petek, 22.11.2024
Ljubljana, 22. novembra (STA) - DZ je danes z 49 glasovi za in sedmimi proti sprejel novelo zakona o gospodarskih družbah, ki na podlagi štirih evropskih direktiv med drugim prinaša večjo preglednost poslovanja in družbeno odgovornost gospodarskih družb.
Osnovni razlog za novelo je uskladitev slovenskega prava gospodarskih družb s štirimi evropskimi direktivami in spodbujanje bolj preglednega poslovnega okolja, saj se z zakonom uvaja več preglednosti v poslovanju gospodarskih družb, spodbuja družbena odgovornost in boljše korporativno upravljanje, določene gospodarske subjekte pa razbremenjuje administrativnih bremen, je v današnji obravnavi v DZ dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Matevž Frangež.
Na podlagi direktive o razkritju davčnih informacij bodo morale družbe, ki imajo več kot 750 milijonov evrov letne realizacije, poročati o davčnih podatkih svojih družb v tretjih državah, torej izven EU. Kot je dejal Frangež, s tem spodbujajo preglednost poslovanja kapitalskih družb in javnosti omogočajo dostop do davčnih informacij v zvezi z dohodki teh družb po državah. Po podatkih ministrstva iz prejšnjih obravnav predloga v DZ se bo ta novost nanašala na 14 slovenskih družb.
Na podlagi direktive glede poročanja podjetij o trajnostnosti bodo morale velike družbe ter majhne in srednje velike družbe, z vrednostnimi papirji katerih se trguje na organiziranem trgu, pripravljati poročila o trajnostnosti, ki bodo morala biti vključena v letna poročila in revidirana.
"Z večjo preglednostjo dejavnosti gospodarskih družb želimo podpreti preusmeritev kapitalskih tokov v naložbe s trajnostno rastjo in povečati zavedanje o pomembnosti vključevanja okoljskih, družbenih in upravljavskih dejavnikov v poslovanje gospodarskih družb," je dejal državni sekretar.
Na podlagi direktive o uravnoteženi spolni zastopanosti v vodstvih družb bodo morale velike borzne družbe in velike družbe, v katerih ima država ali lokalna skupnost večinski delež, doseči vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v organih nadzora ali vsaj 33-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v organih vodenja in nadzora ter med izvršnimi direktorji.
"Dokazano je namreč, da spolna raznolikost v organih vodenja in nadzora vpliva na boljše upravljanje, sprejemanje bolj kakovostnih odločitev ter uspešnost in dobičkonosnost gospodarskih družb," je dejal Frangež.
Na podlagi direktive o prilagoditvi meril glede velikosti družbe se prag za veliko družbo spreminja s 40 milijonov letne realizacije na 50 milijonov evrov in z 20 milijonov evrov aktive na 25 milijonov evrov. Podjetja, ki ne bodo več spadala med velike družbe, bodo imela med drugim manj upravnih bremen in stroškov.
Poleg tega novela prinaša tudi obveznost označevanja gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov posameznikov na vidnih mestih na poslovnih naslovih. To bo po Frangeževih besedah zagotovilo večjo preglednost glede poslovanja teh subjektov in lažji inšpekcijski nadzor.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki