sobota, 12.10.2024
Ljubljana, 12. oktobra (STA) - Podatki Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) kažejo, da je ocenjena škoda zaradi napadov volkov in medvedov letos precej manjša kot prejšnja leta. Do konca septembra je znašala okoli 129.000 evrov, lani pa v celem letu skoraj 333.000 evrov. To je bilo sicer največ od leta 2020. Medletna nihanja so normalna, razlogov za to pa je več, pravijo v ZGS.
Eden najbolj izrazitih dejavnikov, ki vplivajo na medletna nihanja, je gozdni obrod drevesnih in grmovnih vrst, ki imajo plodove. To namreč vpliva na dostopnost hrane v gozdu in povzroča izrazita nihanja v pojavu škod po rjavem medvedu, so izpostavili pri ZGS.
K zmanjšanju škode pomembno prispeva tudi uvajanje in izvajanje ukrepov za zaščito premoženja, kot so elektromreže, pastirski psi, nočno zapiranje pašnih živali in podobno, ter odstrel tistih živali, ki povzročajo škodo, so dodali na ZGS.
Podatki ZGS za zadnjih pet let kažejo, da je ocenjena škoda po volku in medvedu v obdobju 2020-2022 letno znašala od okoli 240.000 do okoli 284.000 evrov, lani pa omenjenih skoraj 333.000 evrov.
Niha tudi število škodnih primerov. V zadnjih petih letih so tako našteli od najmanj 514 škodnih primerov v letu 2022 do največ, to je 700, v letu 2021. Letos so jih do konca septembra našteli 269. Leta 2021, ko je bilo v zadnjih petih letih največ škodnih primerov, izstopajo škodni primeri po rjavem medvedu, teh je bilo kar 507, skupna ocenjena škoda po medvedu pa je bila v tistem letu dobrih 206.000 evrov.
Lani država izplačala za 324.000 evrov odškodnin
Država oz. pristojno ministrstvo za naravne vire in prostor v skladu z zakonom o ohranjanju narave izplačuje odškodnino za škodo, ki jo povzročijo živali zavarovanih vrst, kamor spadata tudi volk in rjavi medved. "Oškodovanec je upravičen do izplačila odškodnine le v primeru, da je svoje premoženje primerno zavaroval," so za STA ob tem pojasnili na ministrstvu.
Zakon namreč določa, da so oškodovanci upravičeni do odškodnine zaradi škode na premoženju, ki jo povzročijo zavarovane živali, le, če predhodno poskrbijo za zaščitne ukrepe, tako da ravnajo kot dober gospodar in na svoje stroške naredijo vse potrebno, da obvarujejo svoje premoženje pred nastankom škode.
Če oškodovancu kljub ustreznemu varovanju škoda nastane večkrat, lahko od ministrstva za naravne vire skladno z zakonom o ohranjanju narave zahteva izvedbo ustreznih ukrepov za preprečitev nadaljnje škode. Ministrstvo tako sofinancira opremo za varovanje z visokimi elektromrežami ali varovanje z večžično elektroograjo. V zadnjih petih je ministrstvo za sofinanciranje teh ukrepov letno namenilo do skoraj 68.000 evrov, letos do 4. oktobra dobrih 22.000 evrov.
Sredstva za sofinanciranje ukrepov za preprečevanje škode zaradi zveri namenja tudi kmetijsko ministrstvo. Med drugim je v programskem obdobju Programa razvoja podeželja 2014-2020 za preprečevanje škode zaradi zveri namenilo oz. odobrilo skupaj 3,8 milijona evrov.
Zneski odškodnin, ki jih je v zadnjih petih letih oškodovancem izplačala država, so v grobem podobni zneskom ocenjene škode. Tako je bil v zadnjih petih letih po podatkih ministrstva za naravne vire in prostor največji skupni letni znesek odškodnin zaradi škode po volku in medvedu izplačan leta 2023, in sicer v višini 324.000 evrov. Letos do 4. oktobra je bilo izplačanih dobrih 60.000 evrov odškodnin, a na ministrstvu ob tem pojasnjujejo, da vsi prejeti zahtevki še niso obravnavani, hkrati zahtevke še prejemajo.
Letos do konca septembra z dovoljenjem odstrelili 132 medvedov
Hkrati zakonodaja državi omogoča tudi poseg v populacijo sicer zaščitenih volkov in rjavih medvedov. To lahko stori takrat, ko je potrebno zagotoviti varnost in zdravje ljudi ter zmanjšati škodo na premoženju ljudi. Dovoljenja oz. odločbe za odstrel na podlagi mnenja stroke izdaja ministrstvo za naravne vire in prostor.
V zadnjih petih letih je bil številčno največji odstrel z dovoljenji lani, ko je bilo odstreljenih 240 rjavih medvedov in osem volkov. Številčno najmanjši odstrel rjavih medvedov z dovoljenjem v zadnjih petih letih je bil leta 2020, ko so jih odstrelili 88, volkov pa leta 2022, ko so odstrelili tri volkove, kažejo podatki ZGS.
Vsako leto na smrtnost volkov in medvedov vplivajo tudi druge izgube, večinoma gre za povoženje živali na cestah in železnicah. Letno je tako v zadnjih petih letih poginilo od 11 do 27 medvedov in od tri do devet volkov.
Letos je bilo do konca septembra z dovoljenjem odstreljenih 132 medvedov in trije volkovi, dodatno je zaradi drugih razlogov po podatkih ZGS poginilo še 17 medvedov in en volk. Pristojno ministrstvo je sicer aprila izdalo odločbo za odstrel 176 medvedov na 178 loviščih. Lovišča za letošnji odvzem so na jugu Slovenije, kjer je bila dokazana večja gostota populacije medveda, so takrat sporočili z ministrstva.
Ker sta volk in rjavi medved zavarovani živalski vrsti, je vsakršen poseg v naravni razvoj vrste prepovedan, razen izjem, ki so določene v uredbi o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah.
Uredba med drugim v slovenski pravni red prenaša določbe direktive o habitatih, za katero se je Slovenija z vstopom v EU zavezala, da jo bo upoštevala. Slovenija je sicer v pristopnih pogajanjih za članstvo v EU, podobno kot pri podpisu bernske konvencije leta 1998, zavzela stališče, da rjavi medved in volk ne potrebujeta stroge zaščite, a je takrat prejela pojasnilo Evropske komisije, da direktiva o habitatih nudi zadostno prožnost za upravljanje obeh vrst.
Pred tem pa je Slovenija pri podpisovanju bernske konvencije leta 1998 za volka in rjavega medveda dala pridržek k dodatku II, ki določa strogo zavarovane vrste. "Razlog za pridržek je bilo ugodno stanje ohranjenosti njunih populacij v Sloveniji, ki je že takrat omogočalo načrtno in nadzorovano uravnavanje njihovega števila v skladu z nacionalno zakonodajo. Pridržek pomeni, da za Slovenijo zahteve konvencije po strogem varstvu volka in medveda ne veljajo," so za STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik