Portal TFL

STA novice / Prihodnji teden v parlamentu: Poslanci na redni seji o poročilu varuha, na izredni o novem plačnem zakonu (ozadje)

nedelja, 20.10.2024

Ljubljana, 20. oktobra (STA) - Tempo dela v DZ bo ta teden narekovalo redno plenarno zasedanje. Poslanci ga bodo začeli s poslanskimi vprašanji ministrom Roberta Goloba, ob ne preobsežnem dnevnem redu pa v nadaljevanju še največ časa namenili obravnavi letnega poročila varuha človekovih pravic. Sestali se bodo tudi na izredni seji in obravnavali predlog novega plačnega zakona.

Poslanci bodo teden začeli s poslanskimi vprašanji ministrom na rednem plenarnem zasedanju, sklenili pa s poslanskimi vprašanji premierju Robertu Golobu v petek.

Že v ponedeljek pa se bo strankarskim kolegom Gibanja Svoboda v poslanskih klopeh pridružil Aleš Lipičnik, nadomestni poslanec Boruta Sajovica, ki ga je DZ nedavno imenoval na funkcijo ministra za obrambo.

Pred poslanci obravnava letnega poročila varuha človekovih pravic

Poslance sicer na redni seji čaka obravnava več zakonskih predlogov, še največ časa pa bodo imeli na voljo za obravnavo letnega poročila varuha človekovih pravic, ki se mu bodo posvetili v torek.

Pri varuhu so lani skupno obravnavali 6225 zadev, kar je 250 več kot leto prej. Organi najpogosteje kršijo načelo dobrega upravljanja, saj je bilo takšnih primerov lani 65. Nadalje neupravičeno zavlačujejo postopke, kršijo načelo enakosti pred zakonom in pravice invalidom. Sledijo kršitve pravic do socialne varnosti in do zdravstvenega varstva ter načela, da je Slovenija pravna in socialna država.

Varuh je kršitve oziroma nepravilnosti v 55 primerih zaznal na delovnem področju ministrstva za delo. Upravne enote so kršitve povzročile v 23 primerih, ministrstvo za zdravje v 18 primerih, občine v 15, ministrstvo za notranje zadeve v 14, centri za socialno delo v desetih, vlada pa v devetih.

Varuh je podal skupno 85 novih priporočil.

Na izredni seji o predlogu novega plačnega zakona v javnem sektorju

DZ bo prihodnji teden zasedal tudi na izredni seji. V četrtek bo pred poslanci predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Z obsežnim zakonskim predlogom z več kot 120 členi, ki je del najobsežnejše prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih, so se poslanci prvič seznanili že ob splošni razpravi v DZ.

Do predloga pa se je ta teden v drugi obravnavi opredelil tudi matični odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Člani odbora so besedilo popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ.

Predlog zakona prinaša novo plačno lestvico, na kateri bi bila razlika med plačnimi razredi namesto sedanjih štirih tri odstotke. Predvideno razmerje med najnižjim in najvišjim plačnim razredom je ena proti sedem. Nihče ne bi imel določene plače, ki bi bila nižja od minimalne. Najnižja osnovna plača bi znašala 1253,90 evra bruto, najvišja 8821,04 evra bruto. Z zakonom bi določili tudi način usklajevanja plač z inflacijo. Med drugim so predvidene spremembe v sistemu napredovanja in nagrajevanja.

Povišanja plač bi v veljavo stopila postopno, od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Po vetu DS poslanci vnovič o preimenovanju praznika vrnitve Primorske k matični domovini

V sredo bo pred poslanci na predlog sprememb zakona sprememba zakona o praznikih in dela prostih dnevih, po katerem bi se praznik vrnitve Primorske k matični domovini, 15. september, preimenoval v praznik priključitve Primorske k matični domovini.

O sprejetju zakona bodo po vetu državnega sveta odločali še enkrat, tokrat bo za vnovično potrditev spremembe potrebnih 46 glasov. DZ je sicer že ob prvem glasovanju predlog zakona potrdil z 51 glasovi za.

Predlagatelji spremembe s prvopodpisano primorsko poslanko SD Meiro Hot na čelu so prepričani, da dosedanje poimenovanje praznika ne ustreza niti zgodovinskim dejstvom niti tradiciji poimenovanja praznika. Kot so poudarili, so na Primorskem vedno praznovali priključitev in nikoli vrnitve Primorske, kar dokazujejo tudi pisni viri. Poudarili so, da je takšno poimenovanje del primorske tradicije in kolektivne identitete.

Pobudniki veta v državnem svetu pa so poudarili, da je bila Primorska vedno del slovenskega narodnostnega ozemlja, zato ne moremo govoriti o priključitvi, temveč o vrnitvi v sestavo slovenskega matičnega ozemlja. Tako so po njegovih besedah odločili tudi vsi podpisniki Pariške mirovne pogodbe. Predlagateljem zakonskih sprememb očitajo spreminjanje zakona iz ideoloških razlogov.

Časovnica dogajanja v parlamentu

PONEDELJEK, 21. 10.

10.00 seja kolegija predsednice DZ, na kateri se bodo med drugim dogovorili o sklicu izredne seje, ki bo predvidoma 24. 10., na njej pa bi med drugim obravnavali predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qgF1c0

10.00 seja odbora DZ za pravosodje, na kateri bodo obravnavali zahtevo SDS za oceno ustavnosti sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qbV758

12.00 začetek redne seje DZ s poslanskimi vprašanji ministrom in potrditvijo poslanskega mandata Alešu Lipičniku, ki bo v DZ zamenjal Boruta Sajovica; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q0Zdgb

TOREK, 22. 10.

10.00 nadaljevanje redne seje DZ, na kateri bodo obravnavali letno poročilo varuha človekovih pravic za leto 2023 ter predlog zakona o detektivski dejavnosti; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q0Zdgb

SREDA, 23. 10.

10.00 nadaljevanje redne seje DZ, na kateri bodo med drugim ponovno odločali o spremembi zakona o praznikih in dela prostih dnevih v RS, obravnavali pa bodo tudi novelo zakona o izgradnji, upravljanju in gospodarjenju z drugim tirom železniške proge Divača-Koper ter predlog resolucije o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih od 2024 do 2030; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q0Zdgb

ČETRTEK, 24. 10.

8.30 zaprta seja komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri bodo obravnavali gradivo o nadzoru nad izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qAND03

PETEK, 25. 10.

9.00 zaključek redne seje DZ s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q0Zdgb

15 minut po koncu seje DZ seja odbora DZ za finance, na kateri bodo obravnavali predlog proračuna RS za leto 2026 in sveženj predlogov davčnih sprememb; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qbYbVZ

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window