Portal TFL

STA novice / Kumer na COP29: Paket osnutkov zaključnih dokumentov za države EU veliko razočaranje

četrtek, 21.11.2024

Baku, 21. novembra (STA) - Po mnenju EU je celoten paket prvih osnutkov zaključnih dokumentov podnebne konference ZN (COP29) nezadovoljiv in veliko razočaranje, je v izjavi slovenskim novinarjem v Bakuju povedal minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Čeprav priznava, da pogajalce čaka še obilo dela, je optimističen, da bo nekaj napredka doseženega še danes.

Kot je izpostavil Kumer, države EU največje razočaranje izražajo predvsem glede dveh osnutkov zaključnih dokumentov - poleg novega finančnega cilja za pomoč državam v razvoju jih skrbijo tudi koraki nazaj v osnutku zaključkov glede blaženja podnebnih sprememb oz. prehoda od fosilnih goriv. Ocenjujejo, da ti niso skladni s pariškim podnebnim sporazumom.

"Ta del je države EU popolnoma razočaral, tako da že pripravljamo pobude, kje in s kakšnim zavezništvom, kot je denimo Koalicija visoko ambicioznih držav (High Ambition Coalition), dosežemo premike naprej," je orisal prihodnje korake.

Kumer ocenjuje, da navedba konkretne številke glede novega finančnega cilja sama po sebi izida podnebne konference ne bo rešila, na kar "mogoče nekateri računajo". "Za države znotraj EU to ne bo zadovoljivo, saj nam več pomeni kvalitativni cilj. To besedilo pogajalci zelo krepijo, bomo videli, kaj bo. Določen napredek pričakujem že danes zvečer," je napovedal minister.

Čeprav jih po njegovih besedah danes in v petek čaka še veliko dela, pa še vedno ostajajo "pozitivno naravnani". "Tudi lani smo bili v podobni situaciji, pa se je na koncu vendarle dobro zaključilo, tako da nikakor nismo obupani," je zatrdil.

O tem, ali je možen tudi scenarij, da letošnja podnebna konferenca ne bo postregla z nobenim večjim prebojem, pa je dejal, da si za zdaj "nihče ne upa napovedati tega scenarija niti ne dela v to smer".

Kot je še izpostavil, je danes uspel govoriti tudi s predsedujočim podnebni konferenci, ki mu je dejal, da gre za prve osnutke zaključnih dokumentov in da se v ozadju že pripravljajo novi. "Iz pogleda in tona v njegovem glasu sem zaznal, da ga ne skrbi, da bi bila konferenca razglašena kot popoln neuspeh. Obenem sem poudaril, da vsi pričakujemo od predsedstva več, da pokaže svoje voditeljstvo," je še povedal.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window