Portal TFL

STA novice / Tožilci SDT lani vložili obtožnice in obtožne predloge zoper skupno 110 fizičnih in pravnih oseb

torek, 1.4.2025

Ljubljana, 01. aprila (STA) - Tožilci Specializiranega državnega tožilstva (SDT) so v letu 2024 vložili obtožnice in obtožne predloge zoper skupno 110 fizičnih in pravnih oseb. Obsodilne sodbe so sodišča izrekla zoper 74 fizičnih oseb ter eno pravno osebo, skupni seštevek vseh izrečenih zapornih kazni polnoletnim storilcem pa je lani znašal 168 let, so sporočili iz SDT.

Prav tako so sodišča na podlagi predlogov SDT z obsodilnimi sodbami obsojenim osebam naložila denarne kazni v višini skoraj dva milijona evrov in izrekla več sodb o odvzemu premoženjske koristi v korist proračuna v višini več kot devet milijonov evrov.

"Sodbe o odvzemu premoženjske koristi so postale pravnomočne za pet oseb," izhaja iz povzetka letnega poročila, pod katerega se je podpisala vodja SDT Darja Šlibar.

Na predlog tožilcev SDT so sodišča lani na novo odredila začasno zavarovanje premoženjske koristi zoper skupno 19 oseb. Za skupno 37 oseb pa so odredila in podaljšala začasno zavarovanje premoženjske koristi v skupni višini več kot 42 milijonov evrov.

Začasna zavarovanja premoženja nezakonitega izvora so bila v fazi finančne preiskave ali tožbe ob koncu leta 2024 odrejena v osmih zadevah, v skupni vrednosti skoraj tri milijone evrov. V eni zadevi pa je bil odrejen začasni odvzem zoper devet fizičnih oseb in eno pravno osebo v vrednosti dober milijon evrov.

Prav tako so bile na SDT vložene štiri tožbe za odvzem premoženja nezakonitega izvora zoper 11 fizičnih oseb v skupnem znesku več kot 1,2 milijona evrov, izhaja iz povzetka letnega poročila.

Med uspehi lanskega leta izpostavljajo tudi uporabo instituta sporazuma o priznanju krivde in priznanja krivde na sodišču, med drugim tudi v zvezi z gospodarskimi kaznivimi dejanji. Je pa lani na SDT delovalo tudi večje število preiskovalnih skupin in se nadaljevalo ustanavljanje novih.

Skupaj so lani ustanovili osem preiskovalnih skupin, od tega štiri specializirane preiskovalne skupine, dve finančni in dve skupni preiskovalni skupini. Člani aktivnih skupin so predstavniki policije pa tudi posamezni strokovnjaki s finančne uprave, Urada za preprečevanje pranja denarja, Komisije za preprečevanje korupcije in Banke Slovenije.

"Gre za nadaljevanje dobre prakse sodelovanja z drugimi državnimi organi pri preiskovanju kaznivih dejanj in premoženja nezakonitega izvora. V skupnih preiskovalnih skupinah poleg državnih tožilcev SDT in predstavnikov slovenske policije sodelujejo še predstavniki več tujih držav," navajajo v poročilu.

Na SDT, ki obravnava najzahtevnejša kazniva dejanja, je bilo ob koncu leta 2024 aktivnih 25 državnih tožilcev, od tega 16 imenovanih in devet dodeljenih. Se pa v zadnjih letih soočajo s številnimi spremembami na kadrovskem področju, ki pomembno vplivajo na organizacijo dela na SDT.

"Postopki za pridobitev novih državnih tožilcev so dolgotrajni, zato se je začasno povečala obremenitev preostalih državnih tožilcev z reševanjem prioritetnih zadev," so med drugim izpostavili v poročilu.

SDT je pristojno za kazenski pregon storilcev kaznivih dejanj zoper gospodarstvo v zahtevnejših zadevah, za hujša kazniva dejanja izvršena v hudodelski združbi, korupcijska kazniva dejanja, kazniva dejanja iz področja terorizma in trgovanja z ljudmi. Med drugim izvaja tudi pomembne pristojnosti na podlagi zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window