četrtek, 27.3.2025
Ljubljana, 27. marca (STA) - Poslanci so v nadaljevanju redne marčne seje večinoma izrazili podporo predlogu novele zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki med drugim predvideva ukinitev beleženja odmora za malico. V opoziciji so vnovič opozorili, da so bile zadnje spremembe "neumnost", ki bi se ji lahko izognili ali jo odpravili že pred časom.
Zadnja novela zakona o evidentiranju delovnega časa je bila sprejeta aprila 2023, v uporabi pa je od novembra 2023. Vse odtlej je bila predmet ostrih kritik gospodarstva, zato je ministrstvo za delo s socialnimi partnerji doreklo nov poseg v zakon.
Predlog prinaša redefinicijo oseb, za katere je ob zaposlenih delavcih treba voditi evidence, tako da bolj jasno določa, da v ta krog sodijo dijaki, študenti, upokojenci ter tisti, ki opravljajo začasno in občasno v kmetijstvu. Prinaša tudi izrecno določilo, da evidence niso potrebne za poslovodne osebe.
Poleg tega je predvideno črtanje evidentiranja podatka o izrabi in obsegu izrabe odmora med delovnim časom, vpisovanje določenih podatkov pa bo po novem dovoljeno mesečno in ne več dnevno oz. tedensko.
Predlagani sta tudi izrecna določitev, da mora delodajalec evidenco hraniti na sedežu ali kraju opravljanja dela delavca, in možnost, da se delavca o podatkih iz evidence lahko obvesti po elektronski pošti.
"Najprej uzakonite neumnosti, na kar vas opozarjamo /.../, v opoziciji pripravimo predlog sprememb, ker pač mi imamo stik z realnostjo, ki ste ga vi v koaliciji očitno že davno izgubili, a teh sprememb ne podprete, potem pa kot odrešitelji ustanovite delovno skupino, ki preučuje vaše uzakonjeno štempljanje in po dveh letih se ta prebije do ugotovitev, da je treba zakon spremeniti," je bila v predstavitvi poslanskih skupin ostra Karmen Furman (SDS). Kot je ocenila, je bilo danes govora o spremembah, ki so jih v SDS predlagali že trikrat, a so bili vsakič zavrnjeni.
Podobno je razmišljal Aleksander Reberšek (NSi). "Na to, da gre za nesmiselno birokratizacijo, smo v NSi ves čas opozarjali, pa nas, žal, niste slišali," je dejal. "Spoštovani gospe in gospodje iz koalicije, zbirokratizirali ste debirokratizacijo, to lahko uspe samo vam, čestitke," je pristavil. "Svetujem vladi, ministrstvu za delo, Luku Mescu, ki je minister za delo in nedelo, da se začnejo resno ukvarjati z resnimi vprašanji, kako izboljšati trg dela, ne pa z neumnostmi, ki še bolj bremenijo gospodarstvo," je bil še kritičen.
Da bi se lahko spremembe zgodile že prej, je menila tudi Eva Irgl (NP). Delodajalci sicer po njenih besedah pričakujejo še bolj kompleksne in sodobnemu času prilagojene rešitve, saj se oblike dela spreminjajo. "Tako kot povsod je tudi tukaj treba najti določeno ravnovesje med varnostjo in zaščito delavcev na eni strani in avtonomijo delovnega procesa na drugi strani," je sklenila.
Zgodba o evidencah delovnega časa je v resnici zgodba o politični hinavščini, sprenevedanju in dvoličnosti, pa je ocenil Milan Jakopovič (Levica). Kot je poudaril, so se današnji predstavniki opozicije v času vlade Janeza Janše aktivno trudili in delali za sprejem obveznega elektronskega vodenja evidenc za vse in evidentiranje številnih podatkov, kar da je bil njihov strateški projekt, zdaj pa novelo iz leta 2023 zaničujejo kot neumnost, sebe pa vidijo "kot edine in najbolj pametne rešitelje sistema".
Sandra Gazinkovski (Svoboda) se je strinjala, da je osnutek novele, pripravljen v času ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja oz. zadnje Janševe vlade, predvideval še precej bolj rigorozne rešitve od uzakonjenih spomladi 2023. Opozorila je, da je bila novela iz leta 2023 usklajena s socialnimi partnerji in da je do razburjenja delodajalcev prišlo šele, ko se je morala začeti uporabljati. Zdaj pripravljene spremembe odpravljajo vse tiste pomanjkljivosti, ki so se v praksi izkazale za nefunkcionalne, verjame.
Predrag Baković (SD) je medtem zadovoljen, ker da predlog novele ne pomeni koraka nazaj pri varovanju pravic delavcev. Kot je izpostavil, so pravilno in ustrezno vodene evidence pomembne predvsem zato, da delavci prejmejo pošteno plačilo za vse opravljene delovne ure. "Pomembne so tudi za državo, saj preprečujejo nelojalno konkurenco na trgu dela, prispevajo k večji socialni zaščiti, omogočajo ohranjanje javnega zdravja in preprečujejo utaje pri plačevanju socialnih prispevkov ter davka na osebni dohodek," je še nanizal.
Poslanci bodo o predlagani noveli glasovali v petek, pričakovati je široko podporo. V NSi so napovedali, da se bodo pri glasovanju vzdržali.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki