Portal TFL

STA novice / Ministrstvo: Upravljanje volka v Sloveniji ostaja nespremenjeno

sreda, 25.9.2024

Ljubljana, 25. septembra (STA) - Volk v Sloveniji v okviru bernske konvencije ni zavarovan, tako da sprememba varstvenega statusa ne bo imela vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije, so STA pojasnili na ministrstvu za naravne vire in prostor. Slovenija predlogu Evropske komisije za spremembo statusa ni nasprotovala, glasovanja se je vzdržala.

Države članice EU so namreč danes večinsko podprle zmanjšanje statusa zaščite volka iz strogo zaščitenega v zaščitenega. To je decembra predlagala Evropska komisija, ki je poudarila, da gre za pomemben korak k prožnosti zakonodaje, ki lahko zaščiti tako biotsko raznovrstnost kot preživetje podeželja. Evropska komisija bo po uradni potrditvi, ki je predvidena v četrtek, sprožila postopek za spremembo statusa v bernski konvenciji.

"Danes potrjeni sklep Sveta EU oz. dokončna potrditev spremembe varstvenega statusa volka na stalnem odboru bernske konvencije predvidoma decembra letos nima oz. ne bo imel vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije," so navedli na ministrstvu za naravne vire in prostor.

Pojasnili so, da je volk od začetka veljavnosti bernske konvencije leta 1982 uvrščen na prilogo II, ki govori o strogo zavarovanih živalskih vrstah, vendar je Slovenija ob ratifikaciji bernske konvencije leta 1999 dala pridržek do varstva volka. "S pridržkom je Slovenija izrazila nasprotovanje kakršni koli zaščiti volka, kar pomeni, da volk v Sloveniji v okviru bernske konvencije ni zavarovan," so navedli.

Sklep Sveta EU o vložitvi predlogov za spremembo prilog II in III bernske konvencije v zvezi z volkom tako po pojasnilih ministrstva za naravne vire in prostor nima vpliva na upravljanje volka v okviru bernske konvencije na ozemlju Slovenije. "Zato predlogu Slovenija ni nasprotovala in se je vzdržala glasovanja," so stališče Slovenije pojasnili na ministrstvu.

So pa v zvezi statusom zaščite volka pri nas razložili, da je Slovenija zavezana k izpolnjevanju zahteve direktive o habitatih, v okviru katere je volk uvrščen na prilogo IV, na kateri so vrste v interesu Skupnosti, ki jih je treba strogo varovati. Slovenija je omenjeno habitatno direktivo v svoj pravni red prenesla z uredbo o zavarovanih prostoživečih rastlinskih in živalskih vrstah.

Ta tako določa tudi pravila varovanja volka. Kot so prav danes v odziv glede odvzema volkov iz narave z odstrelom na območju Jelovice in Pokljuke spomnili na ministrstvu za naravne vire in prostor, je glede na varstveni status volka poseg v populacijo dopusten, vendar morajo biti v skladu z omenjeno uredbo izpolnjeni trije pogoji, in sicer, da ni druge zadovoljive možnosti, da ta ravnanja ne škodujejo ohranitvi ugodnega stanja populacije in da gre za enega od razlogov, navedenih v uredbi, denimo preprečitev resne škode.

Za Slovenijo je glede na zadnje poročilo Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) o spremljanju stanja ohranjenosti volka v Sloveniji ocena, da je bilo v sezoni 2022/2023 v Sloveniji 117 volkov, kar predstavlja oceno povprečnega števila volkov, ki se v danem trenutku nahaja v državi. V sezoni 2022/2023 so sicer na območju Slovenije potrdili prisotnost 17 volčjih tropov in enega tropa križancev med volkom in domačim psom.

Večletna dinamika kaže, da je populacija volka pri nas od leta 2010, odkar izvajajo genetski monitoring, stalno naraščala do sezone 2019/2020. Med letoma 2010 in 2020 se je populacija povečala za približno trikrat. Se pa glede na rezultate monitoringa v sezoni 2022/2023 opaža ustavitev rasti populacije.

"To kaže na stabilizacijo populacije v trenutnih prostorskih okvirjih, tudi v Alpah, seveda pa to ne pomeni, da se v naslednjih letih volk ne bo razširil tudi na druga območja države, kjer danes še ni stalno prisoten, kar utegne sprožiti ponoven cikel populacijske rasti. Na podlagi vseh podatkov lahko varstveno stanje opredelimo kot ugodno," je med drugim zapisano v omenjenem poročilu ZGS. Objavljeno je bilo oktobra 2023.

BREZPLAČNI PREIZKUS

Tax-Fin-Lex d.o.o.
pravno-poslovni portal,
založništvo in
izobraževanja

Tax-Fin-Lex d.o.o.
Železna cesta 18
1000 Ljubljana
Slovenija

T: +386 1 4324 243
E: info@tax-fin-lex.si

CERTIFIKATI IN EU PROJEKTI

 
x - Dialog title
dialog window