petek, 11.10.2024
Ljubljana, 11. oktobra (STA) - Člani odbora DZ za pravosodje so se seznanili s predlogom sprememb proračuna za leto 2025 in s predlogom proračuna za leto 2026 resornega ministrstva. Ministrica Andreja Katič je izpostavila pomanjkanje denarja za investicijsko vzdrževanje pravosodnih zgradb. Poleg tega ni zagotovljenega denarja za nadaljevanje izgradnje nove sodne stavbe.
Predlog proračuna za ministrstvo za pravosodje, kamor sodita tudi proračunska uporabnika uprava za izvrševanje kazenskih sankcij in uprava za probacijo, za leto 2025 predvideva 134,8 milijona evrov, kar je 31,3 milijona več od sprejetega proračuna za to leto. Predlog proračuna za leto 2026 pa predvideva 110,3 milijona evrov.
Več kot 40 odstotkov izdatkov za prihodnje leto je predvidenih za plače, za leto 2026 pa več kot polovica predvidenih izdatkov, je na seji dejala ministrica za pravosodje Andreja Katič. Med večjimi investicijami ministrstva v tem obdobju je Katič izpostavila izgradnjo novega zapora v Dobrunjah, ki mu bodo prihodnje leto namenili 33,2 milijona evrov.
"Ministrstvo z zagotovljenimi sredstvi seveda ne bo moglo zagotoviti financiranja vseh potrebnih projektov in investicij, kajti potrebe in želje so bistveno večje," je poudarila Katič. Tako nimajo zagotovljenega denarja za nadaljevanje obnove obstoječega in izgradnjo novega ženskega zapora na Igu. Vprašanje pa je, če bi z razpoložljivimi kadri to investicijo lahko izpeljali sočasno z izgradnjo zapora v Dobrunjah, je pri tem dejala ministrica.
Izpostavila je tudi pomanjkanje sredstev za investicijsko vzdrževanje zgradb, v katerih delujejo pravosodni organi. Gre namreč večinoma za starejše objekte, katerih vzdrževanje je veliko finančno breme. Naslednje leto bodo za to namenili 8,9 milijona evrov, v letu 2026 pa 12,2 milijona evrov.
Ministrstvo prav tako nima zagotovljenih sredstev za realizacijo že začetega, a prekinjenega projekta izgradnje nove sodne stavbe. Za najemnino prostorov, ki jih zagotavljajo za delovanje pravosodnih organov in zaporskega sistema, bodo naslednje leto namenili sedem milijonov, leta 2026 pa 7,7 milijona evrov.
Med drugimi izdatki je Katič navedla tudi stroške za zaprte osebe, za kar je naslednje leto predvidenih nekaj čez devet milijonov. Za delovanje Hiše za otroke v letu 2025 so namenili 441.000 evrov, za delovanje Študijskega centra za narodno spravo pa 470.000 evrov.
Ministrica je še pojasnila, da so morali letos zmanjšati predvsem stroške na področju investicij, "zaradi česar pa seveda že zaznavamo nezadovoljstvo uporabnikov, predvsem sodišč, tožilstva ter zaposlenih v zaporskem sistemu".
Poslanca SDS Andreja Hoivika je v razpravi med drugim zanimalo, kje je ministrstvo predvidelo novo sodno stavbo, ki je bila sprva načrtovana na Litijski cesti v Ljubljani. Katič je v zvezi s tem ponovila, da stavba na Litijski ni primerna za delo, pri odločitvi v zvezi z novo sodno stavbo pa se bodo posvetovali s predstavniki sodstva in tožilstva.
Poslanec SDS Jožef Lenart je v razpravi med drugim izpostavil, da je treba zaposliti dodatne pravosodne policiste, "sicer bo prišlo do kolapsa". Katič mu je odgovorila, da predloga proračunov predvidevata skupno 82 novih zaposlitev pravosodnih policistov, sama pa največ pričakuje v okviru reforme plačnega sistema.
Sodni svet, čigar predstavnikov sicer ni bilo na sejo, je v mnenju k predlogu proračunov zapisal, da so ministrstvo za finance večkrat opozorili, naj pri pripravi obeh predlogov upošteva višje postavke za plače sodnikov. Strošek za maso plač sodnikov se je namreč povišal zaradi uskladitve plač na podlagi dopolnilne odločbe ustavnega sodišča o plačah sodnikov, česar pa ministrstvo za finance še ni upoštevalo v proračunu za Sodni svet.
DZ bo o predlogih proračunov odločal na redni seji, ki se začne 18. novembra, tik pred tem bo o predlaganih dokumentih in vloženih dopolnilih odločal matični odbor za finance.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki