torek, 17.12.2024
Ljubljana, 17. decembra (STA) - Ksenija Klampfer se, potem ko jo je DZ danes potrdil za ministrico za digitalno preobrazbo, vrača v ministrske vrste. V času vlade Marjana Šarca je namreč že vodila resor za delo. Ministrstvo za digitalno preobrazbo ji sicer ni tuje, saj je bila do prevzema vodenja tega resorja tam generalna sekretarka.
Klampfer se je rodila leta 1976. Po končani osnovni šoli je obiskovala Prvo gimnazijo v Celju, nato pa se je vpisala na študij prava na mariborski pravni fakulteti in postala magistrica s področja evropskega gospodarskega prava. Opravila je tudi pravniški državni izpit.
Od diplome dalje je zaposlena v državni upravi. Med letoma 2017 in 2018 je bila v času vlade Mira Cerarja državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo.
Po koncu Cerarjeve vlade je postala načelnica Upravne enote Maribor, z nastopom vlade Marjana Šarca leta 2018 pa je postala ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ta resor je vodila do marca 2020.
Po Šarčevem odstopu januarja 2020 je v času dogovarjanja o novi koaliciji zavrnila vstop v vlado Janeza Janše in odstopila z mesta podpredsednice Stranke modernega centra (SMC) ter nato tudi iz stranke.
V času tretje Janševe vlade je bila namestnica generalnega direktorja na ministrstvu za javno upravo. Na tem položaju je bila do junija 2022, ko se je zaposlila na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Tam je do današnje potrditve v DZ in prisege pred poslanci opravljala funkcijo generalne sekretarke.
Nekaj dni preden je podpredsednik vlade Matej Arčon razkril, da jo bo premier Robert Golob predlagal za ministrico, se je sicer prijavila na razpis za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Golob je ob posredovanju predloga za imenovanje Klampfer za novo ministrico v DZ izpostavil njeno poznavanje resorja ter predhodne izkušnje z vodenjem ministrstva za delo.
Da ji bodo pri vodenju resorja za digitalno preobrazbo pomagale tudi izkušnje iz časov vodenja ministrstva za delo, je na predstavitvi pred pristojnim odborom DZ ocenila tudi sama. Resorja sta si namreč po njeni oceni bolj podobna, kot se morda zdi na prvi pogled, saj oba zelo vplivata na življenje ljudi.
Kot je poudarila, sama osebno zagovarja pristop 'najprej digitalno in ne zgolj digitalno'. Po njenem mnenju je namreč treba omogočiti, da bodo vse storitve dostopne tudi prek tradicionalnih kanalov.
V predstavitvi članom odbora je med prednostnimi nalogami izpostavila prenovo osrednjega komunikacijskega omrežja državne uprave, pripravo dolgo pričakovanega krovnega zakona s področja digitalne preobrazbe in krepitev uporabe javnih digitalnih storitev.
Napovedala je tudi novelo zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, s katero bodo ukinili mehanizem za izposojo računalniške opreme. Kot razlog za njegovo ukinitev je navedla, da se je med izvajanjem izkazal za preveč okornega, počasnega in administrativno obremenjujočega.
Med prioritetnimi nalogami vidi tudi krepitev dostopa do interneta po državi, pri čemer poleg gradnje širokopasovnega omrežja rešitev vidi tudi v odprtih baznih postajah in satelitskem internetu.
Obenem podpira uvedbo vsebin za zagotovitev digitalnih kompetenc v obvezni del šolskega učnega načrta, a kot je poudarila, je konkretna izvedba in določitev načina uvedbe v pristojnosti ministrstva za vzgojo in izobraževanje.
Po besedah Klampfer pripravljajo tudi kar nekaj ukrepov za pomoč pri digitalizaciji podjetij. Eden takih sta tudi napovedana superračunalnik in kompetenčni center s področja umetne inteligence.
Klampfer, ki živi v Slovenskih Konjicah, je z današnjo potrditvijo v DZ na mestu ministrice za digitalno preobrazbo nasledila Mariborčanko Emilijo Stojmenovo Duh, ki je septembra letos po več aferah odstopila s položaja.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki