petek, 22.11.2024
Ljubljana, 22. novembra (STA) - Državni zbor je z 52 glasovi za in nobenim proti sprejel novelo zakona o lokalnih volitvah, katere namen je odprava neustavnosti glede volilnega spora. Novela po mnenju predlagatelja prinaša tudi preprostejšo in preglednejšo izvedbo lokalnih volitev.
Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič je v okviru četrtkove obravnave novele zakona v DZ pojasnil, da se z novelo uresničuje odločba ustavnega sodišča, ki ureja volilni spor. V zakon so vključili tudi nekatere predloge Državne volilne komisije (DVK), na primer glede enotne informacijske podpore in povezljivosti podatkov. Poenostavlja se tudi volitve v svete ožjih delov občin.
Ključna rešitev je celovita ureditev volilnega spora. Med drugim se podaljšuje rok za vložitev ugovora pri občinski volilni komisiji z dosedanjih 48 ur po glasovanju na dva dni po dnevu glasovanja. Ugovor pa bo po novem lahko poleg kandidatov oz. predstavnikov liste kandidatov vložil vsak volivec.
Tožbo na upravno sodišče bo možno vložiti v 15 dneh dneh po objavi akta o izidu volitev. Stranka bo procesna dejanja v postopku pred sodiščem lahko opravljala samo po pooblaščencu. Občinski svet pa se bo zgolj seznanil z izvolitvijo članov, ne pa več potrjeval mandatov.
Še ena pomembna sprememba je omejitev zaračunavanja stroškov državnih organov občinam. Z novelo pa se določa tudi pravno podlago za povezovanje različnih evidenc in upravljanje osebnih podatkov, torej podlaga tudi za bolj digitaliziran proces.
K predlogu je bilo tudi za plenarno zasedanje vloženih več dopolnil. Brez večinske podpore so na današnjem glasovanju ostala dopolnila SDS. Ta je med drugim predlagala, da državljani tretjih držav ne bi imeli več pravice voliti članov občinskega sveta in tudi ne župana. Nekaj sprememb so predlagali tudi pri ureditvi volilnega spora, med drugim bi črtali možnost, da lahko sodišče sprejme odločitev tudi brez izvedene glavne obravnave.
Je pa DZ danes sprejel dopolnilo Svobode, s katerim se še dodatno opredeljuje, v kakšnih primerih glavna obravnava ni potrebna, in sicer če so navedbe tožnika očitno neutemeljene ali če zatrjevane nepravilnosti, tudi če bi bile podane, ne bi mogle privesti do drugačne razdelitve mandatov. Na predlog koalicije so še določili, da bo Državna volilna komisija nosila stroške informacijske podpore tudi za predčasne volitve v občinske svete.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki