZ za kulturo je danes pripravil dopolnjeni predlog zakona o medijih za obravnavo na seji DZ. Omogoča državno pomoč medijem in prepoveduje medijske koncentracije, ki bistveno zmanjšujejo medijsko pluralnost ali uredniško avtonomijo. Eno od sprejetih dopolnil koalicije določa, da bo koncentracije presojala Agencija za varstvo konkurence.
Odbor je dopolnjeni predlog potrdil z devetimi glasovi za in štirimi proti. Obravnavo zakonskega predloga so začeli že v torek, a se vloženih dopolnil niso lotili, tako da so sejo nadaljevali danes.
Predlog novega zakona po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za kulturo Marka Rusjana vključuje rešitve za vse poglavitne težave medijskega prostora. To so finančne težave zlasti tiskanih medijev, nepregleden medijski trg, skriti interesi lastnikov, koncentracija lastništva in prevelik vpliv politike na medije. Upošteva pa tudi vplive digitalizacije na medije, so Rusjanove besede povzeli na ministrstvu.
Sprejeli so približno 50 koalicijskih dopolnil. Z njimi denimo bolj natančno opredeljujejo vplivneže. Ti so v skladu z dopolnjenim predlogom posamezniki, ki periodično objavljajo vsebine in imajo minimalno 10.000 naročnikov, sledilcev oz. drugih uporabnikov.
Država po dopolnjenem predlogu med drugim za uresničevanje javnega interesa na področju medijev s proračunskimi sredstvi za medije podpira delovanje medijev, ki imajo status nevladne organizacije v javnem interesu na področju medijev, in sicer že najmanj 12 mesecev pred oddajo vloge na javni poziv oz. razpis.
Finančna podpora za digitalni prehod tiskanih medijev je lahko glede na sprejeta dopolnila namenjena tudi za sofinanciranje izdajateljev za produkcijo v tiskanih medijih, z njo pa se krijejo stroški plač novinarjev in drugi uredniški stroški, povezani z ustvarjanjem programskih vsebin. Prav tako se stroški plač novinarjev krijejo s finančno podporo za digitalne medije.
Ministrstvo za kulturo bo vsake tri leta pripravilo pregled medijske pluralnosti, ki bo vključeval denimo pregled lastništva medijev ter medijskega in oglaševalskega trga.
Nekaj dopolnil sta vložili tudi SDS in NSi, vendar niso bila sprejeta. V SDS so želeli z enim od njih črtati določilo, po katerem se z globo od 2000 do 20.000 evrov kaznuje za prekršek pravna oseba, če v mediju spodbuja nasilje ali sovraštvo do skupine oseb ali člana take skupine denimo na podlagi vere in političnega ali drugega mnenja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki