sreda, 9.4.2025
Ljubljana, 09. aprila (STA) - Del insolvenčnega zakona, ki družbeniku družbe z omejeno odgovornostjo odreka možnost pritožbe na sklep o začetku stečaja, ko ga predlaga družba sama, je v neskladju z ustavo, je odločilo ustavno sodišče. Določilo je, da mora DZ neustavnost odpraviti v enem letu in da v vmesnem času družbenik v takšnih primerih lahko vloži pritožbo.
Ustavno sodišče je presodilo, da sta tretji in četrti odstavek 234. člena zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju v neskladju s 25. členom členom ustave. Ta določa pravico do pravnega sredstva.
Omenjena odstavka določata, da lahko domnevo insolventnosti v primeru, ko predlog za stečaj poda dolžnik sam, s pritožbo na sklep o začetku stečaja izpodbija samo osebno odgovorni družbenik dolžnika ali dolžnik, če je predlog za začetek stečaja vložil njegov osebno odgovorni družbenik. Pri družbah z omejeno odgovornostjo pa družbeniki ne odgovarjajo za njene obveznosti.
DZ mora po odločbi ustavnega sodišča ugotovljeno protiustavnost odpraviti v roku enega leta po objavi te odločbe v uradnem listu.
Do odprave protiustavnosti lahko pritožbo zoper sklep o začetku stečaja nad družbo z omejeno odgovornostjo, ko predlog vloži dolžnik sam zaradi insolventnosti, vloži tudi družbenik tega dolžnika, sodišče pa mora sklep o začetku stečaja vročiti družbenikom dolžnika, je določilo ustavno sodišče.
Med drugim je presojalo, ali je poseg v pravico do pravnega varstva primeren za dosego zasledovanih ciljev. Zakonodajalec med temi navaja zagotovitev hitrosti stečajnega postopka in s tem skrajšanje obdobje negotovosti za delavce kot posebej varovane kategorije stečajnih upnikov.
Ustavno sodišče je presodilo, da izključitev pritožbe ne pripomore posebej k hitrosti stečajnega postopka, med drugim ker morebitna pritožba družbenika izvršitve sklepa o začetku stečaja ne bi zadržala, poleg tega je pritožbeni postopek na drugi stopnji v postopkih zaradi insolventnosti zelo hiter - sodišče mora namreč o pritožbi odločiti v 15 dneh.
Ustavno sodišče je odločbo sprejelo soglasno.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki