petek, 4.10.2024
Luxembourg, 04. oktobra (STA) - Sporazuma o ribarjenju in kmetijstvu med EU in Marokom, ki zajemata tudi proizvode iz Zahodne Sahare, kršita pravico prebivalcev Zahodne Sahare do samoodločbe, je danes razsodilo Sodišče Evropske unije (ECJ). Sporazum o ribarjenju je sicer že prenehal veljati, sporazum o kmetijstvu pa bo veljal še eno leto, je odločilo sodišče.
Za izvajanje sporazumov med EU in Marokom, ki zajemajo ozemlje Zahodne Sahare, je potrebno soglasje prebivalcev Zahodne Sahare. Evropska komisija in evropska služba za zunanje delovanje (EEAS) pa sta se glede sporazumov o ribarjenju in kmetijstvu posvetovali s trenutnimi prebivalci Zahodne Sahare, ne glede na to, ali pripadajo ljudstvu Zahodne Sahare ali ne, je sporočilo Sodišče EU in dodalo, da precejšen del ljudstva živi v izgnanstvu.
Kot je pojasnilo, soglasje ljudstva ne pomeni nujno njihove izrecne privolitve. Lahko se namreč obravnava kot dano, če sporazum za ljudstvo ne določa obveznosti in če ljudstvo prejme določeno korist od izkoriščanja naravnih virov njihovega ozemlja.
Na primeru dveh sporazumov med EU in Marokom Sodišče EU ugotavlja, da ti sicer ne ustvarjajo pravnih obveznosti za prebivalce Zahodne Sahare, vendar jim tudi ne zagotavljajo nobenih koristi v zameno za izkoriščanje naravnih virov. V luči tega in pomanjkljivega posvetovanja EU s prebivalstvom je sodišče odločilo, da ljudstvo ni dalo soglasja, sporazuma pa kršita načelo samoodločbe.
Sporazum o ribarjenju je sicer že prenehal veljati, Sodišče EU pa je za 12 mesecev ohranilo veljavnost sporazuma o kmetijstvu - med drugim zaradi resnih negativnih posledic, ki bi jih imela njegova takojšnja razveljavitev za zunanje delovanje EU.
Zahodna Sahara je ozemlje v severozahodni Afriki, ki meji na Maroko, Alžirijo in Mavretanijo. Do leta 1975 je bila španska kolonija, odtlej pa poteka spor med Marokom, ki ozemlje obravnava kot sestavni del svoje kraljevine, in Fronto Polisario, ki si prizadeva za neodvisnost Zahodne Sahare. Slednja je tudi sprožila sodne postopke zoper omenjena dva trgovinska sporazuma.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki