petek, 27.9.2024
Ljubljana, 27. septembra (STA) - Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Predlog med drugim znižuje prag vrednosti premoženja domnevno nezakonitega izvora z dosedanjih 50.000 evrov na 10.000 evrov, na podlagi katere lahko pristojni začnejo finančno preiskavo. Rok za oddajo komentarjev je 27. oktober.
Predlagatelj ocenjuje, da je dosedanji prag za začetek postopka, če se v predkazenskem ali kazenskem postopku izkažejo razlogi za sum, da posamezne osebe razpolagajo s premoženjem nezakonitega izvora, previsok. Meni, da bo znižanje praga bistveno pripomoglo k večji učinkovitosti postopkov odvzema premoženja nezakonitega izvora.
Ministrstvo tudi predlaga, da se pri ugotavljanju očitnega nesorazmerja med premoženjem in dohodki upoštevajo tudi odhodki, ki jih je imela oseba v relevantnem obdobju iz naslova pridobivanja premoženja oziroma porabe premoženja, denimo gradnja stanovanjske hiše in izdatki za najem vozila.
Poleg tega predlog novele ureja primere, ko potrebuje državni tožilec za sprejem odločitve o uvedbi finančne preiskave dodatna pojasnila o premoženjskem stanju za presojo glede obstoja razloga za sum, da oseba razpolaga s premoženjem nezakonitega izvora. Tako lahko policija in finančna uprava na zahtevo državnega tožilca pridobivata podatke o premoženjskem stanju iz določenih obstoječih zbirk podatkov.
Predlagajo tudi določitev pravne podlage za sodelovanje članov finančne preiskovalne skupine tudi po formalnem zaključku finančne preiskave. S tem želijo omogočiti procesno vrednost tako pridobljenih podatkov in opuščajo vnaprejšnje normiranje obdobja delovanja finančne preiskovalne skupine, so navedli na ministrstvu.
Predlagajo tudi možnost podaljšanja finančne preiskave za šest mesecev, kar pomeni, da lahko skupno podaljšanje finančne preiskave zaradi objektivnih razlogov namesto dosedanjih šestih mesecev traja največ leto dni.
Predlagajo še, da se rok za vložitev tožbe v primeru, ko je bilo predhodno odrejeno začasno zavarovanje premoženja nezakonitega izvora, podaljša z dosedanjega enega meseca na šest mesecev.
Predlog novele zakona dodatno ureja tudi pravdni postopek za odvzem premoženja nezakonitega izvora, ki se začne s tožbo, ki jo tožeča stranka vloži zoper lastnika kot toženo stranko. Namesto dosedanjega petletnega roka določajo enoletni rok za vložitev tožbe.
Poleg tega predlagajo, da lahko tožeča stranka s tožbo zahteva odvzem premoženja, ki ustreza vrednosti premoženja nezakonitega izvora, ali da se toženi stranki naloži, da mora plačati znesek, ki ustreza tej vrednosti, če zaradi okoliščin, ki so nastale pred vložitvijo tožbe, odvzem premoženja nezakonitega izvora ni mogoč.
Cilj predloga novele zakona je zagotoviti učinkovitejše postopke odvzema premoženja nezakonitega izvora, okrepiti sodelovanje vseh organov v teh postopkih in odpraviti pomanjkljivosti oziroma nejasnosti v zakonskih določbah sedanjega zakona, je ministrstvo navedlo v predlogu.
Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja
Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija
T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si
PONUDBA
Predstavitev portala
Zakonodaja
Sodna praksa
Strokovne publikacije
Komentarji zakonov
Zgledi knjiženj
Priročniki
Obveščanja o zakonodajnih novostih
TFL AI
TFL IZOBRAŽEVANJA
TFL SVETOVANJE
TFL BREZPLAČNO
Brezplačne storitve
Preizkusite portal TFL
E-dnevnik Lex-Novice
E-tednik TFL Glasnik
Dodatni članki