četrtek, 5.12.2024
Ljubljana, 05. decembra (STA) - Vlada je potrdila predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi. Poglavitna namena sta boljša podpora uporabnikom ter dolgoročna stabilnost sistema, so zapisali na ministrstvu za solidarno prihodnost. Vlada bo naredila vse, kar je treba, da se vzpostavi delujoč sistem skrbi za kronično bolne in ostarele, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.
"Nič ne pomaga, če se sprejme zakon, ki določa pravice, če za izvajanje teh pravic ni dovolj denarja," je na novinarski konferenci po današnji seji vlade opozoril Arčon. Zato to področje po njegovih besedah na vladi skrbno spremljajo in "popravljajo rešitve, ki se izkažejo za manj posrečene".
"Vse s ciljem, da bi bile storitve bolj dostopne in bolj pisane na kožo ljudem, ki jih potrebujejo," je poudaril. Več bodo v naslednjih dneh pojasnili na novinarski konferenci na ministrstvu za solidarnost, je še dodal Arčon.
Predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi podaljšuje prehodno obdobje izvajanja pravice do pomoči na domu, vzpostavlja poenostavitve za invalidne osebe, krepi mrežo izvajalcev, podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in predlaga natančneje izoblikovane postopke za pošiljanje podatkov.
Poglavitna namena predloga novele sta boljša podpora uporabnikom ter dolgoročna stabilnost sistema. Minister Simon Maljevac je hkrati napovedal, da v začetku leta 2025 sledi še sprejem nove novele zakona, ki bo vsebovala tudi več vsebinskih dopolnitev, med drugim bodo pravico oskrbovalca družinskega člana lahko po novem koristili tudi upokojenci.
Predlog novele predvideva, da se z dodano pravno podlago občinam omogoči, da z javnim zavodom, ki ga je ustanovila država, sklenejo pogodbo za izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu (zdravstveni domovi, domovi za starejše). Kot dodatna varovalka za zagotovitev javnofinančne vzdržnosti sistema dolgotrajne oskrbe je predvidena dodatna obveznost ministrstva, da vsaka tri leta analizira izvajanje zakona in vladi predloži poročilo, so navedli na ministrstvu.
Poleg tega omogoča poenostavljen prehod v sistem dolgotrajne oskrbe za starša invalidne osebe, ki je dopolnila 18 let, in ji je pred tem ta starš nudil nego in varstvo po predpisih o starševskem varstvu, določa vsakoletno usklajevanje nadomestila za izgubljeni dohodek oskrbovalca družinskega člana z zakonom o minimalni plači in dodaja pravno podlaga za vpis v register ponudnika e-oskrbe.
Novela zakona prav tako določa, da so vstopne točke za dolgotrajno oskrbo organizirane na sedežu vsakega centra za socialno delo; dopolnjuje naloge zunanjih strokovnjakov z aktivnostjo izdelave ocene upravičenosti v pritožbenem postopku; podaljšuje financiranje dodatnih stroškov dela izvajalcem socialnovarstvenih storitev pomoči družini na domu; natančneje opredeljuje določbe, ki se nanašajo na pridobivanje in posredovanje podatkov o upravičencih do dolgotrajne oskrbe; natančneje opredeljuje določbe, ki se nanašajo na pridobivanje in posredovanje podatkov in podaljšuje zakonsko podlago za uporabo obstoječega informacijskega sistema centrov za socialno delo, do vzpostavitve novega, so zapisali v sporočilu ministrstva.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki