Portal TFL

STA novice / V EU dogovor o preprečevanju uhajanja plastičnih peletov v okolje

sreda, 9.4.2025

Bruselj, 09. aprila (STA) - Svet EU in Evropski parlament sta sinoči dosegla politični dogovor o uredbi o preprečevanju uhajanja plastičnih peletov - industrijskih surovin, ki se uporabljajo za izdelavo plastičnih izdelkov - v okolje. Nova pravila naj bi pripomogla k izboljšanemu ravnanju s plastičnimi peleti v celotni dobavni verigi, tako na kopnem kot na morju.

Skladno z novimi pravili bi preprečevanje uhajanja plastičnih peletov, ki so del mikroplastike, postalo glavni cilj industrije ter prevoznikov tako iz EU kot iz nečlanic EU. Uredba določa obveznosti za primere nenamernega uhajanja v okolje, predvsem pri čiščenju.

Prav tako bo moral vsak obrat, ki se ukvarja s peleti, pripraviti načrt obvladovanja tveganj, v katerega bo vključil postopke za preprečevanje, omejevanje in čiščenje v primeru sproščanja teh snovi v okolje. Ukrepi bodo med drugim pokrivali pakiranje, nakladanje in razkladanje, usposabljanje osebja in potrebno opremo, so sporočili iz Sveta EU in Evropskega parlamenta.

Za zagotavljanje enakih pogojev za evropske in neevropske prevoznike ter odgovornosti in preglednosti pravil za vse prevoznike plastičnih peletov bodo morali prevozniki iz držav zunaj EU imeti pooblaščenega zastopnika v uniji.

Politični dogovor predvideva tudi poenostavitve glede certificiranja skladnosti za manjša podjetja.

Posebno pozornost sta evropska sozakonodajalca namenila pomorskemu prometu. Plastičnih peletov so v vodnem okolju namreč prisotni tudi po desetih letih ali celo pozneje, saj niso biorazgradljivi. Poleg tega je bilo z ladjami leta 2022 v EU prepeljanih približno 38 odstotkov vseh peletov, so navedli pri Svetu EU.

Svet EU in Evropski parlament sta zato določila obveznosti za prevoz plastičnih peletov po morju (v zabojnikih), vključno z zagotavljanjem kakovostne embalaže ter zagotavljanjem informacij o prevozu in tovoru, skladno s smernicami Mednarodne pomorske organizacije.

"Mikroplastiko, vključno s plastičnimi peleti, danes najdemo povsod - v naših oceanih, morjih in celo v hrani, ki jo jemo. Vsako leto v okolje uide do 7300 tovornjakov plastičnih peletov. Danes je EU s sprejetjem ukrepov za zmanjšanje tega uhajanja in zagotavljanje pravilnega ravnanja, tudi v pomorskem prometu, naredila pomemben korak k zmanjšanju onesnaževanja s peleti," so pri Svetu EU povzeli poljsko ministrico za podnebje in okolje Paulino Hennig-Kloska.

Glede na ocene se je leta 2019 v EU v okolje sprostilo med okoli 52.000 in približno 184.000 ton plastičnih peletov, ki za barvami in gumami veljajo za tretji največji vir nenamernih izpustov mikroplastike. Trenutno v EU noben poseben predpis ne pokriva onesnaževanja s plastičnimi peleti, čeprav imajo ti škodljive vplive na okolje, podnebje, gospodarstvo in potencialno na zdravje ljudi.

Po navedbah Evropskega parlamenta je cilj EU, da bi do leta 2030 zmanjšala uhajanje (namerno in nenamerno) mikroplastike v okolje za 30 odstotkov.

Politični dogovor morata zdaj Svet EU in Evropski parlament še vsak posebej odobriti, uredba pa bo veljati začela dve leti po objavi v uradnem listu EU.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window