torek, 15.10.2024
Portorož, 15. oktobra (STA) - V Portorožu se je danes začela konferenca o plačah v javnem sektorju, na kateri so strokovnjaki spregovorili o prenovi plačnega sistema in izzivih pri zaposlovanju v javnem sektorju. Konferenca, ki se bo sklenila v sredo, naslavlja problematiko skoraj 200.000 zaposlenih v javnem sektorju, za katere država letno nameni okrog pet milijard evrov.
Kot je ob začetku konference povedal generalni direktor Direktorata za javni sektor na ministrstvu za javno upravo Peter Pogačar, je prenova plačnega sistema tik pred zaključkom, rešitve, ki jih ta prinaša, pa po njegovem mnenju v tem trenutku ponuja najboljši kompromis med vsemi deležniki.
Pogačar je ob tem opozoril, da se javni sektor enako kot vsi ostali delodajalci na današnjem trgu dela v Sloveniji sooča s pomanjkanjem kadrov in napovedal, da se bo ta trend v prihodnje nadaljeval. To je pripisal tako demografskim gibanjem kot tudi tehnološkemu napredku ter vplivu digitalizacije in umetne inteligence. Kot je še dodal, reforma plačnega sistema za to ne bo dovolj, temveč bo treba graditi tudi na ugledu delodajalca, pogojih dela in privabljanju mladih v sistem. Pomembno je tudi vprašanje, kako obstoječe zaposlene obdržati.
Vodja sektorja za plače v javnem sektorju na ministrstvu za javno upravo Branko Vidič je v nadaljevanju predstavil aplikacijo, ki je na voljo tudi na spletni strani ministrstva, s pomočjo katere lahko javni uslužbenci sami preračunajo predvideno plačo novih plačnih sistemov. Kot je še povedal Vidič, se s prenovo plače povišujejo vsem zaposlenim v javnem sektorju, in sicer povprečno za 416 evrov.
Tudi Jakob Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam, je izpostavil, da je treba spremeniti pogoje dela, s čimer bi dosegli večje zadovoljstvo zaposlenih. Kot meni sam, bi morali v javnem sektorju vpeljati ukrepe, kot jih že uporabljajo delodajalci v zasebnem sektorju.
Predsednik Fiskalnega sveta RS Davorin Kračun je prvi dan konference sklenil z opozorilom, da plače v javnem sektorju predstavljajo približno četrtino izdatkov javnega sektorja, zaradi česar ne gre zanemariti nadzora nad izdatki.
Kračun je ob tem predstavil izračune, ki kažejo, da bo reforma, ki se pripravlja, v naslednjih letih zvišala stroške za plače v javnem sektorju za okoli sedem odstotkov na leto. Fiskalno-strukturni načrt, ki ga Slovenija pripravlja okviru novih fiskalnih pravil, pa v naslednjih letih predvideva rast očiščene javne porabe za štiri in pol odstotke. Ta razkorak bo treba po besedah Kračuna nadomestiti.
Konferenca, ki jo je že tretjič organizirala družba Tax-Fin-Lex, se bo sicer sklenila v sredo, v drugem dnevu pa bo beseda med drugim tekla o vplivu novosti Zakona o delovnih razmerjih na delovna razmerja v javnem sektorju, kako se prilagoditi sodobnim izzivom ob prenovi uslužbenskega sistema, spregovorili pa bodo tudi o problematiki izplačila nadomestila plače za praznik pri neenakomerni razporeditvi delovnega časa.
Kot je že prvi dan opozorila direktorica družbe Tax-Fin-Lex Zlata Tavčar, je pomembno, da konferenca poteka ravno ob času nove reforme, ki bo poskrbela za to, da bo prvič izplačana minimalna plača vsem, ob tem pa se ureja tudi področje plač za funkcionarje.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki