torek, 1.4.2025
Luxembourg, 01. aprila (STA) - Za povečanje energetske neodvisnosti EU in boj proti podnebnim spremembam je potrebno posodobljeno elektroenergetsko omrežje, v katerega se lahko poveže več energije iz OVE in ki se lahko prilagaja vse večji elektrifikaciji, ugotavlja Evropsko računsko sodišče. Posodobitev bi bilo treba pospešiti, a je pri tem več ovir, opozarja.
"Velik del elektroenergetskega omrežja EU je iz prejšnjega stoletja: skoraj polovica distribucijskih vodov je starih več kot 40 let. Če želimo zagotoviti konkurenčnost in avtonomijo EU, potrebujemo sodobno infrastrukturo, s katero se lahko podpira evropska industrija in ohranjajo dostopne cene," je ob danes predstavljenem poročilu dejala članica sodišča, pristojna za pregled, Keit Pentus-Rosimannus.
"Pričakuje se, da se bo povpraševanje EU po električni energiji do leta 2050 več kot podvojilo, zato so znatne naložbe v omrežje neobhodno potrebne. Vendar je treba za zmanjšanje naložbenih potreb uporabiti vsa razpoložljiva orodja: nove tehnologije, rešitve za shranjevanje in prožnejša omrežja, vse to lahko pripomore k zmanjšanju stroškov," je dodala.
Naložbe upravljavcev omrežij bodo po načrtih pri sedanji hitrosti med letoma 2024 in 2050 skupaj znašale 1871 milijard evrov. To je manj od ocene Evropske komisije, po kateri bodo naložbene potrebe znašale med 1994 in 2294 milijard evrov.
Posodobitev bi bilo treba pospešiti, vendar jo ovirajo slabo načrtovanje omrežij, dolgotrajni postopki za izdajo dovoljenj in slabo sprejemanje v javnosti, pa tudi pomanjkanje opreme, materialov in usposobljene delovne sile, pravijo revizorji.
Zato bi bili med drugim potrebni boljše usklajevanje in povezovanje praks načrtovanja omrežja, poenotenje postopkov za izdajo dovoljenj ter uporaba sodobne tehnologije, predlagajo.
Ugotavljajo, da se lahko z optimizacijo elektroenergetskega sistema zmanjšajo naložbene potrebe. Pritisk na omrežje se lahko po njihovem mnenju ublaži z večjim prilagajanjem dnevnim, tedenskim in sezonskim nihanjem porabe in proizvodnje energije, s čimer bi se zmanjšala potreba po obsežni širitvi omrežja.
Tehnologija pri tem omogoča mnoge priložnosti, kot je razvoj novih rešitev za shranjevanje, čeprav so nekatere možnosti še vedno predrage, pravi računsko sodišče in dodaja, da lahko znatno pripomore tudi krepitev medsebojnih povezav med članicami EU.
Z orodji, kot so pametni števci, je mogoče uspešno ublažiti konice odjema, toda njihovo uvajanje v državah članicah je še vedno počasno. Poleg tega imajo lahko pri tem pomembno vlogo odjemalci, ki proizvajajo električno energijo na lokalni ravni, in energetske skupnosti, ki skupaj proizvajajo in porabljajo električno energijo, ugotavlja.
Evropski revizorji izpostavljajo tudi regulatorni okvir, ki vpliva na odločitve o naložbah. Tako je pomembno urejeno financiranje zlasti v primerih, ko se gospodarski subjekti srečujejo s povečanimi kreditnimi tveganji in imajo težave pri dostopu sredstev za naložbe.
Zakonodaja določa, koliko lahko zaslužijo upravljavci in kako so plačani; uporabnikom se običajno zaračunavajo omrežnine, ki upravljavcem omogočajo donos iz naložb v omrežje, hkrati pa se z njimi pokrijejo tudi amortizacija sredstev in operativni stroški.
"Vendar je najti pravo ravnotežje med potrebami po naložbah in zagotavljanjem, da računi za električno energijo za potrošnike, zlasti gospodinjstva in energetsko intenzivne panoge, ostanejo cenovno dostopni, velik izziv," navaja računsko sodišče.
Ugotavlja, da je težko predvideti dolgoročni učinek naložb v omrežje in vključevanja energije iz obnovljivih virov (OVE) na račune za električno energijo.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki